Pomiješajte rižu s kvascem i više nikada nećete morati jesti kruh iz trgovine!

SASTOJCI 200 g riže

350 ml vode

KUHATI 15 minuta

100 ml toplog mlijeka

10 g šećera

6 g kvasca

ZA HIDRACIJU

10 minuta

3 g soli

300g brašna

30ml ulja

OSTAVITE DA STOJI 1 H

Promjer pleha je 23 cm ZATIM OSTAVITE DA ODSTOJI 20 minuta PEĆNICA 180 °C (356 °F)/45 minuta Crvena paprika: 50g Žuta paprika: 50g Luk: 1 kom Češnjak: 3 češnja Ulje: 20 ml Sol: 8g Paradajz pasta: 30 g Detaljnu pripremu pogledajte u videu ispod teksta.

BONUS TEKST

Gušterača se nalazi u našem želucu i akutni pankreatitis je upala ovog organa. To je jedna od najprikrivenijih bolesti ljudskog tijela. Može se liječiti, ali komplikacije mogu biti kobne, što znači da se mora shvatiti ozbiljno i s puno liječenja. Što je gušterača i čemu služi, zamolili smo dr. Ivana Đurića, liječnika opće medicine.

Gušterača je organ smješten retroperitonealno iza donjeg dijela želuca. Ima dvostruku funkciju. Jedan od njih je sudjelovanje u regulaciji šećera u krvi sintezom hormona inzulina, glukagona, somatostatina i polipeptida gušterače. Drugi je proizvodnja pankreasnog soka koji djeluje na probavu i neutralizaciju želučane kiseline pri izlasku iz želuca, navodi dr. Đurić.

On navodi da se pankreasni sok dovodi u duodenum kroz gušteračni kanal. – Kanal iz gušterače spaja se sa žučnim kanalom iz jetre i oba zajedno ulaze u dvanaesnik. To smo vam ukratko objasnili kako biste shvatili što može uzrokovati akutnu upalu gušterače. Što uzrokuje akutni pankreatitis? Najčešći uzrok pankreatitisa je žučni kamenac koji se pomaknuo.

– Ovaj kamenac zaustavlja i začepljuje izlazni kanal kroz koji se zajedno izlijevaju pankreasni sok i žuč; u ovom slučaju sok gušterače zaostaje u gušterači te aktivira i iritira stanice gušterače, uzrokujući upalu. Ostali uzroci ove bolesti mogu biti: prekomjerna konzumacija alkohola, ozljede, tumori, neki lijekovi, autoimune bolesti…

– Akutni pankreatitis je podmukla bolest. U anamnezi opće prakse najčešće se misli kada pacijent opiše sljedeće tegobe: bol u epigastriju, lokalizacija u lijevom režnju, pojasasta iradijacija prema leđima – napominje Ivan Đurić, dr. med. Kako se manifestiraju simptomi akutnog pankreatitisa?

– Akutni pankreatitis je prikrivena bolest. U slučaju sumnje u ordinaciji opće prakse, najčešće se javljaju tegobe – bolovi u trbuhu, lokalizirani više u lijevoj strani i dati u leđa u obliku pojasa. Ova je bol općenito prikrivena, a pacijenti je opisuju i osjećaju nelagodu na svojim licima. Često nije jako, ali može biti jače. Mučnina i povraćanje bez ikakvog drugog objašnjenja za njihovu prisutnost.

Gubitak apetita. Neobjašnjivi gubitak težine. Temperatura raste, srce brže kuca. Javljaju se mučnina i povraćanje koji se ne mogu objasniti postojanjem bilo kojeg drugog uzorka. Koje pretrage se rade kada se sumnja na pankreatitis? – Kad se sumnja na pankreatitis, prije svega se radi fizikalni pregled želuca, naravno i mjerenje tlaka, EKG te slušanje srca i pluća.

Amilaze otkrivaju upalu gušterače Nakon toga potreban je kompletan laboratorij, uključujući amilazu. – Urinarna i serumska amilaza su pankreasni enzimi; mogu biti dokaz upale gušterače. Test se radi uz ultrazvuk abdomena i eventualno CT. Akutni pankreatitis može se manifestirati kao blagi ili teški klinički oblik.

Kako se liječi akutni pankreatitis? – Liječenje akutnog pankreatitisa je u nadležnosti kirurga ili gastroenterologa i ovisi o tome što je dovelo do njegovog nastanka. Ponekad je uzrok neutvrđen, a s obzirom na to da ova bolest može rezultirati teškim komplikacijama, terapija se obično provodi u bolničkim uvjetima.

Pankreatitis, bilo da je akutan ili kroničan, ozbiljna je bolest koja zahtijeva delikatno liječenje. Terapija može zahtijevati infuzije, antibiotike, lijekove protiv bolova… Terapija pankreatitisa može uključivati ​​davanje intravenozne tekućine, kontrolu boli, antibiotike… Štoviše, ako se radi o žučnom kamencu, postoji mogućnost da će za njegovo uklanjanje biti potrebna operacija ili endoskopija.

– Ovisno o zahvatu koji se izvodi. U većini slučajeva stanje se popravlja nakon desetak dana nakon otpusta iz bolnice. Nakon toga, kućna njega temelji se na prehrani s niskim udjelom masti. Treba izbjegavati meso i mesne prerađevine, također izbjegavati prženu hranu, slatkiše, piti manje kave, smanjiti alkohol i cigarete.

Obroci trebaju biti manji, ali češći. Terapiji se često dodaju i neki lijekovi za poboljšanje probave, no nemojte ih uzimati sami prije konzultacije s kirurgom. – Na kraju treba napomenuti da su komplikacije akutnog pankreatitisa vrlo opasne. U najtežim slučajevima: smrt. Iako u nekim slučajevima postoji prijelaz iz akutnog u kronični pankreatitis: to također može otežati normalno funkcioniranje bolesnika.

Besplatno