Nije tajna da roditelji imaju najveći uticaj na naše samopouzdanje,zato danas pišemo o par stvari koje trebate znati u koliko ste se našli u ulozi roditelja,bake deke ili skrbnika.
- Roditelji, bake i deke često žele da njihova deca odrastaju kao sigurne, stabilne i samopouzdane osobe. Izgradnja detetovog samopouzdanja nije nimalo jednostavan zadatak – ona se gradi godinama kroz niz pažljivo izgrađenih odnosa, komunikaciju, ponašanje i način na koji odrasli reaguju na detetove potrebe i emocije. Međutim, psiholozi ističu da i najjednostavnije reči mogu imati dubok i trajan efekat na razvoj dečijeg poverenja u sebe. Jedna od najmoćnijih fraza koje roditelj može uputiti svom detetu glasi: „Verujem ti.“
Ova izjava, iako kratka, nosi snažnu poruku. Prema mišljenju dečjih psihologa, kada dete čuje da mu roditelj veruje, ono stiče utisak da je važno, sposobno i vredno poverenja. Time se ne jača samo detetovo samopouzdanje, već i njegov osećaj unutrašnje sigurnosti i lične vrednosti. Takva podrška iz porodice omogućava detetu da lakše izrazi svoja osećanja, misli i potrebe.
- Psiholog dr Danijel Roeske ističe da rečenica „Verujem ti“ ima višestruki uticaj. S jedne strane, gradi bliskost između roditelja i deteta, a s druge strane osnažuje dete da veruje u sopstvene sposobnosti i procene. Kada dete zna da mu odrasli veruju, raste uverenje da je i ono samo sposobno da donosi odluke, uči iz iskustava i prevazilazi prepreke.
Njegovo mišljenje deli i psiholog dr Bret Biler, koji predlaže da se ova rečenica dodatno učvrsti konkretnim primerima iz svakodnevnog života. Umesto apstraktnog „Verujem ti“, korisno je reći: „Vidim koliko se trudiš da naučiš da plivaš – verujem da možeš.“ Na taj način dete ne samo da čuje podršku, već i povezuje trud sa uspehom, što dodatno jača osećaj lične efikasnosti.
- Dečiji psiholog dr Lesli Tejlor objašnjava da ova rečenica ima moć da utiče i na način na koji dete posmatra svet. Kada mu pokažemo da njegove emocije i razmišljanja shvatamo ozbiljno, ono se uči da i samo vrednuje svoje stavove, što je osnova za zdravu emocionalnu zrelost. Na taj način se razvija samopouzdanje, ali i poverenje u druge ljude.
Pored izraza „Verujem ti“, stručnjaci preporučuju i druge fraze koje imaju pozitivan uticaj na detetovo samopoštovanje i osećaj sigurnosti:
-
„Ponosan sam na to koliko si se trudio.“ Ova rečenica preusmerava pažnju sa samog rezultata na proces učenja. Detetu se poručuje da je važno da pokušava, bez obzira na ishod.
-
„U redu je praviti greške.“ Deca često osećaju pritisak da budu savršena. Ohrabrenje da greške nisu nešto loše, već deo razvoja, pomaže im da uče bez straha od neuspeha.
-
„Hajde da rešimo ovo zajedno.“ Ova rečenica govori da nisu sami i da imaju podršku. Tako se razvija osećaj pripadnosti, ali i sposobnost za rešavanje problema u saradnji sa drugima.
-
„Slušam te.“ Kada dete zna da ga zaista slušamo i da su njegove reči važne, ono razvija poverenje u odnos i oseća se cenjeno. To gradi temelje za otvorenu i iskrenu komunikaciju.
Samopouzdanje nije nešto s čime se deca rađaju, već osobina koja se razvija uz pažnju, podršku i ljubav. Svaka reč, svaki pogled i svaki trenutak proveden sa detetom ima moć da utiče na to kako će dete gledati na sebe i svet oko sebe. A ponekad je sve što im je potrebno – jednostavno i iskreno: „Verujem ti.“