U današnjem članku Vam donosimo jedan brz i jednostavan recept za jogurt kiflice koji možete za tren oka da spremite, a da svi ukućani uživaju. U nastavku saznajte koja je to tajna za najmekše kiflice…

Kiflice su jedno od onih peciva koje mirišu na detinjstvo, porodične doručke i tople večeri uz šolju jogurta ili čaja. Njihova jednostavnost, ali i svestranost, čine ih neizostavnim jelom u mnogim domaćinstvima. Tajna savršenih kiflica krije se u dobro pripremljenom testu – ono mora biti mekano, elastično i lagano, kako bi gotov proizvod bio topao, vazdušast i pun ukusa.

  • Za razliku od kupovnih varijanti koje često sadrže dodatke i konzervanse, domaće kiflice pripremljene sa jogurtom imaju posebno nežnu i sočnu teksturu. Jogurt ne samo da obogaćuje ukus, već i doprinosi mekoći testa, čak i bez dodatka maslaca ili pavlake. Zbog toga je ovaj recept idealan i za one koji traže jednostavan, zdraviji način pripreme bez mnogo komplikacija.

Recept je vrlo prilagodljiv – možete ih puniti sirom, džemom, orasima, eurokremom, ili ih jednostavno ostaviti prazne i posuti susamom ili kimom za dodatnu aromu. U svakom slučaju, rezultat će biti neodoljiv.

  • Za pripremu ovog testa biće vam potrebno 500 grama brašna, a možete se poigrati kombinacijama – na primer, koristiti pola belog, pola integralnog brašna. Jogurt (oko 250 ml) daje specifičnu mekoću, dok 100 ml ulja omogućava elastičnost. Jaje, kašičica soli i šećera, kao i kvasac – bilo svež (20 g) ili suvi (7 g) – čine osnovu za rast i strukturu testa. Potrebno je i 100 ml mlakog mleka, koje aktivira kvasac i pomaže fermentaciju.

Prvi korak je aktivacija kvasca. U mlako mleko dodajte šećer i kvasac, promešajte i ostavite desetak minuta dok se ne pojavi penušavi sloj na površini – to znači da je kvasac aktivan i spreman za dalje korišćenje.

  • U većoj posudi prosejte brašno, pa dodajte so, ulje, jogurt, jaje i pripremljeni kvasac. Lagano sjedinite sve sastojke i počnite sa mešenjem. Ako je potrebno, dodajte još malo brašna ili mleka dok ne dobijete glatko i elastično testo. Važno je da testo bude meko, ali ne lepljivo. Kada postane podatno, pokrijte ga kuhinjskom krpom i ostavite na toplom da naraste. Za oko sat vremena, trebalo bi da udvostruči svoj volumen.

Kada testo naraste, blago ga premesite i podelite na više delova u zavisnosti od željene veličine kiflica. Svaki deo razvucite oklagijom u krug, isecite kao picu i uvijajte kiflice od šireg ka užem delu. Ako želite punjene kiflice, u svaki trougao pre uvijanja stavite punjenje po izboru.

  • Poređajte ih u pleh obložen papirom za pečenje, ostavite ih još desetak minuta da miruju, a zatim ih premažite umućenim jajetom ili mlekom za sjaj i dodatno rumenu boju. Po želji, pospite susam, lan ili mak.

Pecite u prethodno zagrejanoj rerni na 200 stepeni oko 15 do 20 minuta, dok ne dobiju lepu zlatno-braon boju. Nakon pečenja, možete ih prekriti čistom krpom da ostanu meke.

  • Ove kiflice su savršene za doručak, užinu, ili kao dodatak uz supu i čorbu. Takođe se lako pakuju i čuvaju u frižideru, a mogu se i zamrzavati. U svakom slučaju, uvek su rado viđene na trpezi, bez obzira na to da li su prazne ili punjene, slane ili slatke.

Upravo zato su kiflice jedno od najvoljenijih domaćih peciva – jednostavne za pripremu, a uvek neodoljive.

Besplatno

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here