U ovom ekonomičnom savjetu predstavljamo jednostavno rješenje za koje su vam potrebne samo dvije stvari: bilo koja pasta za zube po vašem izboru i mala žličica Kako biste iz prve ruke svjedočili brojnim zdravstvenim prednostima paste za zube, jednostavno pogledajte videozapis koji se nalazi u nastavku
BONUS
Prema upozorenju doktorice Aleksandre, upravo po ovom simptomu možete prepoznati zatajenje crijeva
Prof. dr. Aleksandra Pavlović Marković, visokostručni gastroenterolog i predsjednica Udruženja gastroenterologa Srbije, iscrpno je objasnila bolesti crijeva, njihove simptome i potrebne dijagnostičke postupke, pokazujući svoju stručnost
Predsjednica Udruženja gastroenterologa Srbije, prof. dr. Aleksandra Pavlović Marković, rasvijetlila je vitalnu ulogu želuca i crijeva u očuvanju ukupnog zdravlja i imuniteta. Ključno je dati prioritet dobrobiti ovih organa i izbjegavati ponašanja koja mogu pogoršati postojeće bolesti. Iznenađujuće, jedan od svakih pet pacijenata u općoj medicinskoj praksi pati od nekog oblika crijevne bolesti.
Unatoč njezinom značaju, mnogi pojedinci gaje strahove od podvrgavanja kolonoskopiji, što je optički pregled debelog crijeva pomoću kolonoskopa. Da bi se utvrdila nužnost kolonoskopije, uzimaju se u obzir tri specifična simptoma. U sljedećim odjeljcima dobit ćete pristup neprocjenjivim spoznajama o crijevnim bolestima i dijagnostičkim postupcima povezanim s njima.
Za koje bolesti su gastroenterolozi specijalizirani?
U svom gostovanju na K1 televiziji, prof. dr. Aleksandra Pavlović Marković opširno je objasnila gastroenterologiju. Gastroenterologija, grana medicine, posvećena je identifikaciji i liječenju širokog spektra poremećaja koji utječu na probavni sustav. To uključuje jednjak, želudac, dvanaesnik (dio tankog crijeva), tanko crijevo, debelo crijevo, jetru, gušteraču, žučni mjehur i žučne kanale. Gastroenterolozi posjeduju specijalizirano znanje u liječenju stanja koja zahvaćaju ove organe, iako kirurzi također mogu biti uključeni u slučajeve koji zahtijevaju kiruršku intervenciju.
Može li se provjeriti služi li stanje crijeva pojedinca kao pokazatelj općeg stanja?
Nepobitna je istina da je Hipokrat, koji je živio četiri stoljeća prije našeg vremena, proglasio da se glavni uzrok svih bolesti nalazi u našem želucu. Iako je njegovo razumijevanje možda bilo ograničeno, sada shvaćamo da naša crijeva sadrže zapanjujuće mnoštvo od oko sto tisuća milijardi mikroorganizama.
Ovi mikroorganizmi posjeduju vlastiti imunološki sustav, djelujući kao okidači za korisne i štetne imunološke reakcije u našim tijelima. Nevjerojatno, mikrobiota čini nevjerojatnih 90 posto našeg cjelokupnog bića. Bez sumnje, mnoštvo fizioloških procesa nastaje unutar crijeva.
Koji je točno primarni problem koji utječe na probavni sustav?
U našoj gastroenterološkoj praksi velika većina pacijenata, točnije 80%, ima funkcionalne bolesti crijeva, dok preostalih 20% boluje od pravih organskih bolesti kao što su ulkusi, teški artritisi, kronične upalne bolesti, karcinomi i ciroze jetre. Kada pacijent pokazuje simptome, ali nema znakova organske bolesti, dijagnosticiramo mu funkcionalnu bolest crijeva. Ova stanja mogu utjecati i na gornji i na donji dio gastrointestinalnog trakta.
Ako se simptomi manifestiraju u gornjem dijelu trakta, mogu uključivati povremeno povraćanje, mučninu, nadutost te nelagodu i bol u želucu. Suprotno tome, ako su simptomi povezani s donjim traktom, svrstavamo ga u sindrom iritabilnog crijeva. Ova je tema izazvala opsežnu raspravu, a trenutne statistike to potvrđuju.
Ključno je znati da funkcionalna bolest crijeva pogađa otprilike 20 posto pacijenata u općoj praksi. Međutim, nevjerojatnih 80 posto naše specifične populacije pacijenata je pogođeno ovim stanjima. Dobra vijest je da ove bolesti nisu teške i ne predstavljaju značajan rizik za njihovo cjelokupno zdravlje.
