U zadivljujućoj seriji pod nazivom “Nečista krv, pradjedovski grijeh” prikazan je iskren prikaz različitih običaja vezanih uz prvu bračnu noć u Srbiji. Roman i televizijska emisija Bore Stankovića “Nečista krv” istražuju okolnosti koje su iznjedrile ovaj općepriznati fenomen.

  • Priča u prvi plan stavlja običaje koji su tijekom vremena zaboravljeni i zatamnjeni, s posebnim naglaskom na mučno i užasno iskušenje koje mlade žene prolaze: čin spolnog odnosa. Ovaj prastari ritual, koji je privukao značajnu pozornost na web stranici Stil Kurir, čvrsto je ukorijenjen u gradu Prizrenu, kao što je prikazano iu knjizi i u njezinoj televizijskoj adaptaciji.

Udubljujući se u te previđene tradicije, pripovijest naglašava njihov značaj u povijesti. U okviru književnog remek-dela “Običaji i pesme Srba u Turskoj: u Prizrenu, Peći, Moravi i Debru” Ivana S. Jastrebova, autor se upušta u zadivljujuću tradiciju poznatu kao “dovođenje mladenaca”. Ovaj prastari običaj podrazumijeva ponoćno okupljanje nedavno vjenčanih parova, koji pomno biraju prostoriju, pazeći da ponedjeljak ne bude praznik i da se ne poklopi sa obilježavanjem Usjekanja glave Ivana Krstitelja.

  • Obred vjenčanja odvija se na sljedeći način: pouzdana mladenkina prijateljica, obično mlada žena, zajedno s udatim ženama iz mladoženjine obitelji pedantno spremaju mladoženjin krevet u određenoj sobi. Kada mladoženjin otac nije u mogućnosti ponuditi besplatno mjesto za spavanje, uobičajeno je da se krevet smjesti ili u podrum ili unutar skladišta. Pored kreveta, izbor vina i slatkih slastica pomno je organiziran za novopečeni par.

Prije nego što se preseli u određenu prostoriju gdje će dobiti upute, mladoženja iskazuje štovanje nježnim ljubljenjem ruku svojih roditelja i cijenjenih ukućana. Isto tako, mladenka pozdravlja i ljubi ruke svim prisutnim osobama, zatim nastavlja voditi mladoženju do svoje supruge uz pomoć mlade dame. Kada mladenka uđe u sobu ili smočnicu, ona pokazuje gestu poštovanja delikatnim ljubljenjem muževe ruke, simbolizirajući njegov položaj u kućanstvu.

  • Nakon toga, ona mu pomaže da skine odjeću, iako je njegova odgovornost da se sam skine. Nevjesta doživljava nelagodu svlačeći se u prisustvu muškarca s kojim se nedavno prvi put susrela, unatoč njihovoj bračnoj zajednici. Obično mlade žene iz mladoženjine obitelji savjetuju mladenku da se suzdrži od odgovaranja na upite i da održi apsolutnu tišinu tijekom noći. U prošlosti je bio običaj da se mladoženjini rođaci ponašaju bez poštovanja tijekom svadbenog veselja.

Snažno bi lupali na vrata novopečenog para, nanoseći štetu okolini. Ipak, ovo nepristojno ponašanje progresivno se smanjuje s vremenom. U ranu zoru, mlada žena prilazi prostoriji u kojoj stanuje novopečeni bračni par i tiho kuca na vrata, pokazujući da je vrijeme za ustajanje i sudjelovanje u tradicionalnom obredu boščaluka. Pod vodstvom mlade žene, mlada nježno poljubi muža u čelo.

  • Kao gestu zahvalnosti, muž te žene nudi joj kolekciju zlatnika, čija količina varira ovisno o njihovoj financijskoj situaciji, u rasponu od 1 do 30 kovanica, što odgovara 5-10 pijastera. Mlada se nastavlja ukrašavati odjećom koju je donijela kao dio svog miraza, pripremajući se za izlijevanje vode iz vrča kako bi pročistila i okrijepila one koji se probude iz sna. Istovremeno, neoženjeni muškarci revno se okupljaju oko bračne postelje u društvu drugih žena, tražeći naznake mladenkine čistoće.

Njihovo nezadovoljstvo ne proizlazi iz sumnje u mladenkinu ​​vrlinu, već iz uvjerenja da su nadnaravne sile i magija spriječile mladoženju u konzumiranju svete zajednice. Kako stoji u knjizi, običaj je da majka izrazi svoje emocije kada joj mladoženja poljubi ruku tijekom ceremonije vjenčanja. Ovaj čin simbolizira sinovo emocionalno odvajanje od majke i njegovu posvećenost ženi.

  • Institucija braka, često zanemarena i pod utjecajem patrijarhalnih običaja, dodaje element intrige prvoj bračnoj noći i obiteljskim vezama. Ovaj misteriozni aspekt prekriven je društvenim tabuima i ukrašen ceremonijalnim značenjem. U ranijim razdobljima naši su prethodnici sudjelovali u aktivnostima koje se danas smatraju tabuom, ali su bile široko prihvaćene tijekom njihove ere. Priče o drevnim ritualima, posebno onima vezanim uz prvu bračnu noć, vjerojatno su se prenosile generacijama, osobito u južnom dijelu Srbije.

Imperativ je priznati da se određene društvene frakcije još uvijek pridržavaju ovih tradicija, uključujući praksu provjere posteljine na tragove krvi nakon konzumiranja braka. Razlozi za održavanje ove tradicije su očiti. U modernom društvu, ceremonija vjenčanja uključuje razne simbolične geste, kao što je prisutnost krvi, kako bi se predstavila mladenkina čistoća.

  • Međutim, ovaj je element samo jedan od čimbenika koji doprinose nelagodi i nejasnoćama koje okružuju ovu tradiciju. Dok novopečeni par dijeli svoj prvi intimni zajednički obrok, stariji članovi obitelji stoje na ulazu, spremni ponuditi vodstvo i podršku mladima dok prolaze kroz ovu duboko osobnu prekretnicu.
Besplatno