Čak iu današnje vrijeme postoje pojedini krajevi u Srbiji gdje se još uvijek koristi izraz “sabrano sa kolca i užeta”. Ova prastara izreka ušla je iu narodnu i u umjetničku književnost. Narodna pjesma koju je zabilježio Vuk Karadžić prikazuje scenu okupljanja zlonamjernih likova, među kojima su zlikovci i zločinci, koji se okupljaju i sputavaju kolcima i konopcima, uz nesretne stanovnike raja koji im nanose rane…

Isto tako, u jednoj od publikacija Rodoljuba Čolakovića , postoji slučaj tijekom ustanka kada stiže neustrašivo biće poznato kao bali, ulijevajući strah i odbjeglim zatvorenicima i pojedincima koji su prije bili zarobljeni kolcima i užadima. U spisima Valtazara Bogišića nalazi se odlomak koji pokazuje prisutnost sintagme u pravnoj literaturi: “Sišli su se ljudi s raznih strana… snaga jedne riječi, učvršćena kolcem i užetom.

” Unatoč trajnoj upotrebi, ova izreka nosi zlokobnu konotaciju i može se povezati s razdobljem turskog utjecaja, objašnjava Krstarica. Tijekom 19. stoljeća, uobičajena praksa na našim lokalnim prostorima uključivala je pogubljenje pojedinaca nabijanjem na kolac ili vješanjem. Ove brutalne metode bile su posebno omiljene kod Turaka, koji su prvenstveno ciljali na razbojnike i istaknute pripadnike srpske zajednice.

Za one koji su bili dovoljno sretni da izbjegnu sudbinu vješanja ili nabijanja na kolac obično se govorilo da su “izbjegli vješala i omču”. Ovu pojavu istražio je i cijenjeni nobelovac Ivo Andrić u svom glasovitom književnom djelu „Na drini ćuprija“, gdje je na zamršen način dočarao jezivu suštinu ovog oblika kažnjavanja.

Izvorno se ovaj izraz odnosio na skupinu zlonamjernih pojedinaca koji nisu oklijevali počiniti bilo kakav oblik nedoličnog ponašanja jer su već bili osuđivani za najteža kaznena djela. Međutim, današnje razumijevanje naglašava da ono obuhvaća raznoliku lepezu pojedinaca različitog porijekla, bez ikakvog specifičnog odabira ili kriterija.

BONUS TEKST:

Istraživanje nutritivne vrijednosti, raznih vrsta i svestrane upotrebe jaja. Jaja zauzimaju značajno mjesto u svijetu prehrambenih proizvoda. Služe kao temeljna komponenta u brojnim kulinarskim tradicijama, a njihova nutritivna vrijednost i prilagodljivost čine ih nezamjenjivima u našoj prehrani. Unutar ovog sastava zadubit ćemo se u različite aspekte jaja, uključujući njihovu klasifikaciju, prehrambene prednosti, tehnike kuhanja i njihovu upotrebu u kulinarstvu.

Dostupna je široka paleta jaja, a kokošja su najpopularniji izbor za ljudsku prehranu. Međutim, uživaju se i jaja drugih ptica kao što su prepelica, patka, guska i noj. Svaka vrsta jaja ima svoje posebne kvalitete i može se koristiti na različite načine kada je u pitanju kuhanje. Najviše korištena vrsta jaja su kokošja jaja, koja su lako dostupna i imaju razumnu cijenu.

Kokošja jaja dostupna su u različitim veličinama i bojama, od bijele do smeđe, iako boja ljuske nema utjecaja na njihov nutritivni sadržaj ili okus. S manjom veličinom u usporedbi s kokošjim jajima, prepeličja jaja vrlo su tražena zbog svoje slatke prirode i obično se ugrađuju u vrhunske kulinarske kreacije. Odlikuju se svojom nježnom ljuskom i pojačanim profilom okusa, te se smatraju delikatesom.

Besplatno