Ključno je da ne zanemarimo dobrobit naše štitnjače i da je ne shvaćamo olako. Lučenje vitalnih hormona štitnjače ima značajan utjecaj na cjelokupno zdravlje našeg organizma. Lijekovi posebno dizajnirani za liječenje stanja povezanih sa štitnjačom. Kada je štitnjača u stanju hipofunkcije, to znači da je došlo do smanjenja proizvodnje hormona.

  • To može rezultirati različitim simptomima, kao što su: Osjećate upornu bol u ruci popraćenu stalnim osjećajem hladnoće. Zatvor Ako osjećate simptome kao što su usporen rad srca, suhoća kose i debljanje zbog slabog rada štitnjače, ovaj recept može pomoći u normalizaciji njezinog rada.

Sastojci:

Četrdeset plodova oraha jednako je jednom kilogramu meda.

Priprema:

Započnite temeljitim pranjem oraha, a zatim nastavite s nekoliko rezova nožem. Pripremljene orahe stavite u staklenku i pažljivo ulijte med, pazeći da koristite plastičnu žlicu kako biste sačuvali njegova blagotvorna svojstva.

Ostavite staklenku da se sunča na sunčevoj svjetlosti 40 dana, a zatim kada to vrijeme istekne, procijedite tekućinu i prebacite je u drugu posudu.

Pomoću:

Pijte 2 dl ovog napitka dnevno. Osim toga, neophodno je osigurati dovoljan unos joda kako bi se spriječio razvoj guše.

 

  • Smještena u prednjem dijelu dušnika, štitnjača je vitalna endokrina žlijezda koja može biti mala, ali ima ogroman značaj. Nalik na leptira, sastoji se od dva režnja koja su povezana tankim dijelom poznatim kao prevlaka. Štitnjača ima ključnu funkciju u upravljanju tjelesnim metabolizmom, kao i olakšavanju rasta i razvoja. Proučavanje strukture i svrhe ljudskog tijela.

Anatomija: Štitnjača se može naći anteriorno i bilateralno od dušnika. Njegovu anatomsku strukturu čine dva režnja, jedan na lijevoj i jedan na desnoj strani, koji su spojeni istmusom. Funkcija: Štitnjača igra vitalnu ulogu u održavanju metaboličke ravnoteže tako što proizvodi dva važna hormona: tiroksin (T4) i trijodtironin (T3). Osim toga, odgovoran je za sintezu kalcitonina, hormona koji pomaže u regulaciji razine kalcija u krvi.

  • Hormon odgovoran za regulaciju štitnjače, tiroksin (T4): Primarni hormon koji sintetizira štitnjača prekursor je snažnijeg hormona T3. T3, poznat i kao trijodtironin, hormon je koji ima ključnu ulogu u raznim fiziološkim procesima. Hormon ima dinamičniji oblik, snažno djeluje na tkiva unatoč nižoj koncentraciji u krvotoku.

kalcitonin: Smanjenjem aktivnosti stanica koje razgrađuju kosti, poznatih kao osteoklasti, učinkovito smanjuje koncentraciju kalcija u krvotoku, čime pomaže u regulaciji razine kalcija. Funkcija štitnjače regulirana je nizom interakcija između hipotalamusa, hipofize i same štitnjače. Hipotalamus igra ulogu otpuštanjem hormona koji oslobađa tireotropin (TRH), koji zatim stimulira hipofizu.

  • Kao odgovor, hipofiza luči hormon koji stimulira štitnjaču (TSH), koji zauzvrat stimulira štitnjaču da proizvodi T3 i T4. Regulacija proizvodnje hormona štitnjače postiže se kroz petlju negativne povratne sprege, gdje povišene razine T3 i T4 potiskuju oslobađanje TRH i TSH.

Ovaj mehanizam pomaže u održavanju ravnoteže hormona štitnjače u tijelu. Hipotireoza: Uzroci hipotireoze uključuju Hashimotov tireoiditis, autoimuni poremećaj, kao i nedostatak joda, određene lijekove i kirurško uklanjanje štitnjače. Simptomi koji se obično povezuju s ovim stanjem uključuju umor, debljanje, depresiju, osjećaj hladnoće, suhu kožu, zatvor i poteškoće s koncentracijom.

  • Preporučeno liječenje za ovo stanje uključuje korištenje hormonske nadomjesne terapije, posebno levotiroksina. Hipertireoza: Nekoliko je čimbenika koji mogu dovesti do razvoja hipertireoze, uključujući Gravesovu bolest, nodularnu gušavost i tireoiditis. Uobičajeni znakovi i simptomi ovog stanja uključuju gubitak težine, osjećaj nervoze, ubrzan rad srca, pretjerano znojenje, drhtanje, poteškoće sa spavanjem i povećan apetit.

Za liječenje čvorova i tumora, opcije uključuju antitiroidne lijekove, radioaktivni jod ili kirurško uklanjanje štitnjače. Većina čvorova štitnjače nije kancerogeni i ne izaziva nikakve simptome. S druge strane, rak štitnjače je neuobičajen i obično ima povoljne izglede kada se otkrije u ranim fazama.

  • Hashimotov tireoiditis je medicinsko stanje koje karakterizira upala štitnjače. Uzrok ovog stanja je autoimuni poremećaj u kojem imunološki sustav cilja na štitnu žlijezdu. Simptomi se mogu usporediti s onima kod hipotireoze, ali može doći i do povećanja štitnjače, što se obično naziva gušavost. Gravesova bolest je zdravstveno stanje koje utječe na štitnu žlijezdu.
Besplatno