Probavni sistem mora da bude zdrav da bi i naše tijelo bilo zdravo. Važno je unositi što više nutrijenata, a naročito vlakana. Danas prenosimo doktorski savjet da očistite svoja crijeva prirodnim putem.
Neophodno je povremeno očistiti naše tijelo na prirodan način. Dr Dejan Čubrilo, ugledni stručnjak sportske medicine i profesor fiziologije na Medicinskom fakultetu u Kragujevcu, opsežno i jezgrovito razjasnio je nesporazume oko detoksikacije. Iako internet nudi brojne preporuke na ovu temu, važno je biti oprezan pri njihovoj provedbi.
Koncept detoksikacije doživio je porast popularnosti, ali ja ga gledam kao više od prolaznog trenda koji se vrti oko brzih rješenja poput posta ili privremenog oslanjanja na određene sokove. Opće je poznato da voće nudi brojne dobrobiti i doprinosi općem blagostanju. Ipak, važno je biti umjeren u njegovoj konzumaciji. Umjesto da na detoksikaciju gledate kao na jednokratni događaj, treba je prihvatiti kao stalnu i metodičnu praksu.
Neravnoteža nastaje kada su naša tijela preplavljena toksinima, a prepoznavanje temeljnog uzroka ove neravnoteže, osobito kada proizlazi iz nepromišljenog jedenja, ključno je. Neadekvatna probava hrane potiče rast mikroorganizama, uključujući bakterije i gljivice, u nehigijenskim uvjetima.
Dr. Čubrilo ističe važnost ne samo unaprjeđenja istraživanja lijekova, već i uspostavljanja okruženja koje sprječava širenje ovih mikroorganizama. Pojedinci koji imaju masnu jetru neizbježno će se susresti s povišenim razinama inzulina, budući da inzulin igra ključnu ulogu u nakupljanju masti u jetri.
- Bitno je priznati da unos hrane ne dovodi izravno do stvaranja kolesterola. Unatoč tome, stalna konzumacija ćevapa i hamburgera može poremetiti proces probave, posljedično uzrokujući skok razine inzulina i posljedično stvaranje kolesterola u jetri.
Općenito, osobe koje imaju povećanu razinu inzulina često pokazuju i povišenu razinu kolesterola. Iz moje perspektive, razina kolesterola 6 nije strašna okolnost. Umjesto toga, predlažem da pacijenti izbjegavaju ponašanja koja potiču stvaranje kolesterola. Kako biste poboljšali svoj izbor prehrane, moglo bi biti korisno uključiti antioksidanse u svoje obroke.
- Uključivanjem malih porcija voća i povrća, obično oko 50 do 100 grama, u svoju prehranu, možete pristupiti ovim korisnim spojevima. Preporuča se postupno uključivanje ovih izvora bogatih antioksidansima u vaše dnevne obroke.
Vibrantan i vizualno zadivljujući proizvod dobiven iz biljaka posjeduje iznimnu sposobnost smanjenja razine kolesterola. Kako bismo održali zdravu ravnotežu i izbjegli pretrpavanje gušterače prekomjernom masnoćom, imamo stroge propise za kontrolu količine šećera koju konzumiramo. Kada je riječ o poboljšanju okusa naše hrane, oprezni smo s umjerenom količinom masti, pazeći da ne pretjeramo.
Nadalje, veliku važnost pridajemo zdravlju naših žučnih kanala, u obroke unosimo začinsko bilje i povremeno si prepuštamo osvježavajuću limunadu od đumbira. Detox sokovi, što mislite? Proces miješanja, ekstrakcije i pročišćavanja ovih sokova možda je poznat, ali njihov utjecaj na tijelo ostaje zagonetan onima koji ih konzumiraju.
Ključno je priznati da ovi sokovi imaju potencijal značajno povisiti razinu inzulina, usporedivo s rezultatima ispitivanja opterećenja glukozom. To dovodi do povećanih poteškoća u razgradnji masti, što rezultira proizvodnjom kolesterola u jetri i nakupljanjem viška masnoća.
Preporučljivo je ograničiti konzumaciju ovako pripremljenih sokova jer se ne preporučuje prekomjerno uzimanje. Osobno ne preporučam sokove osim ako ne sadrže vlakna i sjemenke za ublažavanje opterećenja gušterače. U slučaju da vam nedostaje soka, na raspolaganju vam je alternativno rješenje: konzumiranje voća i povrća koje je prvotno bilo predviđeno za cijeđenje.
Unatoč tome, postoji mala komplikacija na koju treba obratiti pozornost: što ako vašem probavnom sustavu nedostaje potreban kapacitet za pravilnu probavu ove hrane? Osim toga, ključno je uzeti u obzir da stres može smanjiti enzime u želucu. Unos masnoća je strogo zabranjen, a sva jela moraju biti pripremljena bez maslinovog ulja, badema ili lješnjaka.
Kada se radi o jetri koja je podložna toksičnosti, ključno je svesti na najmanju moguću mjeru svaki daljnji pritisak na ovaj organ i pružiti mu dovoljno mogućnosti da se regenerira i očisti. Opredijeliti se za meso koje je kuhano u vodi i uključiti povrće u obrok prije konzumacije je mudar izbor.
- Tijekom cijelog puta detoksikacije, preporučljivo je potpuno se suzdržati od konzumiranja jaja. Kako bi se osigurali optimalni rezultati, savjetuje se suzdržati se od dodavanja mlijeka u bilo kojem trenutku postupka.
Osobe koje su navršile 30 godina snažno se pozivaju da se suzdrže od konzumacija mlijeka. Zadatak čišćenja tijela od toksina nakon gutanja mliječnih proizvoda predstavlja značajnu prepreku za crijeva, zahtijevajući pomak iz stanja neaktivnosti u stanje aktivnosti. Prijelaz s jedne stolice dnevno na višestruko pražnjenje crijeva jasan je pokazatelj promjene u učestalosti.
Metabolizam se, s druge strane, odnosi na učinkovitost tijela u pretvaranju hranjivih tvari u energiju. Važno je napomenuti da brz metabolizam ne znači nužno i česte odlaske na WC, već učinkovitu pretvorbu energije. Suprotno tome, pojava višestrukih stolica tijekom dana može ukazivati na poteškoće s pravilnom probavom hrane.
- Dr. Čubril, priznati stručnjak iz ovog područja, istaknuo je iznimna pročišćavajuća svojstva datulja i smokava za crijeva. Natapanjem i konzumacijom prije spavanja ovo voće djeluje poput moćnih buldožera i bagera, što rezultira temeljitim čišćenjem crijeva i žuči.
Primjena ove metode ne samo da će pružiti umirujući učinak, već će i nahraniti vaše stanice valom energije. Ove spoznaje dr. Čubrilo iznio je tijekom gostovanja u RTS-ovoj emisiji Ordinacija, a detaljnije o dobrobitima uvrštavanja datulja u prehranu možete pogledati u njegovoj izjavi u 19:45.