Ako primjetite neke od ovih simptoma, potrebno je odmah da posjetite svog ljekara i da uradite detaljnije pretrage. Problem sa štitnom žlijezdom ne treba shvatiti olako, jer Vam ona diktira veći dio procesa u organizmu. 

Prepoznajte jasne znakove koji bi potencijalno mogli upućivati ​​na problem u pozadini vaše štitnjače. Istaknuto obilježje poremećaja rada štitnjače, česte bolesti u našem suvremenom društvu, jest povećanje vrata, kako primjećuju medicinski stručnjaci. Ova posebna indikacija je posebno očita kod osoba koje održavaju zdravu tjelesnu težinu, jer rezultira vidljivo zadebljanim vratom. Dakle, što to zapravo podrazumijeva?

U biti, bolest štitnjače obično se predstavlja kao autoimuno stanje, u kojem tjelesna antitijela pogrešno ciljaju i uništavaju štitnjaču, doživljavajući je kao opasnost. Stručnjaci su primijetili da će se otprilike jedna od svakih pet žena vjerojatno susresti s poremećajem štitnjače u nekom trenutku svog života, a postoji i rastući obrazac oboljevanja muškaraca. Prema WebMD-u, bolesti štitnjače mogu uzrokovati različiti čimbenici, a ne samo genetika.

Ti čimbenici uključuju vođenje stresnog načina života, loše odabire prehrane i doživljavanje hormonalnih promjena tijekom trudnoće ili menopauze. Štitnjača, koja se nalazi ispod Adamove jabučice na vratu, odgovorna je za regulaciju metabolizma i drugi je najčešći endokrini problem, nakon dijabetesa. Rani znakovi disfunkcije štitnjače uključuju oticanje vrata, neobjašnjive fluktuacije težine, gubitak kose i promjene u razini energije i raspoloženju.

Kontrola metabolizma od strane štitnjače je tema koju vrijedi istražiti. Razumijevanje mehanizama koji leže u osnovi utjecaja štitnjače na metaboličke procese je ključno. Važno je napomenuti da poremećaji štitnjače mogu uvelike utjecati na različite aspekte nečijeg zdravlja, kao što su plodnost, krvni tlak, rad srca i mentalno blagostanje. Hipotireoza i hipertireoza, dvije glavne vrste bolesti štitnjače, proizlaze iz različitih stanja i manifestiraju se različitim simptomima.

  • Kada štitnjača ne proizvodi dovoljnu količinu hormona, to dovodi do hipotireoze, dok prekomjerna proizvodnja hormona rezultira hipertireozom. Te neravnoteže mogu imati različite učinke na različite tjelesne funkcije. Uočljiv simptom ovih stanja je gubitak obrva. Ako primijetite vidljivo stanjivanje ili potpuni nedostatak obrva na vanjskim rubovima, preporučljivo je konzultirati liječnika za savjet. Slično kao i bilo koji drugi aspekt naše anatomije, obrve imaju posebnu funkciju i promjene u njihovom vizualnom prikazu mogu ukazivati ​​na temeljne probleme unutar tijela.

Ova pojava nije samo u estetici, već u potencijalnom poremećaju hormonske ravnoteže koja vlada u tijelu, što rezultira gubitkom dlaka na ovom području lica. Ovo je stanje obično povezano s komplikacijama štitnjače, pretežno hipotireozom, iako je rjeđe povezano s hipertireozom. Prije nego što se pojave bilo koji drugi znakovi poremećaja štitnjače, medicinski stručnjaci primijetili su da se i muškarci i žene često susreću s ovim posebnim simptomom.

Može proći nekoliko mjeseci prije nego što se pojave dodatne indikacije kao što su fluktuacije u težini, gubitak kose, slabost, lupanje srca i lomljivi nokti. Hashimotov sindrom, autoimuno stanje, prvenstveno je odgovorno za neadekvatnu proizvodnju hormona štitnjače. Potvrda ove dijagnoze uključuje ispitivanje antitijela na tiroidnu peroksidazu (TPO) i tireoglobulin (Tg). Važno je prepoznati da se autoimuna bolest može pojaviti čak i u odsutnosti hormonske neravnoteže.

Međutim, i dalje je bitno potražiti liječnički savjet jer se simptomi mogu pojaviti u tim situacijama. Debljanje bez proporcionalnog porasta unosa hrane uobičajena je pojava. Sposobnost tijela da zadržava vodu može pridonijeti ovoj pojavi. Probavni problemi, kao što su zatvor i probavne smetnje, često prate jedni druge. Stalni osjećaj umora i nedostatak energije također su česti simptomi. Na menstrualni ciklus također mogu utjecati nepravilnosti.

Osim toga, pojedinci mogu primijetiti suhu, ljuštenu i ispucalu kožu. Stanje karakterizirano gubitkom kose popraćeno je prisutnošću guše, što je oteklina na vratu. Osim toga, javljaju se povišeni krvni tlak i lupanje srca. Do pada tjelesne temperature dolazi zbog smanjene brzine metabolizma. Prisutni su i simptomi kao što su depresija i psihomotorna retardacija, što se odnosi na usporavanje fizičkih i mentalnih procesa. Stanje poznato kao hipertireoza prepoznaje se po prekomjernoj proizvodnji hormona štitnjače, kako je prikazano na fotografiji.

Kada je u pitanju neplodnost, uobičajeni način liječenja hipotireoze je zamjena prirodnih hormona štitnjače sintetičkim alternativama. Ove se zamjene obično uzimaju ujutro prije jela, a doza se određuje ovisno o pojedincu.specifičnim potrebama. S druge strane, hipertireoza je karakterizirana prekomjernom proizvodnjom hormona štitnjače, prvenstveno zbog autoimunog poremećaja koji se naziva Gravesova bolest. Drugi čimbenici koji mogu pridonijeti ovom stanju uključuju čvorove i disfunkciju hipofize. Simptomi povezani s hipertireozom obično su vidljiviji u usporedbi s onima hipotireoze. Uobičajeni pokazatelji pretjeranog rada štitnjače uključuju ubrzan rad srca, prekomjerno znojenje, neobjašnjiv gubitak težine unatoč pojačanoj želji za hranom, učestalo pražnjenje crijeva, subjektivni osjećaj topline, drhtanje mišića ruku i tijela, gubitak kose, slabost i lomljivi nokti, oteklina u vratu, kao i osjećaj nervoze i nemira. Dodatni simptomi koji se mogu manifestirati uključuju povećanu razinu aktivnosti, poteškoće sa spavanjem, nepravilnosti u menstrualnom ciklusu, probleme s vidom, izbočene oči i povišeni krvni tlak.

Besplatno