Neophodno je povremeno čistiti naše tijelo na prirodan način. Dr Dejan Čubrilo, ugledni stručnjak za sportsku medicinu i profesor fiziologije na Medicinskom fakultetu u Kragujevcu, dao je iscrpno i jezgrovito pojašnjenje uobičajenih nesporazuma oko detoksikacije. Iako internet nudi brojne preporuke na ovu temu, potrebno je biti oprezan pri njihovoj provedbi.
- Koncept detoksikacije je u posljednje vrijeme doživio porast popularnosti, ali ja ga vidim kao mnogo više od prolaznog trenda usredotočenog na privremene lijekove poput posta ili konzumacije određenih sokova u ograničenom trajanju. Opće je poznato da voće nudi brojne dobrobiti i doprinosi općem blagostanju. Naravno, umjerenost je ključna kada ga uključujete u prehranu.
Umjesto da na detoksikaciju gledate kao na sporadičan pothvat, treba je prihvatiti kao stalnu i metodičnu praksu. Neravnoteža je neizbježna posljedica prekomjernog nakupljanja toksina u našim tijelima, a ključno je identificirati temeljni uzrok ove neravnoteže, osobito kada ona proizlazi iz nepromišljene prehrane. Neadekvatna probava hrane stvara povoljne uvjete za rast mikroorganizama poput bakterija i gljivica u nehigijenskim okruženjima.
- Dr. Čubrilo ističe važnost ne samo razvoja lijekova, već i uspostavljanja okruženja koje destimulira brzo širenje ovih mikroorganizama. Pojedinci koji imaju masnu jetru neizbježno će se susresti s povišenim razinama inzulina, budući da inzulin igra ključnu ulogu u nakupljanju masti u jetri. Ključno je priznati da konzumacija hrane ne dovodi izravno do stvaranja kolesterola.
Unatoč tome, dosljedno uzimanje ćevapa i hamburgera ima potencijal poremetiti probavni proces, uzrokujući tako porast razine inzulina i posljedično poticanje razvoja kolesterola u jetri. Općenito, osobe koje imaju povećanu razinu inzulina često pokazuju i povišenu razinu kolesterola. Osobno ne doživljavam razinu kolesterola 6 kao strašnu okolnost. Umjesto toga, preporučujem da se pacijenti suzdrže od ponašanja koje pridonosi nakupljanju kolesterola.
- Kako biste poboljšali svoj izbor prehrane, bilo bi korisno uključiti antioksidanse u svoje obroke. Da biste stekli ove korisne tvari, preporuča se konzumiranje malih porcija voća i povrća, obično oko 50 do 100 grama. Uključivanje ovih hranjivih izvora antioksidansa u vašu svakodnevnu prehranu može se učiniti postupno. Vibrantan i vizualno privlačan proizvod koji se uzgaja na biljkama posjeduje iznimnu sposobnost smanjenja razine kolesterola.
Kako bismo održali zdravu ravnotežu, uspostavili smo stroge propise o hrani koju konzumiramo kako bismo izbjegli pretjerani unos šećera, štiteći našu gušteraču od preplavljivanja masti. Kada je riječ o poboljšanju okusa naših jela, oprezni smo i ograničavamo količinu korištene masti. Nadalje, veliku važnost pridajemo zdravlju naših žučnih kanala tako što u jela unosimo začinsko bilje i povremeno si prepuštamo osvježavajuću limunadu od đumbira.
- Jeste li ikada razmišljali o prednostima sokova za detoksikaciju? Ova posebno izrađena pića prolaze minuciozan proces miješanja, ekstrakcije i rafiniranja. Ipak, njihovi učinci na tijelo ostaju obavijeni velom neizvjesnosti za one koji ih konzumiraju. Ključno je priznati da ovi sokovi imaju potencijal znatno povisiti razinu inzulina, slično ishodima opaženim tijekom testa opterećenja glukozom.
To može otežati razgradnju masti, što rezultira time da jetra proizvodi kolesterol i nakuplja višak masnoće. Savjetuje se umjerena konzumacija ovako pripremljenih sokova jer se ne savjetuje prekomjerno uzimanje. Osobno ne preporučam sokove osim ako ne sadrže vlakna i sjemenke za ublažavanje opterećenja gušterače.
- U slučaju da vam nedostaje soka, imate mogućnost konzumirati voće i povrće koje je inicijalno bilo predviđeno za cijeđenje. Unatoč tome, postoji mala dilema: što ako vašem probavnom sustavu nedostaje potreban kapacitet za probavu ove hrane? Također je ključno uzeti u obzir da stres može smanjiti enzime u želucu. Unos masnoća je strogo zabranjen, a sva jela moraju biti pripremljena bez maslinovog ulja, badema ili lješnjaka.
Kada se radi o jetri koja je podložna toksičnosti, ključno je svesti na najmanju moguću mjeru svaki daljnji pritisak na ovaj organ i pružiti mu dovoljno mogućnosti za oporavak i uklanjanje toksina. Opredijeliti se za meso koje je kuhano i uključiti povrće u obrok prije konzumacije je mudar izbor. Tijekom cijelog puta detoksikacije, toplo se preporučuje potpuno se suzdržati od konzumiranja jaja.
- Kako bi se osigurali optimalni rezultati, savjetuje se suzdržati se od dodavanja mlijeka u bilo kojem trenutku tijekom postupka. Osobe koje su prešle 30. godinu snažno se savjetuju da se klone konzumacije mlijeka. Zadatak čišćenja tijela od toksina nakon unosa mliječnih proizvoda predstavlja značajnu prepreku za probavni sustav. To zahtijeva prijelaz iz stanja mirovanja u stanje aktivnosti.
Prijelaz s jedne stolice dnevno na višestruko pražnjenje crijeva važan je pokazatelj promjena u tijelu. Metabolizam se, s druge strane, odnosi na učinkovitu pretvorbu hranjivih tvari u energiju. Vrijedi napomenuti da brz metabolizam ne znači nužno i česte odlaske na WC, već učinkovitu pretvorbu energije. Suprotno tome, pojava višestrukih stolica tijekom dana može ukazivati na poteškoće u pravilnom probavljanju hrane.
- Dr. Čubril, priznati stručnjak, istaknuo je iznimna pročišćavajuća svojstva datulja i smokava za crijeva. Ovo voće djeluje kao moćni buldožer i bager, a može se potopiti u vodu i konzumirati prije spavanja za optimalne rezultate.
Ova prirodna metoda ne samo da djeluje umirujuće, već osigurava i temeljito čišćenje crijeva i žuči. Slijedeći ovaj pristup, pojedinci mogu iskusiti val energizirajuće hrane za svoje stanice. Ove vrijedne spoznaje iznio je dr. Čubrilo u emisiji Ordinacija na RTS-u. Kako biste dublje istražili dobrobiti uvrštavanja datulja u prehranu, ne propustite njegovu izjavu u 19:45.