Probavni sistem je od krucijalnog značaja za naš organizam i stoga ga trebamo paziti i redovno čistiti dobrom hranom. Neke voćke su pune vlakana i stoga pomažu da se to fino riješi. Danas vam otkrivamo šta savjetuje jedan doktor.
Liječnici ističu da je ključno izbjegavati bilo što jesti prije spavanja. Čaša mlijeka ili možda jabuka je sve što se predlaže. Za one koji imaju problema s probavom, na ovu su temu dostupni izvrsni savjeti. Dr. Čubrilo dao je vrlo učinkovite smjernice za uspješnu detoksikaciju, ističući važnost “aktiviranja” crijeva, što podrazumijeva barem jednu nuždu svaki dan.
Tijekom razgovora u Poliklinici RTS dr. Čubrilo je elaborirao koncept učinkovite detoksikacije i podijelio preporuke za najkorisnije namirnice koje jačaju zdravlje crijeva. Kako bi se postigla uspješna detoksikacija, ključno je crijeva prevesti iz stanja manjka u stanje koje omogućuje optimalno funkcioniranje.
Ovo naglašava važnost postizanja barem jednog pražnjenja crijeva dnevno, unatoč činjenici da samo jedna stolica služi kao standard. Metabolizam funkcionira slično tvornici, pretvarajući ono što konzumirate u energiju, a karakterizira ga njegova učinkovitost, a ne učestalost odlaska u kupaonicu. Nekoliko pražnjenja crijeva svaki dan ne odražava brzi metabolizam; umjesto toga, to sugerira da se vaše tijelo bori da pravilno probavi hranu.
Prema dr. Čubrilo, dovoljna je samo jedna datulja ili smokva, ne treba ih pet, jer služi kao učinkovit buldožer i bager za čišćenje crijeva. Predlaže da se datulja ili smokva potopi u vodu i konzumira prije spavanja. Jedenje smokve sat vremena prije spavanja može poboljšati opuštanje i pomoći u čišćenju crijeva i žuči, u konačnici opskrbljujući vaše stanice potrebnom energijom.
Što smokve čini tako hranjivim voćem? Zdravstvene dobrobiti smokava u velikoj mjeri proizlaze iz njihovog bogatog niza esencijalnih vitamina i minerala u tragovima. Ova kategorija također uključuje vitamin B6, poznat po svojoj ulozi u poticanju proizvodnje serotonina u ljudskom tijelu, čime poboljšava raspoloženje.
- Osim toga, vrijedni su pažnje vitamini C, B1 i B9—koji se često nazivaju folnom kiselinom, a koja je ključna za stvaranje krvi i potiče razvoj imunološkog sustava, osobito kod trudnica. Smokve su značajan izvor kalija, fosfora, natrija, kalcija, željeza i vlakana.
Štoviše, u pogledu sadržaja minerala, smokve se bez sumnje mogu smatrati vrhunskim voćem u smislu nutritivne vrijednosti. Za koje zdravstvene probleme mogu pomoći smokve? Za prevenciju i liječenje kardiovaskularnih bolesti, kardiolozi savjetuju dnevni unos 2-3 svježe i hranjive smokve.
Osim toga, smokve se preporučuju za liječenje stanja poput proširenih vena, tromboflebitisa i tromboembolije. Osim ovih bolesti, smokve su također korisne za razne probavne probleme i učinkovito djeluju kao ekspektorans, diuretik i protuupalno sredstvo. Kako napraviti slastice od smokava?
- Ima važnost. Sastojci su 2 kg malih smokava, 2 kg šećera, 2 decilitra vode i 1 cijeli limun. Započnite miješanjem šećera i vode u dubljoj posudi, zatim stavite na štednjak da prokuha i otopi se. Pripremite smokve tako da ih operete, uklonite peteljke i svaku probušite čačkalicom kako ne bi puknule tijekom kuhanja.
Nakon što smjesa zavrije, ubacite smokve. U lonac iscijedite sok od pola limuna, a preostalu polovicu nasjeckajte i dodajte uz smokve. Pustite smjesu da se kuha dodatnih sat vremena, lagano tresući lonac kako biste osigurali da se smokve izmiješaju bez upotrebe blendera, jer bi ih to moglo razbiti. Pustite smjesu da se ohladi preko noći, a sljedeće jutro je prebacite u čiste i suhe staklenke.