Ipak, pojedinci koji se suočavaju s ovim stanjima nailaze na značajne prepreke. Tek nakon što isključe bilo koju temeljnu organsku bolest, počinju primjećivati pozitivnu promjenu u svojim simptomima i ukupnom stanju.
Možete li nam objasniti definiciju iritabilnog crijeva?
U dijagnosticiranju ovog stanja presudnu ulogu ima prisutnost boli ili nelagode u trbuhu, kao i raznih poremećaja stolice. Izazov leži u liječenju kombinacije prevladavajućeg zatvora, prevladavajućeg proljeva ili mješavine obojega. Pacijenti često traže odgovore o uzroku, koji nažalost ostaje nedokučiv.
Ipak, čimbenici poput genetike, stresa, načina života, prehrane, i tjelesna aktivnost može utjecati na pojavu ovih simptoma. U svojim predavanjima dosljedno ističem da bi se pridržavanjem zdrave prehrane i redovitom tjelesnom aktivnošću moglo spriječiti pojavu ovih problema kod 60 posto pacijenata.
Možete li nam objasniti sastavnice i zahtjeve higijensko-dijetnog režima?
Kako bi se potaknula hranjivija prehrana, preporučuje se povećati količinu konzumiranog povrća uz smanjenje unosa mesa. Jednako je važno dati prednost kvaliteti hrane koju jedemo.
Ako pojedinac osjeti bilo kakvu nelagodu nakon konzumacije određene hrane, možda će biti potrebno ograničiti njezinu konzumaciju, bez obzira na njezinu percipiranu korist za zdravlje. Na primjer, mahunarke poput graška i graha vrlo su hranjive, ali mogu dovesti do nadutosti, što je čest simptom funkcionalne bolesti.
Kako se dolazi do dijagnoze?
Mnogi se pojedinci često raspituju o hitnoj potrebi za endoskopijom. Odgovor na ovo pitanje je izrazito negativan. Naš dijagnostički postupak započinje temeljitim razgovorom s pacijentom jer se u tom razgovoru nalazi značajan dio dijagnoze.
Osim toga, provodimo fizikalni pregled, s posebnom pozornošću na palpaciju abdomena pacijenta u potrazi za mogućim fizikalnim indikacijama. Nadalje, preporučamo sveobuhvatne laboratorijske i biokemijske analize, kao i pregled štitnjače i test okultnog krvarenja, kojim se utvrđuju sitni tragovi krvi u stolici.
Ako sve te pretrage daju negativne rezultate, a uzimajući u obzir da funkcionalne tegobe tipično vrhunac imaju oko 45. godine života, možemo pouzdano utvrditi da nema organske bolesti te je endoskopija pacijentu nepotrebna.
Je li bolest češća kod muškaraca ili žena?
Iako je uzrok nepoznat, jasno je da žene imaju jedinstvenu ovisnost o hormonima, imaju poseban metabolizam i osjetljivije su na ova pitanja.
Možete li objasniti pojam “enteroskopija”?
Prije otprilike dva desetljeća naša je publika već bila upoznata s gastroskopijom i kolonoskopijom, no pregled tankog crijeva još nije bio moguć. Ovdje je ključnu ulogu odigralo uvođenje endoskopskih tehnika, korištenjem fleksibilne cijevi opremljene optičkim vlaknima za stvaranje video instrumenta.
Enteroskopija se pojavila kao specijalizirana metoda za istraživanje tankog crijeva. Nadalje, polje je doživjelo revoluciju s pojavom kapsulne endoskopije, koja je omogućila pacijentima da progutaju tabletu koja sadrži laganu kameru koja prenosi podatke u računalo za analizu.
Iznimno je važno da liječnik posveti dva do tri sata kako bi temeljito pregledao svaku kapsulu, jer se ne smije zanemariti ni najsitniji dio crijeva kako bi se osigurala sveobuhvatna dijagnoza. Kako bi se održala preciznost, pregled treba provoditi u fokusiranom okruženju, bez ikakvih ometanja poput mobilnih telefona.
Primarna indikacija za endoskopiju obično je usredotočena na glavni simptom.
Naglašavajući važnost pravodobnog traženja liječničke pomoći pri pojavi zabrinjavajućih simptoma, prof. dr. Aleksandra Pavlović Marković ističe nužnost podvrgavanja kolonoskopiji ako se u stolici otkriju tragovi krvi. Iako hemoroidi mogu biti potencijalni čimbenik, neophodno je isključiti sve probleme unutar debelog crijeva. Nadalje, gubitak tjelesne težine i anemija očiti su pokazatelji potrebe za kolonoskopijom.