“Moja biološka obitelj, to je točno, pustite me; govorim o ocu, majci, baki i djedu, sestri, bratu i svoj bližoj i daljoj rodbini, osim jedne sestre koje su se na kraju također odrekli.

Objašnjenje leži u činjenici da sam sudu pružio dokaze o seksualnoj vezi mog brata s djevojkom koju je povremeno viđao; to nije bila samo njezina riječ protiv njegove.

Da je tako, možda bih imao razloga vjerovati mu, jer razumijem da doista ima zlonamjernih žena koje mogu izmisliti brojne priče. Isticao se akademski, zaradio je sportsku stipendiju na renomiranom svjetskom sveučilištu, a sada je suočen s mogućnošću da iza rešetaka provede i do desetljeća.

Nemam suosjećanja za njega; on je moj brat, ali ja sam tako odabrao. Nikada mi nije palo na pamet da tako povrijedim ženu i da budem iskren, sramim se svih njih osim svoje sestre.

BONUS TEKST

 

Štitnjača ima ključnu ulogu među tjelesnim žlijezdama, a njen optimalan rad ključan je za cjelokupno dobrobit. Zdravstvena trenerica i nutricionistica Tatjana Popović pojašnjava funkciju hormona TSH, njegov utjecaj na regulaciju štitnjače te daje preporuke o prehrani za osobe s poremećajima rada štitnjače.

Štitnjača, mali, ali utjecajni organ smješten na prednjem dijelu vrata odmah ispod Adamove jabučice, oblikom podsjeća na leptira, sastoji se od dva režnja povezana tankom trakom tkiva poznatom kao prevlaka. Unatoč skromnoj veličini, ova je žlijezda ključna za regulaciju brojnih fizioloških funkcija u tijelu. Sinteza hormona Dva primarna hormona koje proizvodi štitnjača su trijodtironin (T3) i tiroksin (T4).

Neophodni za njihovu sintezu, ti hormoni sadrže jod i utječu na gotovo svaku stanicu u tijelu, jer reguliraju brzinu metabolizma ili brzinu kojom tijelo koristi energiju. Kontrola metaboličkih procesa Primarna uloga štitnjače je regulacija metabolizma. Hormoni koje proizvodi štitnjača potiču staničnu metaboličku aktivnost, utječući i na sagorijevanje kalorija i na stopu proizvodnje energije.

Ova regulacija je neophodna ne samo za održavanje optimalne razine energije, već i za cjelokupno zdravlje. Regulacija tjelesne temperature Hormoni koje proizvodi štitnjača igraju ključnu ulogu u regulaciji tjelesne temperature. Oni potiču stvaranje topline unutar stanica, pomažući tijelu da ostane toplo i učinkovito djeluje pod različitim temperaturnim uvjetima.

Tatjana Popović, zdravstvena trenerica i nutricionistica, fokusira se na rad srca i mišića. Foto Novica Vasić. Štitnjača je ključna za osiguravanje pravilnog rada srca i mišića. Poticanjem otkucaja srca i pojačavanjem kontrakcija srčanog mišića, hormoni štitnjače ključni su za dovoljnu cirkulaciju krvi i učinkovit prijenos kisika i hranjivih tvari do različitih tkiva. Osim toga, ti hormoni potiču rast i snagu mišića, olakšavajući normalnu tjelesnu aktivnost.

Probavni sustav Hormoni štitnjače igraju ključnu ulogu u pokretljivosti crijeva, pomažući u regulaciji probave i apsorpciji hranjivih tvari. Pravilna funkcija štitnjače ključna je za učinkovitu probavu i pomaže u sprječavanju problema poput zatvora ili sindroma iritabilnog crijeva. Širenje i napredak Hormoni štitnjače igraju bitnu ulogu u normalnom rastu i razvoju djece.

Utječu na sazrijevanje mozga i živčanog sustava te na rast mišića i kostiju. Nedostatak hormona štitnjače tijekom ranih razvojnih faza može rezultirati značajnim zdravstvenim problemima, poput mentalnih poremećaja i kašnjenja u fizičkom razvoju. Ukratko, štitnjača igra ključnu ulogu u reguliranju brojnih bitnih funkcija unutar tijela, a njezin pravilan rad ključan je za održavanje cjelokupnog zdravlja i ravnoteže; svaki poremećaj u njegovoj aktivnosti može dovesti do ozbiljnih učinaka i na tjelesno stanje i na ljudsko blagostanje.

Besplatno