Borba s gljivicama na noktima težak je zadatak koji mnogi mogu potvrditi. Ovaj uporni problem obično je uzrokovan prisutnošću gljivica koje rastu u vlažnim okruženjima poput bazena, tuševa i svlačionica. Drugi čimbenik koji pridonosi je nošenje tijesnih cipela, budući da kombinacija znoja i stalnog kontakta između noktiju i površine cipele stvara savršeno tlo za razmnožavanje gljivica.

Za one koji se bore s gljivicama na noktima, otkriven je vrlo učinkovit recept koji je dostupan za korištenje. Potrebne komponente: Voda Za učinkovito čišćenje prikupite jednu šalicu jabučnog octa, otprilike 4-5 žlica sode bikarbone i nekoliko papirnatih ručnika. Za liječenje stanja, pomiješajte vodu sa šalicom jabučnog octa u lavoru. Uronite stopala u smjesu na 15 minuta.

Antifungalna svojstva jabučnog octa pomažu u iskorjenjivanju gljivica. Kako biste spriječili širenje gljivica, dobro osušite stopala papirnatim ručnicima nakon što ih namočite. Pravilno sušenje stopala ključno je u ovom procesu. Sljedeći korak uključuje potpuno uranjanje predmeta u otopinu sode bikarbone. Pripremite posebnu posudu tako da je napunite vodom i dodate 4-5 žlica sode bikarbone, pazeći da se potpuno otopi.

Uronite stopala u ovu otopinu dodatnih 15 minuta. Soda bikarbona će se suprotstaviti ostatku kiselosti iz octa i stvoriti nepovoljno okruženje za rast gljivica. Papirnatim ručnicima još jednom osušite stopala. Ključno je ponavljati ovaj postupak dva puta dnevno za optimalne rezultate i učinkovito uklanjanje gljivica. Evo nekoliko dodatnih prijedloga koji će vam pomoći da izbjegnete pojavu gljivica na noktima:

Za održavanje higijene stopala važno je osigurati da vam stopala ostanu suha. Nakon aktivnosti koje uključuju vodu ili pranje, odvojite vrijeme da temeljito osušite stopala, a posebnu pozornost obratite na područja između prstiju. Osim toga, preporučljivo je odabrati prozračnu obuću. Izbjegavajte uske tenisice i umjesto njih birajte cipele koje pružaju dovoljno prozračnosti vašim stopalima.

 

Održavajte svoja stopala svježima redovitim mijenjanjem čarapa, osobito ako ste skloni znojiti se. Odlučite se za čarape izrađene od prirodnih tkanina koje imaju sposobnost upijanja viška vlage. Kako biste spriječili razvoj gljivica, važno je redovito dezinficirati obuću. Suočavanje s gljivicama na noktima može biti pravi izazov, ali usvajanjem ispravne strategije i dosljednim korištenjem prirodnih lijekova moguće je eliminirati ovo neugodno stanje.

Snažna kombinacija jabučnog octa i sode bikarbone služi kao moćno oružje protiv gljivičnih infekcija, a uz preventivne mjere osigurava održavanje zdravih i higijenskih stopala. Kako biste postigli željene rezultate, ključno je marljivo primjenjivati ​​tretman dva puta dnevno i zadržati nepokolebljivu odlučnost, jer dosljednost igra ključnu ulogu u trijumfu nad gljivicama noktiju.

BONUS TEKST

Glavobolje i povišeni krvni tlak često prijavljuju pacijenti kojima je dijagnosticiran poremećaj funkcije bubrega, što ukazuje da ti simptomi mogu biti rani pokazatelji problema s bubrezima. Ključno je razumjeti da bolesti bubrega mogu biti posljedica visokog krvnog tlaka i doprinijeti mu. Objašnjenje ovog fenomena u razgovoru za Kurir zdravlje daje dr. Milica Kravljač, nefrologinja Klinike za nefrologiju KBC Srbije.

Arterijska hipertenzija, obično poznata kao visoki krvni tlak, i šećerna bolest, također poznata kao šećerna bolest, vodeći su uzročnici razvoja kronične bubrežne bolesti. Ovo rašireno stanje pogađa jednu od svakih deset osoba diljem svijeta, što ga čini prevladavajućim zdravstvenim problemom.

Hipertenzija nepovoljno utječe na krvne žile u bubrežnom tkivu, što rezultira promijenjenim protokom krvi unutar bubrega. To u konačnici uzrokuje trajno oštećenje i naknadni gubitak funkcije bubrega. U početku, hipertenzija utječe isključivo na strukturu bubrega, no s vremenom ih slabi. Ako se ne liječi, ovo pogoršanje može napredovati do zatajenja bubrega, što zahtijeva ili dijalizu ili transplantaciju bubrega.

Dr. Milica Kravljača, nefrolog Klinike za nefrologiju Klinike za nefrologiju Univerzitetske bolnice Srbije, radi kao asistent u svojoj oblasti. Prema riječima dr. Kravljače, izostanak liječenja ili adekvatne kontrole hipertenzije predstavlja značajnu prijetnju brzom smanjenju funkcije bubrega i nastanku zatajenja bubrega, za razliku od onih koji se liječe i učinkovito kontroliraju arterijsku hipertenziju.

Neuspjeh u liječenju ovog stanja može rezultirati oštećenjem bubrega za otprilike 40 posto osoba s dijagnosticiranom hipertenzijom. Za pravilno praćenje zdravlja bubrega ključno je obaviti liječnički pregled, izmjeriti krvni tlak te analizirati uzorke krvi i urina. Odnos između visokog krvnog tlaka i bubrega je recipročan, što znači da bolest bubrega može biti i ishod i katalizator arterijske hipertenzije.

Prema liječniku, bolesti bubrega koje rezultiraju visokim krvnim tlakom mogu utjecati ili na jedan bubreg (kao što je opstrukcija protoka urina, suženje bubrežne arterije, kronični pijelonefritis ili bubrežne ciste) ili na oba bubrega (uključujući glomerulonefritis i kongenitalne bolesti bubrega). Redovite pretrage krvi i urina ključne su za praćenje zdravlja bubrega.

Dr. Kravljača ističe da su kreatinin i urea ključni pokazatelji funkcije bubrega, a te se pretrage mogu napraviti u svakom laboratoriju. Test urina još je jedan test za provjeru zdravlja bubrega koji ima jednako značenje i široko je dostupan. Ovaj test obuhvaća analizu fizičkog, kemijskog i sedimenta urina. Prisutnost albumina u urinu rani je pokazatelj oštećenja bubrega, zbog čega je ključno provesti ovaj test kad god je to moguće.

 

Besplatno