Nisu nepoznate blagodati koje voda donosi našem organizmu,no nismo baš svi tako vredni da jutro započinjemo upravo čašom najzdrvijeg napitka no sigurni smo nakon što pročitate članak do kraja Vaše mišljenje će biti promenjeno..

  • Svima nam je poznato koliko je voda važna za naš organizam, jer čini veliki deo našeg tela i neophodna je za normalno funkcionisanje svake ćelije. Ipak, malo nas obraća pažnju na to kada pijemo vodu, a upravo to može imati veliki uticaj na naše opšte zdravlje. Jedna od najjednostavnijih navika koju možete usvojiti, a koja donosi višestruke koristi, jeste da svako jutro započnete sa ispijanjem vode pre bilo kakvog drugog unosa.

Nakon dužeg perioda sna, organizam je blago dehidriran, jer tokom noći ne unosimo tečnost, a i dalje je gubimo kroz disanje i znojenje. Započeti dan čašom vode znači pružiti telu ono što mu je najpotrebnije u tom trenutku – hidrataciju i pokretanje svih vitalnih funkcija. Ova jednostavna praksa pomaže u buđenju sistema za varenje, podstiče metabolizam, pročišćava organizam i čak može doprineti boljoj koncentraciji i energiji tokom dana.

  • Poznata je metoda koja potiče iz Japana, gde se voda ujutru koristi kao terapijski alat za prevenciju i ublažavanje brojnih zdravstvenih tegoba. U toj praksi preporučuje se da osoba odmah nakon ustajanja popije oko 650 mililitara vode, što je otprilike četiri čaše. Voda bi trebalo da bude čista i, ako je moguće, prečišćena ili destilovana. Neki preporučuju i dodatak minerala kao što je mala količina sode bikarbone, ali u umerenim količinama – svega jedna supena kašika na ukupnu količinu vode – kako bi se očuvala bezbednost.

Nakon što se popije voda, savetuje se da se ne jede ništa narednih 45 minuta. Tokom tog vremena telo započinje procese čišćenja i obnavljanja ćelija. Ova pauza omogućava telu da obradi i iskoristi vodu na najbolji način, bez ometanja varenjem hrane. Takođe, redovno praktikovanje ovog postupka može imati pozitivan efekat na hronične tegobe poput visokog krvnog pritiska, bolova u zglobovima, migrena, pa čak i na regulaciju nivoa holesterola.

  • Da biste dodatno poboljšali efekat ove navike, preporučuje se da tokom dana, neposredno pre obroka, popijete još jednu čašu vode. Na taj način se varenje unapred priprema, a osećaj sitosti dolazi brže, što može pomoći i u kontroli telesne mase. S druge strane, nakon jela trebalo bi izbegavati unos tečnosti barem dva sata, kako bi se digestivni proces odvijao nesmetano i efikasno.

Oni koji su ovu praksu usvojili u svakodnevnom životu često prijavljuju da se osećaju energičnije, da im je koža čistija, probava bolja i da imaju manju potrebu za kofeinom i drugim stimulansima tokom dana. Važno je istaći da ovakva navika ne zahteva posebne uslove, vreme ni novac – dostupna je svima i lako se uklapa u svaku dnevnu rutinu.

  • Ono što je ključno jeste doslednost. Da bi ova navika zaista pokazala rezultate, potrebno je da se sprovodi redovno i dugoročno. Kao i kod svake promene u načinu života, rezultati ne dolaze preko noći, ali su primetni već nakon nekoliko nedelja. Osećaj svežine nakon ispijanja vode ujutru postaje prijatan ritual, koji s vremenom postaje nezamenjiv deo svakog dana.

Na kraju, ovakva praksa je mali, ali moćan korak ka očuvanju zdravlja i dobrog raspoloženja. U svetu prepunom komplikovanih saveta o zdravlju, često zaboravimo koliko jednostavne navike mogu da naprave razliku. Jutarnje ispijanje vode je upravo takav primer – tiho, svakodnevno ulaganje u sopstveno blagostanje koje može imati dugoročne i značajne koristi.

Besplatno

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here