Edivarda O’Bara bila je mlada devojka iz Majamija, koja je, kao šesnaestogodišnjakinja, bila puna života i ambicija. Zaljubljenica u konje i odlična učenica, sanjala je velike snove dok je njen život iznenada zauvek promenjen. Iako je bila potpuno zdrava do tog trenutka, jedan običan grip postao je početak noćne more koja će je pratiti čitavog života.
Početak tragedije
Krajem 1969. godine, Edivardi je dijagnostikovan dijabetes, zbog kojeg je počela uzimati oralni insulin. Iako je taj lek kasnije zabranjen zbog ozbiljnih nuspojava, to je bio samo početak njenih problema. Na božićnim praznicima, Edivarda je dobila grip, a situacija je postala alarmantna kada je povratila lek, što je dovelo do brzog pogoršanja njenog zdravlja. U nekoliko sati, njeni organi su počeli otkazivati. Njen otac, koji je dolazio kući sa pecanja, odmah je primetio šećerne kristale ispod kože i prepoznao da nešto ozbiljno nije u redu.
Borba za život
Kada je Edivarda primljena u bolnicu 3. januara 1970. godine, njeno stanje se pogoršalo. Pre nego što je izgubila svest, okrenula se majci i izgovorila reči koje će ostati zauvek urezane u sećanje: „Obećaj mi da me nikada nećeš ostaviti“. Njena majka Kej je obećala da neće, a od tog trenutka počinje neverovatna borba za život mlade devojke. Edivarda je pala u komu, dok su organi prestajali sa funkcijama. Njeni pluća, bubrezi i srce nisu više ispunjavali svoju funkciju, a mozak je ostao bez dovoljno kiseonika, što je dovelo do njenog pada u duboku komu.
Porodična žrtva i borba do kraja
Njena porodica nije odustajala. Majka Kej nije napuštala njen krevet, čak i kada je to značilo da se mora odreći sna i stalno okretati svoju ćerku kako bi joj sprečila rane od ležanja. Kej je bila posvećena brizi o Edivardi, a njen otac Džo, koji je radio tri posla kako bi obezbedio sredstva za lečenje, nažalost preminuo je 1977. godine od srčanog udara. Edivardin zdravstveni problem postao je i finansijski teret za porodicu. Kej je nastavila brinuti o njoj, a dugovi su rasli, dostigavši iznos od 160.000 funti.
Drugi izazovi i javna pažnja
Priča o Edivardi postala je poznata, a porodica je odlučila proslaviti njen 56. rođendan sa 4.000 pozivnica, što je izazvalo široku pažnju medija. No, kako je njena priča postajala sve više prepoznatljiva, susretala se i sa negativnim reakcijama. Američka organizacija „Hemlok Society“, koja se zalaže za pravo na dostojanstvenu smrt, pokušavala je da ubedi njenu majku da dozvoli Edivardi da preminе. Uz javnu pažnju došle su i pretnje, a jedna od njih uključivala je pucanj na njihov dom tokom Božića 1981. godine. Na sreću, niko nije povređen.
Kraj života
Edivarda O’Bara preminula je 21. novembra 2012. godine u svojoj 59. godini života. Sahranjena je pored majke i oca koji su ceo svoj život posvetili brizi o njoj. Njena priča ostaje simbol neizmerne porodične ljubavi i istrajnosti, priča o „prvoj Uspavanoj lepotici“ koja je postala legenda. Tokom svog života, Edivarda je bila posetila od strane mnogih poznatih ličnosti, uključujući i pevača Nila Dajmonda i bivšeg predsednika SAD Bila Klintona.
Njena sudbina, iako tragična, ostavila je dubok utisak na sve koji su čuli njenu priču – priču o ženi koja je, uprkos svim izazovima, bila voljena i podržavana od strane svoje porodice, sve do samog kraja.