Vrućine su katastrofalne ove godine i zbog klimatskih promjena se očekuju još gora naredna ljeta. Klima uređaji su jedini spas, ali su jako skupi. Evo šta trebate činiti ako hoćete da se rashladite bez klima uređaja.
Teška situacija s kojom se suočavaju pojedinci bez kućnog klima uređaja nedvojbeno je izazovna u ovom trenutku. Vremenska prognoza predviđa visoke temperature koje će dosezati i do 40 Celzijevih stupnjeva u nadolazećem tjednu, zbog čega medicinski stručnjaci strogo savjetuju da se ne izlazi vani od 11 do 15 sati.
Od iznimne je važnosti poslušati mudar savjet cijenjene doktorice Nade Macure, medijski renomirane osobe. Prethodno je dr. Macura podijelila vrijedne savjete o učinkovitom prevladavanju visokih temperatura uz zadržavanje fokusa na opću dobrobit. Imajući na umu nadolazeću vremensku prognozu, dr. Macura istaknula je važnost laganog odijevanja i unosa niskokaloričnih obroka u borbi protiv očekivanih vrućina.
Savjetuje se u prehrambene navike uključiti autentičnu mediteransku prehranu koja se sastoji od nemasnog sira, hrskavih salata i ukusnih morskih plodova. Dodatno, istaknula je važnost prilagodbe prehrane vremenskim uvjetima kako bi se spriječila prekomjerna potrošnja energije, jer to može dovesti do znojenja i potencijalno poremetiti srčani ritam kod osoba sa srčanim problemima.
Doktorica Macura objašnjava da se može poremetiti prirodna regulacija krvnog tlaka, otkucaja srca i tjelesne temperature, što može dovesti do određenih posljedica. Kako bi se ti učinci sveli na najmanju moguću mjeru, preporučljivo je konzumirati lagane i niskokalorične obroke. Pojedinci koji rade na otvorenom, osobito na velikim nadmorskim visinama, mogu se prekomjerno znojiti.
Poslodavci daju prednost sigurnosti osiguravajući zaštitnu opremu, ali jednako je važno da radnici ostanu hidrirani konzumiranjem dvije do tri litre tekućine i redovitim pauzama tijekom smjene. Prema riječima dr. Macure, najbolje je izbjegavati boravak na otvorenom između 10 i 17 sati. Iako razumijem da pridržavanje ovih preporuka može biti izazov za pojedince s obavezama na poslu ili kupovini, toplo se preporučuje nošenje odjeće s dugim rukavima kao mjera opreza protiv izravnog izlaganja sunčevim zrakama.
- Tijekom mjeseca lipnja temperature su doživjele izniman porast, predstavljajući značajnu opasnost za osobe s već postojećim zdravstvenim problemima, uključujući astmu i bolesti srca. Prema riječima dr. Nade, povišene temperature ne samo da pogoršavaju nesanicu i niz zdravstvenih problema, već u to vrijeme značajno opterećuju hitnu pomoć.
Nadalje, porast temperature također utječe na rastuću populaciju kojoj je potrebna hitna pomoć kao posljedica intoksikacije. Iako sama toplina izravno ne ubrzava proces opijanja, ona ima značajan utjecaj na količinu popijenog alkohola. Kada je vrijeme vruće, pojedinci su skloni konzumiranju većih količina piva, a rijetkost je svjedočiti bilo kakvom agresivnom ponašanju u takvim okolnostima. U ruralnim sredinama uobičajeno je uživati u kombinaciji kave i rakije, a odsutnost gužve, uz dovoljno hlada i prostora, dodatno pojačava ovaj doživljaj.
Traženje utočišta u sjenovitim područjima postaje jedino praktično rješenje u nedostatku klima uređaja, kako sugerira govornik. Dr. Macura dalje objašnjava da bi osobama s prekomjernom tjelesnom težinom moglo biti teže nositi se s višim temperaturama. Bez sumnje, jednostavan čin uključivanja klima uređaja tijekom ljetne sezone pruža neizmjernu udobnost. To nas navodi da razmislimo o utjecaju cirkulacije zraka u zatvorenom prostoru na opću dobrobit pojedinaca.
- Dr. Sema Sarin, u intervjuu za Bustle, naglašava duboki utjecaj koji klima uređaj može imati na opću dobrobit pojedinaca, osobito kada se sustav redovito ne provjerava i ne održava. Korištenje klima uređaja može dati povoljne rezultate za nečije mentalno stanje poticanjem ugodnijeg unutarnjeg okruženja, osobito u vrućoj ljetnoj sezoni.
Nedavna objava u časopisu “Energy & Buildings” otkrila je da korištenje klima uređaja tijekom noćnih sati može poboljšati budnost i očuvati ukupnu kvalitetu sna. Nasuprot tome, zasebna studija objavljena u časopisu “Clinical & Translational Allergy” upozorava na potencijalnu štetu koja može proizaći iz produljene izloženosti hladnom zraku, posebno u vezi sa zdravljem pluća i osjetljivošću na respiratorne bolesti. Dr. Dženet Neshajvat ističe štetnost prekomjernog hlađenja u zatvorenim prostorima, što može ugroziti opću dobrobit pojedinca.
Dr. Sarin ističe potencijalne posljedice dehidracije, kao što su kontrakcije mišića i različiti oblici boli, uključujući bolove u zglobovima, kada su izloženi produljenim razdobljima hladnog zraka. Osim toga, ona objašnjava kako se utjecaj hladnog zraka na simptome astme može pojačati, što rezultira nelagodom u nosnoj i oralnoj regiji. Štoviše, osobe sa suhom kožom, suhim očima ili dehidriranim osobama koje provode vrijeme u klimatiziranim prostorima mogu uočiti vezu između zraka kvalitetu i njihovu opću dobrobit.
Nedovoljna ventilacija, pretjerana vlaga ili kruženje zraka kontaminiranog štetnim tvarima mogu dovesti do niza zdravstvenih problema, ističu u Sarinu. Alergije mogu pogoršati te probleme i dodatno pojačati nelagodu. Prema riječima dr. Nataše Bejan, filtri klima uređaja mogu učinkovito uhvatiti grinje i pelud, koji se nakon uključivanja klima uređaja mogu osloboditi u zrak. Kako biste osigurali optimalno zdravlje pluća i srca, vrlo je korisno uključiti redovitu rutinu održavanja vašeg klima uređaja.
- Pažljivim provjeravanjem filtra i štedljivim korištenjem jedinice možete značajno poboljšati svoj dišni sustav. Za pojedince koji su skloni alergijama, Američka akademija za alergiju, astmu i imunologiju predlaže ili čišćenje ili zamjenu filtra svaka dva tjedna, osiguravajući da ne prođe više od mjesec dana prije nego što se pozabave ovim bitnim zadatkom.