Zadivljujuća serija pod nazivom “Nečista krv, greh predaka” pružila je iskreno istraživanje raznih običaja vezanih za prvu bračnu noć u Srbiji. I roman Bore Stankovića i njegova televizijska serija “Nečista krv” istražuju okolnosti koje su pridonijele ovom općeprihvaćenom fenomenu. Priča osvjetljava davno izgubljene tradicije koje je vrijeme pokopalo, posebno ističući traumatično i brutalno iskušenje s kojim se suočavaju mlade žene: čin snošaja.

  • Ovaj prastari običaj, koji je zaokupio veliku pozornost na portalu Stil Kurir, duboko je ukorijenjen u grad Prizren, što dokazuje i roman i njegova televizijska adaptacija. Udubljujući se u te previđene običaje, pripovijest naglašava njihov povijesni značaj. U književnom delu “Običaji i pesme Srba u Turskoj: u Prizrenu, Peći, Moravi i Debru” Ivana S. Jastrebova, autor se bavi intrigantnom tradicijom poznatom kao “dovođenje mladenaca”.

Ovaj prastari običaj podrazumijeva ponoćno okupljanje novopečenih bračnih parova koji pomno biraju sobu, pazeći da ponedjeljak ne bude praznik niti da se poklapa s obilježavanjem Usjekanja glave Ivana Krstitelja. Svadbeni obred odvija se na sljedeći način: bliska mladenkina prijateljica, obično mlada žena, zajedno s udatim ženama iz mladoženjine obitelji, marljivo priprema mladoženjinu postelju u određenoj sobi.

  • Kada mladoženjin otac nije u mogućnosti ponuditi besplatan krevet, tradicija nalaže da se krevet smjesti ili u spremište ili u podrum. Niz vina i slatkih delicija promišljeno je postavljen uz krevet za mladence. Mladoženja iskazuje svoje poštovanje nježnim ljubljenjem ruku svojih roditelja i starijih članova kućanstva prije nego što ga odvedu do određene prostorije za upute.

Na sličan način, mladenka odaje priznanje svima prisutnima poljupcem u ruke prije nego što odvede mladoženju svome mužu, uz pomoć mlade žene. Kada mlada uđe u sobu ili smočnicu, ona iskazuje poštovanje nježnim ljubljenjem muževe ruke, što označava njegov položaj u kući. Nakon toga, ona mu pomaže u skidanju odjeće, iako je on u konačnici zadužen da se sam svuče; mladenka osjeća nelagodu pri pomisli da se skida pred muškarcem kojeg je tek upoznala, unatoč njihovom nedavnom braku.

  • Obično mlade žene iz mladoženjine obitelji savjetuju mladenku da ne odgovara na bilo kakva pitanja i da cijelu večer šuti. Povijesno gledano, bilo je tipično da se mladoženjini rođaci ponašaju bez poštovanja tijekom svadbenih svečanosti. Njihovo djelovanje uključivalo je snažno lupanje po vratima mladenaca, što je često rezultiralo oštećenjem prostora. Unatoč tome, ovo nepristojno ponašanje s vremenom polako nestaje.

Dok sviće, mlada žena dolazi na vrata sobe bračnog para i tiho pokuca, pokazujući da je vrijeme za ustajanje i sudjelovanje u tradicionalnoj ceremoniji boščaluka. Slijedeći primjer mlade žene, mlada nježno poljubi svog muža u čelo. U zamjenu, muž poklanja svojoj ženi kolekciju zlatnika, s količinom od 1 do 30, ovisno o njihovoj financijskoj situaciji (ekvivalentno 5-10 pijastera).

  • Mlada održava svoje ukrašavanje odjećom koju je uključila u svoj miraz, spremajući se natočiti vodu iz vrča da pročisti i pomladi one koji ustaju iz sna. Istodobno, samci željno prilaze bračnoj postelji, u pratnji drugih žena, u potrazi za pokazateljima mladenkinog djevičanstva. Njihovo nezadovoljstvo ne proizlazi iz sumnje u mladenkinu ​​vrlinu, već iz uvjerenja da su nadnaravne sile i čarolije spriječile mladoženju u ispunjenju svete zajednice.

U knjizi stoji da je tradicija da majka izrazi svoje osjećaje kada joj mladoženja poljubi ruku tijekom ceremonije vjenčanja. Ovaj čin označava sinovo emocionalno udaljavanje od majke i njegovu posvećenost ženi. Institucija braka, koja je često zanemarena i oblikovana patrijarhalnim običajima, unosi element intrige u prvu bračnu noć i obiteljske veze. Ovaj misteriozni aspekt zaogrnut je društvenim tabuima i ukrašen ceremonijalnim nijansama.

U prošlim vremenima, postupci koji se danas smatraju tabuom bili su uobičajeni među našim precima. Priče o drevnim obredima, osobito onima povezanima s prvom bračnom noći, vjerojatno su se prenosile generacijama, osobito u južnoj Srbiji. Važno je napomenuti da neke društvene skupine nastavljaju održavati ove tradicije, uključujući pregled posteljine na mrlje od krvi nakon konzumiranja braka.

  • Obrazloženje iza ovog trajnog običaja je jasno. Prisutnost krvi na ceremoniji vjenčanja simbolizira mladenkinu ​​čistoću, no to je samo jedan aspekt koji unosi nelagodu i dvosmislenosti u kontekstu suvremenog društva. Dok mladenci dijele svoj prvi intimni zajednički obrok, stariji rođaci stoje na ulazu, spremni ponuditi podršku ako mladi par zatreba pomoć dok preživljavaju ovaj osobni trenutak.
Besplatno

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here