Limfni sistem je jako važan za naš organizam, ali prosječna osoba ga ne razumije baš u potpunosti. To se jedino desi kada se desi neki problem sa limfnim žlijezdama. Danas otkrivamo malo više o svemu tome.
- Ako primijetite natečenu žlijezdu na vratu, savjetuje se da se odmah obratite liječniku. Ljudsko tijelo sadrži otprilike 500 do 600 limfnih čvorova, od kojih se oko polovica nalazi u predjelu vrata.
Kada se ti čvorovi povećaju, stanje se naziva limfadenopatija, što ukazuje na abnormalnost povezanu s veličinom, količinom ili teksturom čvorova. Ova pojava nedvojbeno može zastrašiti bolesnika. Doktorica Anđelina Živanović, specijalistica interne medicine i subspecijalistica hematologije iz zdravstvenog sustava Medi group, pojašnjava kada je stanje potpuno bezopasno, a kada je potrebno otići liječniku kako bi se utvrdio uzrok.
Klinička klasifikacija kategorizira limfadenopatiju u dvije vrste: lokaliziranu i generaliziranu. Generalizirana limfadenopatija označava povećanje limfnih čvorova u dva ili više područja. Otprilike 75% pacijenata doživi lokaliziranu limfadenopatiju, pri čemu se 50% tih slučajeva javlja u vratu, poznatu kao cervikalna limfadenopatija.
Kod pacijenata mlađih od 30 godina s cervikalnom limfadenopatijom, 80% je benigno, dok u onih iznad 50 godina ta brojka pada na 40%. U predjelu vrata identificiraju se razna područja limfnih čvorova: submandibularni, prednji i stražnji cervikalni, preaurikularni, postaurikularni, okcipitalni i supraklavikularni, kako nam je liječnik na početku objasnio.
- Reakcija limfnih čvorova na antigensku stimulaciju zbog bakterijskih i virusnih infekcija, limfadenitis (infekcija samog limfnog čvora) i proliferacija malignih stanica može dovesti do cervikalne limfadenopatije.
Specifični uzroci mogu uključivati infektivne agense kao što su bakterije, virusi, mikobakterije i paraziti, kao i autoimuna i maligna stanja. Grupiranje limfnih čvorova može dati naznake o potencijalnoj etiologiji cervikalne limfadenopatije.
Kada je riječ o infekcijama, povećanje limfnih čvorova u submandibularnoj ili prednjoj i stražnjoj cervikalnoj regiji zahtijeva isključivanje nekoliko stanja, uključujući infektivnu mononukleozu (EBV), bakterijske infekcije gornjih dišnih putova (kao što su streptokokne i stafilokokne infekcije), citomegalovirusna infekcija (CMV), toksoplazmoza (Toxoplasma gondii) i mikobakterijske infekcije.
Dodatno, treba uzeti u obzir bolesti zuba. Ako su postaurikularni ili okcipitalni limfni čvorovi natečeni, treba posumnjati na virusnu infekciju rubeolom. Preaurikularna limfadenopatija može se pojaviti u slučajevima virusnih ili bakterijskih infekcija konjunktive i bolesti mačjeg ogreba, koju uzrokuje Bartonella henselae.
Kada je prisutna supraklavikularna limfadenopatija, bitno je isključiti dobroćudna stanja koja zahvaćaju štitnjaču ili grkljan, kao i gljivične i mikobakterijske infekcije. U bolesnika starijih od 40 godina, osobito muškaraca koji pokazuju supraklavikularnu limfadenopatiju ili limfne čvorove koji su povećani dulje od 8-12 tjedana, zajedno s općim simptomima kao što su vrućica, gubitak težine, noćno znojenje i svrbež kože, javlja se češća korelacija između cervikalne limfadenopatije i maligne bolesti.
Nadalje, treba uzeti u obzir prisutnost limfadenopatije u drugim područjima, kao i svako povećanje slezene i jetre, te druge tegobe poput problema s disanjem ili probavom. Desna supraklavikularna limfadenopatija povezana je s karcinomima koji zahvaćaju medijastinum, pluća ili jednjak.
- Nasuprot tome, lijeva supraklavikularna limfadenopatija, poznata kao “Virchowov” limfni čvor, ukazuje na zloćudne tumore u abdomenu i maloj zdjelici, kao što su oni želuca, žučnog mjehura, gušterače, bubrega, testisa, jajnika ili prostate.
Preaurikularna limfadenopatija može ukazivati na rak štitnjače ili planocelularni karcinom glave i vrata. Osim toga, svaka cervikalna limfadenopatija može biti povezana s limfomima, akutnim leukemijama ili kroničnom limfocitnom leukemijom (KLL). Pacijenti bi se trebali obratiti liječniku kada primijete povećanje limfnih čvorova.
Uzimanje anamneze i fizikalni pregled je ključno. Anamneza može pomoći u prepoznavanju općih simptoma ili znakova infekcije kod bolesnika, uz procjenu čimbenika rizika povezanih s izloženošću i obiteljskom anamnezom malignih bolesti. To uključuje “fokusirani” fizički pregled, naglašavajući specifične karakteristike povećanog limfnog čvora, kao što su veličina, čvrstoća, osjetljivost i pokretljivost.
- Limfni čvor na vratu je klasificiran kao povećan ako je veći od 1 cm. Povećani limfni čvor koji je posljedica infekcije obično je bolan, pokretljiv i mekše teksture. Nasuprot tome, maligni limfni čvor koji je povećan obično je tvrd, bezbolan i nepokretan.
Trajanje limfadenopatije također je presudan faktor. Međutim, pacijenti često ne prepoznaju pojavu povećanog limfnog čvora, čak ni na jasno vidljivim područjima poput vrata. Nakon fokusiranog fizičkog pregleda i uzimajući u obzir povijest pacijenta, možemo razviti plan za dodatne pretrage (kao kao što su laboratorijski testovi, radiološko snimanje i/ili biopsija) za određivanje temeljnog uzroka cervikalne limfadenopatije.
- Dijagnostička strategija će se razlikovati ovisno o tome proizlazi li problem iz infekcije, autoimunog poremećaja ili potencijalne zloćudne bolesti. Ako se infekcija potvrdi, potrebno je započeti odgovarajuće liječenje.
U slučajevima kada uzrok ostane neutvrđen nakon anamneze, fizikalnog pregleda i laboratorijskih testova, a malignost je isključena, pacijenti će biti praćeni u razdoblju od 3-4 tjedna. Ako dođe do potpunog smanjenja veličine povećanog limfnog čvora, pacijent će se nastaviti promatrati.
Tijekom navedenog razdoblja praćenja važno je potaknuti pacijente da potraže raniji pregled kod svog liječnika ako osjete nove simptome, primijete povećanje limfnih žlijezda ili identificiraju pojavu novih povećanih limfnih čvorova. Za bolesnike za koje se sumnja da imaju visok rizik od zloćudne bolesti, kao i za one na promatranju koji ne pokazuju znakove poboljšanja, nužna je biopsija limfnog čvora uz patohistološke analize.
- Iako nema dostupnih preventivnih mjera, pacijenti se mogu uključiti u samopregled redovitim vizualiziranjem područja vrata u zrcalu kako bi otkrili bilo kakve povećane limfne čvorove i trebali bi se obratiti svom liječniku ako se pojave.