Jedan od početnih znakova ove bolesti je nedostatak sline u ustima. Kada razmišljamo o dobrobiti naših zubi, često je primarna asocijacija blistav osmijeh i ugodan dah. Međutim, određena medicinska stanja mogu rezultirati neugodnim zadahom unatoč marljivoj oralnoj njezi. Ipak, stanje naše oralne higijene u mnogo je aspekata povezano s našim općim zdravljem.

Iako nije moguće uspostaviti izravnu korelaciju između zdravlja zuba i zdravlja kardiovaskularnog sustava, vrijedi napomenuti da je neadekvatna oralna higijena povezana s povećanim brojem srčanih bolesti. Nadalje, stanje nečijih usta može poslužiti kao pokazatelj raznih drugih zdravstvenih problema, od tumora do hipertenzije.

Prema stručnjacima, jedan od početnih znakova demencije može biti jasan osjećaj u ustima. Prema Jimu Dunnu, gerijatrijskom kliničkom savjetniku i članu odbora Senior Helpersa, demencija je stanje koje sprječava sposobnost pojedinca da pamti, razmišlja i donosi odluke. Prema njegovim riječima, demencija nije isključiva bolest, već širok pojam koji se koristi za karakterizaciju skupa simptoma povezanih s padom pamćenja i drugim kognitivnim nedostacima koji značajno ometaju sposobnost osobe da obavlja svakodnevne zadatke.

Iako je demencija i dalje neizlječiva, važnost ranog otkrivanja ne može se podcijeniti. Prema Healthlineu, pravovremenim liječenjem i ranom dijagnozom, pojedinci mogu imati potencijal za usporavanje napredovanja demencije i očuvanje kognitivnih sposobnosti kroz dulje vrijeme.

Moguća rekreirana rečenica: Razni oblici liječenja, kao što su lijekovi, kognitivni trening i terapija, mogu se koristiti za rješavanje stanja. Suha usta, za razliku od uobičajenih simptoma gubitka pamćenja i zbunjenosti, mogu poslužiti kao rani pokazatelj demencije, čak i prije nego što se postavi službena dijagnoza.

Dok je povećana zaboravljivost naširoko prepoznata kao simptom demencije, suha usta su manje poznati potencijalni znak koji se može pojaviti godinama prije nego što se bolest identificira.

Prema Raymondu Dacilu, direktoru operacija za C-Care Health Services, suha usta možda nisu među najčešćim početnim simptomima demencije, ali mogu poslužiti kao rani znak upozorenja. Osobe s demencijom mogu se suočiti s poteškoćama u konzumiranju vode, osobito ako njihovo stanje još nije identificirano. Dacilo nadalje tvrdi da neadekvatna hidratacija može pridonijeti smanjenju proizvodnje sline, što rezultira suhim ustima.

BONUS TEKST

U ranim tridesetima naša sugovornica Maja Marković vodila je aktivan život i osjećala se fantastično. Poput mnogih pojedinaca, smatrala je da zdravstveni problemi utječu samo na druge u udaljenim mjestima. U početku je odbacivala početne simptome, ali kako joj se stanje pogoršavalo, dobila je zabrinjavajuću dijagnozu.

U siječnju 2004., tijekom tog određenog tjedna, potpuno su me zatekle porazne vijesti. Naša prirodna sklonost je da vjerujemo da nesreća zadesi samo druge i na udaljenim mjestima. Takva je priroda života. Odvija se neočekivano, bez ikakvog upozorenja i pripreme, kako to Maja zgodno kaže. Maja je u tom razdoblju imala ograničena znanja o limfomu, a nakon što je dobila dijagnozu od liječnika, nije je odmah obuzeo strah.

Tijekom svojih ranih tridesetih bila sam pojedinac koji je obavljao više zadataka, ispunjavajući uloge majke, supruge i žene od karijere, neprestano u pokretu. Osjećao sam se gotovo besprijekorno u svom postojanju sve dok se nije dogodilo neočekivano. Dostavljena mi je dijagnoza Non-Hodgkinov limfom u uznapredovalom stadiju, IV C.S. Začudo, nije me obuzeo strah kad sam čuo ovu vijest, jer nikada prije nisam ni čuo za limfom.

Usprkos tome, moje se uvjerenje brzo promijenilo kad sam prepoznao opravdanost liječnikovih zabrinutosti. Maja vjeruje da ju je ova strašna bolest zadesila isključivo kako bi potaknula preobrazbu, naučivši je koliko su ljubav i vjera najvažniji. Bolest je započela trajnom groznicom i neumoljivom iscrpljenošću… Maja je u početku zanemarivala prve znakove nevolje, ne prepoznajući njihov značaj.

– Putovanje je počelo s manjim povećanjem tjelesne temperature, nelagodom u lijevoj nozi, dugotrajnom iscrpljenošću i otečenom žlijezdom, što sve, zbog neznanja ili bojazni, nisam prepoznao kao značajno. Kako je vrijeme odmicalo, situacija se pogoršavala, pa sam krenula u bespoštednu bitku kako bih maksimalno iskoristila svaki dragocjeni trenutak – dijeli naša sugovornica.

Tijekom borbe za vlastiti opstanak, Maja je počela vjerovati da je ova strašna bolest katalizator osobnog rasta, učeći je koliko su ljubav i vjera važniji od svega. Putovanje prema izlječenju počinje s početkom terapije, nakon čega slijede produženi boravci u bolnici, podvrgavanje kemoterapiji, zračenju i naposljetku transplantacija koštane srži. Odvojena od svojih voljenih, svjedočim postupnom gubitku svoje kose, obrva i trepavica – svih obilježja koja definiraju ženstvenost.

Unutar sterilne jedinice nalazim se u samoći, ostavljen sam sa svojim mislima. Međutim, moja odlučnost da pobijedim ovu bolest ostaje nepokolebljiva, jer čeznem za ponovnim susretom sa svojim dragim suputnicima i nastavljam tamo gdje je bolest prekinula naše živote.

Posjedujem nepokolebljivo povjerenje u sebe, svog liječnika, svoju sestru i cijeli medicinski tim koji mi je povjeren na brigu. Točan trenutak kada su nam se putovi isprepleli i kada smo postali nezaustavljiva sila bježi mi iz sjećanja, ali sam itekako svjestan da činimo nesalomljiv savez predodređen za trijumf.

 

Besplatno