Otečene noge najčešće imaju ljudi starijih godina koji su u penziji, ali nije isključeno da se pojavi i kod mladih ljudi. Sigurno niste znali koji su to najčešći uzroci otečenih nogu, ali ćemo se mi danas pozabaviti ovom temom.

Ozbiljnost ove stvari ne treba zanemariti i preporučuje se hitno savjetovanje sa zdravstvenim djelatnikom kako bi se utvrdio temeljni uzrok oticanja donjih udova. U području tradicionalne medicine postoji široka lepeza lijekova usmjerenih na smanjenje edema. Međutim, najsnažniji, ali najnježniji pristup uklanjanju viška tekućine iz tijela je korištenje infuzije peršina. Otkrijte snažna rješenja za smanjenje oteklina u nogama i vraćanje lakoće kretanja.

Za pripremu hranjivog napitka s peršinom koji učinkovito otklanja neželjene upale pažljivo birajte svježe ubrane biljke i korijenje ili cijelu biljku. Temeljito operite sastojke, a zatim ih usitnite u stroju za mljevenje mesa. Nakon što je smjesa pripremljena, pažljivo je ulijte u termos bocu i zatim dodajte 500 ml kipuće vode. Ostavite napitak da odstoji preko noći, a zatim ujutro procijedite i izvucite tekućinu pritiskom.

Preporučeni dnevni unos tekućine trebao bi se konzumirati tijekom dana, idealno podijeljen u tri odvojena obroka. U neprekidnom razdoblju od 48 sati konzumirajte napitak bez prekida, nakon čega slijedi pauza od 72 sata, a zatim nastavite s uzimanjem lijeka dodatnih 48 sati. Izvanredan aspekt je da ćete unutar samo jednog dana primijetiti značajno smanjenje oticanja stopala, što vam omogućuje da bez napora uvučete svoju omiljenu obuću.

Pojava otečenih nogu nije samo kod osoba dobrog zdravlja; također može funkcionirati kao potencijalni pokazatelj temeljnih kroničnih stanja. Otečene noge, medicinski poznate kao periferni edem, javljaju se kada se tekućina nakuplja u tkivima nogu. Nakupljanje tekućine može se pripisati problemima sa sustavom venske cirkulacije, limfnim sustavom ili oštećenom funkcijom bubrega. Ključno je prepoznati da natečene noge nisu uvijek pokazatelj problema sa srcem ili cirkulacijom.

  • Čimbenici poput prekomjerne tjelesne težine, sjedilačkog načina života, dugotrajnih razdoblja sjedenja ili stajanja i nošenja stezne odjeće poput uskih traperica ili čarapa mogu pridonijeti pojavi zadržavanja tekućine. Otečene noge koje proizlaze iz ovog stanja izravno ometaju pokretljivost i izazivaju nelagodu, čineći kretanje izazovnim. Kako bi se riješio ovaj problem, medicinski stručnjaci savjetuju identificiranje temeljnog uzroka otekline i primjenu jednostavnih lijekova.

Stručnjaci su kroz svoje iskustvo identificirali 5 glavnih razloga za oticanje nogu. Edem, karakteriziran prekomjernim zadržavanjem tekućine u tijelu, može rezultirati oticanjem stopala, kao i ruku i lica. Ova vrsta otekline obično se javlja nakon duljih putovanja zrakoplovom ili duljeg razdoblja sjedenja ili stajanja. Nadalje, žene se mogu susresti s oticanjem nogu tijekom predmenstrualnog stadija. Obično će se ova upala riješiti sama od sebe bez intervencije i može se dogoditi svakome, bez obzira na njegovo cjelokupno zdravlje, ako je dulje vrijeme bio neaktivan.

Međutim, ako netko doživi pad ili napravi nespretan korak, natečeno stopalo može ukazivati ​​na prijelom ili uganuće. Oteklina se javlja kada je fleksibilno tkivo koje povezuje kosti gležnja oštećeno, što potiče povećan protok krvi u ozlijeđenom području. Zbog toga stopalo i gležanj otiču, što u konačnici ubrzava i pospješuje proces oporavka. Treba potražiti liječničku pomoć ako postoji nenormalan izgled, nemogućnost stavljanja težine na nogu ili jaka bol.

Limfedem, stanje koje uzrokuje oticanje ruku, nogu i stopala, može se pojaviti kada su limfni čvorovi oštećeni ili uklonjeni tijekom liječenja raka, ometajući sposobnost tijela da učinkovito eliminira tekućinu. Abnormalnosti u limfnom sustavu ili oštećenje limfnih žila također su potencijalni uzroci limfedema. Za borbu protiv oteklina povezanih s ovim stanjem, pneumatska kompresija je predloženi tijek liječenja.

To uključuje korištenje kompresijskih čarapa na zahvaćena područja, zajedno s primjenom tlaka zraka kako bi se olakšalo uklanjanje tekućine. Osim toga, vježbanje i masaža mogu ponuditi olakšanje i pomoći u liječenju limfedema. Oticanje nogu rezultat je neadekvatnog pumpanja krvi od strane srca. Ako je protok krvi otežan unutar krvnih žila, može doći do nakupljanja krvi u donjim ekstremitetima, uzrokujući oticanje.

U slučajevima težih srčanih problema, ležanje na leđima može postati neugodno, popraćeno nepravilnim ili ubrzanim srčanim ritmom i otežanim disanjem. Ako se pojave ovi simptomi, ključno je odmah potražiti liječničku pomoć. Poremećena funkcija bubrega, često povezana sa stanjima poput dijabetesa ili hipertenzije, može pridonijeti nakupljanju natrija u krvotoku.

  • Nakupljanje tekućine u tijelu uzrokuje oticanje stopala i gležnjeva, kao rezultat zadržavanja prekomjerne količine vode. Bubrezi su odgovorni za filtriranje otpadnih tvari iz krvi, ali kada je njihova funkcija oslabljena, to dovodi do neravnoteže soli ili natrija, što zauzvrat uzrokuje zadržavanje tekućine i oticanje donjih ekstremiteta. Za ublažavanje oteklina u nogama uzrokovanih nakupljanjem tekućine dostupni su različiti pristupi.

Za ublažavanje oteklina u nogama postoji nekoliko praktičnih i jednostavnih metoda. Podizanje noge stavljanjem na jastuk je učinkovit pristup jer podiže visinu noge. Druga alternativa je korištenje kompresijskih čarapa koje vrše pritisak na noge i pomažu u redistribuciji tekućine. U slučaju da oteklina postane neugodna, savjetuje se stavljanje hladnih obloga.

Kako biste ublažili oteklinu koja se može pojaviti nakon dugotrajnog sjedenja ili stajanja, korisno je uključiti kratku šetnju u svoju rutinu svakih sat vremena. Nema potrebe za dugom šetnjom; jednostavno pomicanje i savijanje koljena i gležnjeva bit će dovoljno. Ove metode, kada se provode, obično učinkovito rješavaju problem oteklina, osim ako nisu povezane s dugotrajnom bolešću.

Besplatno