Osim ostalih blagodati, konzumacija ovog soka pozitivno će utjecati i na zdravlje i izgled vaše kose i kože. Od davnina je celer bio prepoznat kao biljka s blagotvornim svojstvima, zbog čega su ga ljudi počeli uzgajati zbog vjerovanja u njegovu sposobnost jačanja imuniteta i ublažavanja bolova.

  • Kako prenosi Kurir, celer je neizostavan sastojak raznih jela poput supa, salata i variva. Bogata je vlaknima, kalcijem, magnezijem, fosforom, vitaminima B i B6, vitaminom C, te brojnim mineralima. Osim toga, celer ima minimalne količine zasićenih masti i kolesterola. Naime, svi dijelovi biljke celera, uključujući korijen, stabljiku i list, koriste se u kuhanju. Nadalje, sušene sjemenke celera služe kao jedinstven i aromatičan začin.

Održava optimalnu razinu krvnog tlaka. Prema ljekarnicima, znanstveno je dokazano da redovita konzumacija soka od celera u razdoblju od nekoliko tjedana snižava krvni tlak za 14%. Za osobe koje se bore s visokim krvnim tlakom, upravo je ovaj napitak pokazao izuzetnu učinkovitost.

  • Smanjenjem vjerojatnosti razvoja Alzheimerove bolesti, pomaže u ublažavanju povezanih rizika. Luteolin, flavonoid koji se u izobilju nalazi u celeru, posjeduje prirodna protuupalna svojstva koja mogu zaštititi od moždanih poremećaja, poboljšati kognitivne sposobnosti i učinkovito očuvati pamćenje. Posljedično, pojedinci koji konzumiraju sok od celera najmanje tri puta tjedno doživjeli su izvanrednih 76% smanjenja rizika od razvoja Alzheimerove bolesti.

Opsežno istraživanje koje je provelo Sveučilište u Chicagu uvjerljivo je pokazalo da redovita konzumacija ovog soka može učinkovito smanjiti razinu štetnog kolesterola, a vidljiva poboljšanja uočena su nakon konzumiranja četiri puta tjedno. Jača imunološki sustav organizma. Kada je riječ o jačanju imunološkog sustava, sok od celera je odličan izbor zbog visokog sadržaja vitamina C. Uvrštavanjem soka od celera u prehranu možete učinkovito ublažiti simptome prehlade.

BONUS TEKST:

Kolesterol, vitalna tvar koju vaše tijelo proizvodi i dobiva iz hrane, igra ključnu ulogu u održavanju pravilnog funkcioniranja vašeg tijela. Međutim, povišena razina kolesterola može predstavljati značajan rizik za zdravlje srca i povećati vjerojatnost razvoja srčanih bolesti. Kako bismo vam pružili sveobuhvatno razumijevanje kolesterola, evo detaljnog pregleda: 1. Možete li dati definiciju kolesterola?

Prisutan u svakoj stanici tijela, kolesterol je masna, voštana tvar koja igra vitalnu ulogu u sintezi hormona, vitamina D i spojeva koji olakšavaju proces probave. 2. Različite kategorije kolesterola: LDL kolesterol, koji se često naziva “lošim” kolesterolom, odgovoran je za prijenos kolesterola iz jetre u tkiva.

Kada su razine LDL kolesterola povišene, to može dovesti do nakupljanja masnih naslaga na stijenkama arterija, čime se povećava vjerojatnost razvoja srčanih bolesti. HDL, poznat i kao lipoprotein visoke gustoće, obično se naziva “dobrim” kolesterolom zbog njegove uloge u prijenosu kolesterola iz tkiva u jetru radi eliminacije. Visoka razina HDL kolesterola povezana je sa smanjenom vjerojatnošću razvoja bolesti srca.

Trigliceridi, oblik masti prisutan u krvotoku, mogu pridonijeti većoj vjerojatnosti srčanih bolesti, osobito kada su popraćeni niskim razinama HDL kolesterola ili povišenim razinama LDL kolesterola. 3. Čimbenici koji pridonose povišenim razinama kolesterola: Konzumiranje neuravnotežene prehrane koja uključuje prekomjernu količinu zasićenih i trans masti ima potencijal za povećanje razine LDL kolesterola.

Slično tome, nedostatak tjelesne aktivnosti može dovesti do smanjene razine HDL kolesterola. Određeni genetski čimbenici mogu utjecati na metabolizam kolesterola, dok je otkriveno da pušenje smanjuje razinu HDL kolesterola i povećava vjerojatnost razvoja srčanih bolesti. 4. Znakovi i indikacije povišene razine kolesterola: Prisutnost visokog kolesterola često prolazi nezapaženo, jer često ne pokazuje nikakve simptome.

Pojedinci mogu nesvjesno živjeti s povišenim razinama kolesterola dulje vrijeme. Stoga je ključno redovito se podvrgavati krvnim pretragama kako biste pratili i procijenili razinu kolesterola. 5. Upravljanje i rješavanje problema s povišenim razinama kolesterola: Za promicanje zdravijeg načina života bitno je usvojiti određene promjene.

Te promjene obuhvaćaju hranjivu prehranu koja obiluje voćem, povrćem, cjelovitim žitaricama i ribom, bavljenje redovitom tjelesnom aktivnošću, skidanje viška kilograma (ako je potrebno) i prestanak pušenja. Osim toga, medicinska intervencija može biti potrebna, a zdravstveni radnik može propisati lijekove za kontrolu povišenih razina kolesterola.

Ovi lijekovi mogu uključivati ​​statine, fibrate ili druge vrste lijekova namijenjenih smanjenju razine kolesterola u krvi. 6. Održavanje zdrave razine kolesterola: Održavanje optimalne razine kolesterola zahtijeva usvajanje zdravog načina života, koji uključuje dobro uravnoteženu prehranu, dosljednu tjelesnu aktivnost i suzdržavanje od pušenja. Osim toga, ključno je podvrgnuti se rutinskim pretragama kolesterola kako bi se brzo identificirale povišene razine i provele potrebne mjere za njihovo učinkovito upravljanje.

Besplatno