Pomiješajte rižu s kvascem i više nikada nećete morati jesti kruh iz trgovine!
SASTOJCI 200 g riže
350 ml vode
KUHATI 15 minuta
100 ml toplog mlijeka
10 g šećera
6 g kvasca
ZA HIDRACIJU
10 minuta
3 g soli
300g brašna
30ml ulja
OSTAVITE DA STOJI 1 H
Promjer pleha je 23 cm ZATIM OSTAVITE DA ODSTOJI 20 minuta PEĆNICA 180 °C (356 °F)/45 minuta Crvena paprika: 50g Žuta paprika: 50g Luk: 1 kom Češnjak: 3 češnja Ulje: 20 ml Sol: 8g Paradajz pasta: 30 g Detaljnu pripremu pogledajte u videu ispod teksta.
BONUS TEKST
Gušterača se nalazi u našem želucu i akutni pankreatitis je upala ovog organa. To je jedna od najprikrivenijih bolesti ljudskog tijela. Može se liječiti, ali komplikacije mogu biti kobne, što znači da se mora shvatiti ozbiljno i s puno liječenja. Što je gušterača i čemu služi, zamolili smo dr. Ivana Đurića, liječnika opće medicine.
Gušterača je organ smješten retroperitonealno iza donjeg dijela želuca. Ima dvostruku funkciju. Jedan od njih je sudjelovanje u regulaciji šećera u krvi sintezom hormona inzulina, glukagona, somatostatina i polipeptida gušterače. Drugi je proizvodnja pankreasnog soka koji djeluje na probavu i neutralizaciju želučane kiseline pri izlasku iz želuca, navodi dr. Đurić.
On navodi da se pankreasni sok dovodi u duodenum kroz gušteračni kanal. – Kanal iz gušterače spaja se sa žučnim kanalom iz jetre i oba zajedno ulaze u dvanaesnik. To smo vam ukratko objasnili kako biste shvatili što može uzrokovati akutnu upalu gušterače. Što uzrokuje akutni pankreatitis? Najčešći uzrok pankreatitisa je žučni kamenac koji se pomaknuo.
– Ovaj kamenac zaustavlja i začepljuje izlazni kanal kroz koji se zajedno izlijevaju pankreasni sok i žuč; u ovom slučaju sok gušterače zaostaje u gušterači te aktivira i iritira stanice gušterače, uzrokujući upalu. Ostali uzroci ove bolesti mogu biti: prekomjerna konzumacija alkohola, ozljede, tumori, neki lijekovi, autoimune bolesti…
– Akutni pankreatitis je podmukla bolest. U anamnezi opće prakse najčešće se misli kada pacijent opiše sljedeće tegobe: bol u epigastriju, lokalizacija u lijevom režnju, pojasasta iradijacija prema leđima – napominje Ivan Đurić, dr. med. Kako se manifestiraju simptomi akutnog pankreatitisa?
– Akutni pankreatitis je prikrivena bolest. U slučaju sumnje u ordinaciji opće prakse, najčešće se javljaju tegobe – bolovi u trbuhu, lokalizirani više u lijevoj strani i dati u leđa u obliku pojasa. Ova je bol općenito prikrivena, a pacijenti je opisuju i osjećaju nelagodu na svojim licima. Često nije jako, ali može biti jače. Mučnina i povraćanje bez ikakvog drugog objašnjenja za njihovu prisutnost.
Gubitak apetita. Neobjašnjivi gubitak težine. Temperatura raste, srce brže kuca. Javljaju se mučnina i povraćanje koji se ne mogu objasniti postojanjem bilo kojeg drugog uzorka. Koje pretrage se rade kada se sumnja na pankreatitis? – Kad se sumnja na pankreatitis, prije svega se radi fizikalni pregled želuca, naravno i mjerenje tlaka, EKG te slušanje srca i pluća.
Amilaze otkrivaju upalu gušterače Nakon toga potreban je kompletan laboratorij, uključujući amilazu. – Urinarna i serumska amilaza su pankreasni enzimi; mogu biti dokaz upale gušterače. Test se radi uz ultrazvuk abdomena i eventualno CT. Akutni pankreatitis može se manifestirati kao blagi ili teški klinički oblik.
Kako se liječi akutni pankreatitis? – Liječenje akutnog pankreatitisa je u nadležnosti kirurga ili gastroenterologa i ovisi o tome što je dovelo do njegovog nastanka. Ponekad je uzrok neutvrđen, a s obzirom na to da ova bolest može rezultirati teškim komplikacijama, terapija se obično provodi u bolničkim uvjetima.
Pankreatitis, bilo da je akutan ili kroničan, ozbiljna je bolest koja zahtijeva delikatno liječenje. Terapija može zahtijevati infuzije, antibiotike, lijekove protiv bolova… Terapija pankreatitisa može uključivati davanje intravenozne tekućine, kontrolu boli, antibiotike… Štoviše, ako se radi o žučnom kamencu, postoji mogućnost da će za njegovo uklanjanje biti potrebna operacija ili endoskopija.
– Ovisno o zahvatu koji se izvodi. U većini slučajeva stanje se popravlja nakon desetak dana nakon otpusta iz bolnice. Nakon toga, kućna njega temelji se na prehrani s niskim udjelom masti. Treba izbjegavati meso i mesne prerađevine, također izbjegavati prženu hranu, slatkiše, piti manje kave, smanjiti alkohol i cigarete.
Obroci trebaju biti manji, ali češći. Terapiji se često dodaju i neki lijekovi za poboljšanje probave, no nemojte ih uzimati sami prije konzultacije s kirurgom. – Na kraju treba napomenuti da su komplikacije akutnog pankreatitisa vrlo opasne. U najtežim slučajevima: smrt. Iako u nekim slučajevima postoji prijelaz iz akutnog u kronični pankreatitis: to također može otežati normalno funkcioniranje bolesnika.