Prisutnost stjenica može dovesti do neželjenih zdravstvenih problema, što naglašava važnost njihovog brzog prepoznavanja i postupnog iskorijenjivanja. Ovi otporni štetnici mogu preživjeti do četiri do šest mjeseci bez hrane, što njihovu eliminaciju čini izazovnim zadatkom. Ključno je biti svjestan mogućnosti infekcije.

Alergijske reakcije i mogućnost sekundarnih infekcija kože uobičajeni su ishodi ugriza stjenica. Iako su ti ugrizi obično bezopasni, nepoželjno je imati zarazu u kući. Brzo djelovanje ključno je u uklanjanju stjenica, jer ženke stjenica mogu položiti do 500 jajašaca unutar dva mjeseca.

Ta se jaja izlegu za otprilike tjedan dana, što dovodi do brze i opsežne infestacije. Trenutačno se Francuska, posebice Pariz, bori sa značajnim problemom stjenica, s novim slučajevima ugriza koji se pojavljuju svakodnevno. Časopis “Mirror” izvijestio je da je Velika Britanija također zabrinuta, s obzirom na to da 15 Eurostarovih vlakova koji putuju iz Pariza u London svaki dan povećavaju percipirani rizik.

Iako su veliki gradovi domovi značajnog broja ljudi i nalaze se posvuda, postoje slučajevi kada se moraju nositi s epidemijama. Jedna takva dogodila se 2010. godine kada je New Yorkom harala najezda stjenica, koje su se uspjele infiltrirati i u Googleov glavni ured koji se nalazi u tom istom gradu. Ovi štetnici preferiraju topla okruženja, zbog čega se uspješnije razvijaju u zgradama i klimama koje osiguravaju više temperature.

Želite li ih identificirati? Obratite pažnju na ovih sedam indikacija:

Neobičan miris može poslužiti kao početni pokazatelj prisutnosti stjenica u spavaćoj sobi, čak i kada nema vidljivog uzroka, kao što je hrpa neoprane odjeće. Stjenice emitiraju feromone za uzbunu kada osjete opasnost, što može proizvesti suptilnu aromu koja podsjeća na maline ili korijander. U ekstremnijim situacijama, ovaj se miris može miješati s mirisom mrtvih kukaca i mješavinom ljuskica, dajući poseban miris hrđe.

Crveni ugrizi koji svrbe nakon buđenja mogu ukazivati ​​na prisutnost stjenica. Ova noćna stvorenja obično se hrane krvlju, ciljajući na područja kao što su ruke, šake i noge. Iako često grizu u skupinama, mogu se pojaviti i pojedinačni ugrizi. Iako stjenice općenito nisu štetne, osobe s alergijama mogu doživjeti jake otekline, u kojem slučaju treba potražiti liječničku pomoć.


Mala veličina jaja stjenica, duljina od samo 1 mm, čini ih teškima za otkrivanje. Međutim, mogu se prepoznati po njihovoj sličnosti sa sićušnim zrncima riže, koja se obično nalaze na krevetu. Ova jaja imaju sposobnost prianjanja na različite površine, često se nakupljaju duž šavova i uglova madraca ili se skrivaju iza uzglavlja.
Prema stručnjacima, stjenice prolaze kroz više faza u svom životnom ciklusu, što rezultira ljuskama različitih veličina. Ovi štetnici mogu se prepoznati po srednje žutim, prozirnim ljuskama, kao i po prisutnosti šavova, nabora i pukotina na madracima, zidovima i namještaju.

Tragovi krvi mogu ukazivati ​​na prisutnost stjenica, osobito ako primijetite tragove na svojoj posteljini nakon što ste ih neočekivano stisnuli tijekom mijenjanja položaja tijekom spavanja. Ako se ne može pronaći drugo jasno objašnjenje, moguće je da su ove oznake dokaz najezde štetnika.

Izmet stjenica, kojeg karakterizira tamnosmeđa boja, nalazi se na raznim površinama poput madraca, plahti, uzglavlja i zidova. Ove tragove, manje od mrlja krvi i veličine vrha olovke, može biti prilično teško otkriti. Osim toga, ispuštaju slab miris nalik hrđi, što pridonosi neugodnom mirisu.

Krevetne stjenice, koje su dugačke oko 5 mm, mogu se naći kako vrebaju na raznim mjestima unutar kreveta. Uz određenu marljivost, ti se štetnici mogu identificirati i iskorijeniti.
Koji je najbolji način za njihovo uklanjanje?

Kako biste spriječili nakupljanje bakterija koje stjenice posebno vole, preporuča se temeljito pranje posteljine barem jednom tjedno. Optimalna temperatura za ubijanje bakterija je 60 stupnjeva, stoga svakako perite posteljinu na ovoj temperaturi. Za predmete koji se ne mogu prati, kao što su plišane igračke i cipele, stavite ih u sušilicu na 30 minuta. Kako biste uklonili stjenice i njihova jaja, izribajte površinu madraca i okolno područje. Nakon usisavanja, smjesta zbrinite vrećicu usisavača tako da je zatvorite u plastičnu vrećicu i bacite. Za dodatnu zaštitu od stjenica prekrijte madrac i opruge tkaninom koja se može potpuno zatvoriti. Važno je napomenuti da stjenice mogu preživjeti i do godinu dana bez hrane, pa ih je preporučljivo ostaviti u zatvorenoj tkanini barem toliko dugo kako bi bile iskorijenjene. Ako je vaš madrac zaražen stjenicama, savjetuje se da ga zamijenite novim. Međutim, ključno je prvo ukloniti stjenice iz svog životnog prostora prije donošenje novog madraca kako bi se spriječila ponovna infestacija.

Kako biste spriječili daljnje širenje stjenica u vašem domu, ključno je usisavati ih jednom tjedno. Pobrinite se da temeljito usisate sva područja na kojima se mogu naći stjenice, uključujući podove, ispod jastuka na sofi i ispod kreveta.

Kako biste smanjili potencijalna mjesta za skrivanje stjenica, ključno je održavati čisto okruženje bez nereda u vašem domu. Uklanjanjem nereda i organiziranjem svog životnog prostora možete učinkovito smanjiti broj područja u koja se ti štetnici mogu skloniti. Važno je napomenuti da što više stvari posjedujete, to je veći broj potencijalnih površina za koje se stjenice mogu uhvatiti.

Besplatno