Sadnja paprike može predstavljati izazov za početnike u svijetu uzgoja paprike. Kako bi se osigurao optimalan rast i obilna proizvodnja plodova ovih mladih biljaka, imperativ je zadovoljiti njihove posebne zahtjeve za sunčevom svjetlošću, ishranom i procesom presađivanja. Kako bi se kultiviralo bujno lišće, izvrsno cvjetanje i obilne žetve, bitno je osigurati brižnu njegu i pažnju ovim biljkama.
- Osim toga, imate mogućnost pripremiti domaći prilog od samo tri sastojka koja su vam lako dostupna u kuhinji. Dopustite mi da vam predstavim bitne stavke koje su potrebne. Sastojci: Jedna žlica kvasca u suhom obliku. Potrebna je jedna žlica sode bikarbone. Volumen jedne litre vode koja je ugodno topla.
Postupak:
Pomiješajte sve komponente zajedno i ostavite ih da odstoje dva sata. Zatim smjesu razrijedite s ukupno 10 litara vode i nastavite je koristiti za zalijevanje biljaka. Prisutnost esencijalnih nutrijenata kao što su vitamin B i minerali mogu se pronaći u kvascu. Kada se kvasac ugradi u tlo, povećava se razina dušika i fosfora, što rezultira poboljšanim rastom biljaka.
Dodatno, primjena sode bikarbone učinkovito uklanja štetne tvari i štiti od razvoja gljivica na biljkama. Paprika, vrlo vrijedno povrće, sadrži vrijedne ljekovite sastojke, što je čini korisnim dodatkom prehrani. Najpovoljniji i za zdravlje najpogodniji oblik konzumacije je kada je svjež i kiselkastog je okusa. Njegov sočan i plodan dio poznat je po svojim ljekovitim svojstvima.
Narodna medicina koristi papriku u razne svrhe, uključujući njezina antidepresivna, antireumatska, afrodizijačka, antiseptička, aromatična i diuretička svojstva. Osim toga, zbog visoke koncentracije vitamina C, preporučuje se kao dodatak prehrani za jačanje imunološkog sustava.
BONUS TEKST:
Podrijetlo paprike može se pratiti do njezinih skromnih početaka. Rodno mjesto paprike može se pratiti u Južnoj Americi, ali Španjolci su bili ti koji su uveli ovaj ukusni začin u Europu tijekom 15. stoljeća.
Odatle je stigao do Turske i na kraju se počeo pretežno uzgajati u Mađarskoj. Najranije dokumentirano spominjanje paprike datira iz 1593. godine, gdje je opisana kao začin koji vole oni skromnog imovinskog stanja. Naziv “paprika” koji danas koristimo potječe od turskog i bugarskog izraza za ovaj začin. No, Mađari su ti koji su istinski obilježili papriku, jer su primarni proizvođači i ostavili su neizbrisiv trag kako na samoj biljci, tako i na njenom imenu. Eksplozivna kombinacija esencijalnih vitamina.
Utvrđeno je da paprika posjeduje najveću koncentraciju vitamina C među svim vitaminima. Znanstveni dokazi su pokazali da paprika sadrži nevjerojatnih 4-5 puta više vitamina C u usporedbi s limunom i narančom. Količina vitamina C u paprici kreće se od otprilike 100-250 mg na 100 grama svježeg ploda, s varijacijama ovisno o starosti paprike. Uz energetsku vrijednost od samo 26 kcal na 100 g, svježa crvena paprika ističe se obiljem bitnih vitamina i minerala.
Naime, izniman je izvor vitamina C, s čak četiri puta većom količinom nadmašuje čak i naranče. Osim toga, pruža dobru dozu vitamina B1, B2 i B6, zajedno s vitaminom E i dijetalnim vlaknima. Prisutnost provitamina A, u obliku beta-karotena, osigurava stalnu opskrbu vitaminom A prema potrebama tijela. Što se tiče minerala, paprika prednjači po sadržaju kalija, fosfora i željeza.
Protuupalna svojstva ove tvari dobro su dokumentirana. Živahna nijansa paprike služi kao dokaz obilja biljnih pigmenata koje posjeduje, a ujedno je i odličan izvor dijetalnih vlakana. Nedavno istraživanje provedeno u Brazilu na Sveučilištu Sao Paulo rasvijetlilo je protuupalna svojstva crvene paprike. Ova posebna biljna vrsta predstavlja značajan interes za Brazilce, jer se najčešće konzumira.
Vjeruje se da fitokemikalije pronađene u crvenoj paprici, poznate kao kapsaicinoidi, sprječavaju upale u tijelu, prema njihovom razumijevanju. Znanstvenici ovaj povoljan učinak pripisuju sposobnosti kapsaicinoida da spriječe proizvodnju proupalnih citokina, koji su odgovorni za poticanje upale. S obzirom na dobro dokumentiranu vezu između upale i raznih bolesti, od ateroskleroze do raka, ovo istraživanje ima golemu vrijednost za mnoge pojedince.