Ukoliko ste veliki ljubitelj biljnog sveta, ovaj članak je upravo za Vas. U nastavku Vam donosimo par stvari na koje treba da obratite pažnju koje naprave veliku razliku pri uzgoju biljaka…

Za zdrav i pravilan razvoj, biljkama su potrebni odgovarajući uslovi. Osim svetlosti, vode i hranljivih materija, jedna stvar je često zanemarena, a izuzetno važna – prostor za korenje. Bez dovoljno prostora, biljka ne može da raste onako kako bi trebalo. Upravo zbog toga presađivanje igra ključnu ulogu u njenom razvoju.

  • Kada se biljka nađe u posudi koja je postala premala, korenje počinje da se guši i gubi sposobnost širenja. To utiče na celokupno zdravlje biljke, pa može doći do usporenog rasta, slabijeg cvetanja ili čak propadanja. Presađivanjem omogućavamo biljci da nastavi sa razvojem u povoljnijim uslovima i da ojača.

Mnoge biljke koje kupimo u cvećarama dolaze već zbijene u male posude. Proizvođači to rade iz praktičnih razloga, ali takav način uzgoja nije dugoročno rešenje za biljku. Zato je važno da svaku novokupljenu biljku pažljivo pregledamo i, po potrebi, što pre presadimo u veću saksiju.

  • Najbolje vreme za presađivanje je početak vegetacione sezone – od kraja zime do ranog proleća, odnosno od februara do aprila. Tada biljke prirodno počinju da rastu i lakše se prilagođavaju novom prostoru. Ipak, presađivanje se može obaviti i tokom godine, u zavisnosti od potrebe. Ako primetite da zemlja u saksiji više ne može da upije vodu, da korenje izlazi iz drenažnih otvora ili da biljka stagnira – to su jasni znaci da je vreme za promenu saksije.

Prilikom odabira nove posude, važno je da ona bude za nekoliko centimetara šira od prethodne. Kod mlađih biljaka, preporučuje se posuda veća za 2–3 cm u prečniku, dok starije i zrelije biljke mogu da pređu u posudu širu i do 5–6 cm. Pre presađivanja obavezno pregledajte biljku da biste se uverili da na njoj nema štetočina poput lisnih vaši ili paukovih grinja.

Presađivanje se odvija u nekoliko jednostavnih koraka:

  • Prvo pripremite novu saksiju. Na dno stavite drenažni sloj – može to biti šljunak, komadići keramike, glinene kuglice ili sličan materijal. Ovo pomaže da višak vode slobodno otiče, čime se smanjuje rizik od truljenja korena.

Zatim izvadite biljku iz stare posude. Ako je korenje gusto isprepletano, pažljivo ga raširite. Mogu se skratiti debele i nepotrebne korenske grane, a suvi i truli delovi treba da se uklone u potpunosti. Time se podstiče obnavljanje korenovog sistema.

  • U novu saksiju naspite sloj odgovarajuće zemlje – univerzalne ili specijalizovane, u zavisnosti od vrste biljke. Zatim postavite biljku uspravno, tako da stoji stabilno, i dodajte zemlju sa svih strana. Ostavite razmak od 2 cm do ivice posude kako bi bilo lakše zalivanje i da voda ne bi prelivala.

Na kraju, biljku treba dobro zaliti. Voda treba da bude mlaka i da se sipa polako. Možete zalivati i odozdo – koristeći posudu ili plitki podmetač. Tako koren uzima tačno onoliko vode koliko mu treba, bez zadržavanja viška na površini.

  • Ako primetite da je zemlja nakon presađivanja previše vlažna, možete posuti tanki sloj peska po površini i lagano prekopati. Ovo će ubrzati isparavanje suvišne vlage i sprečiti stvaranje buđi.

Postoji još nekoliko korisnih saveta. Humus treba lagano rastresti pre upotrebe kako ne bi došlo do njegovog sabijanja. Prilikom izbora veličine saksije, imajte na umu da prevelika saksija može usporiti razvoj nadzemnog dela biljke, jer će ona sve svoje snage usmeriti na širenje korena. Takođe, koristite plastične ili keramičke posude sa vodonepropusnim dnom kako ne bi došlo do curenja ili oštećenja podloge na kojoj biljka stoji.

  • Presađivanje nije samo estetski ili tehnički zadatak – ono je način da biljci pružite novi početak i bolji uslove za život. Ulaganje malo vremena u ovu jednostavnu aktivnost višestruko će se isplatiti kroz zdrav i bujan rast vaših biljaka.
Besplatno

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here