Na prekretnici od šezdeset godina, prikladno je procijeniti i unaprijediti vlastite životne navike kako bi se održala dobrobit, produžio životni vijek i poboljšala ukupna kvaliteta života. Dolje je predstavljeno pet bitnih modifikacija koje se mogu primijeniti kako bi se postigla bolja egzistencija nakon 60. godine života: Kako biste vodili aktivniji način života, važno je smanjiti sjedilački način života i povećati tjelesnu aktivnost.

Bavljenje aktivnostima kao što su hodanje, plivanje i lagana tjelovježba mogu poboljšati dobrobit kardiovaskularnog sustava, ojačati mišiće i kosti te pridonijeti pozitivnom emocionalnom stanju. Održavanje optimalnog oralnog zdravlja zahtijeva dosljednu njegu i zubi i desni.

Da biste to postigli, ključno je redovito koristiti zubni konac, redovito posjećivati ​​svog stomatologa i razmisliti o uključivanju oralnog irigatora u svoju rutinu oralne higijene. Za promicanje dobrog zdravlja i prevenciju stanja poput dijabetesa, preporučljivo je smanjiti unos šećera i praznih kalorija. Preporuča se oprez pri konzumiranju gaziranih pića i umjetnih sokova jer mogu pridonijeti ovim zdravstvenim problemima. Održavanje društvenih veza: Uključite se u društvene aktivnosti.

Poboljšanje vašeg mentalnog blagostanja i cjelokupnog raspoloženja može se postići provođenjem vremena s prijateljima, sudjelovanjem u društvenim organizacijama, istraživanjem novih lokacija i stvaranjem veza s nepoznatim osobama. Održavanje optimalne tjelesne kondicije zahtijeva pridržavanje dijete koja uključuje obilje hranjivih proteina, vitamina, minerala, voća, povrća, cjelovitih žitarica, orašastih plodova, ribe i nemasnog mesa.

Ključno je izbjegavati konzumaciju prerađene hrane i ograničiti unos alkohola kako biste svom zdravlju dali prioritet. Nakon što uđete u šezdesetu, prioritet postaje dobrobit vašeg tijela i uma. Prilagođavanjem ovih pet ključnih područja života, imate mogućnost uvelike poboljšati svoje cjelokupno zdravlje i iskusiti višu kvalitetu života ispunjenu srećom.

BONUS TEKST:

Pojava raka vrata maternice može se učinkovito spriječiti, a ako se rano otkrije, može se liječiti s pozitivnim ishodima. Godišnje više od 300 žena u Hrvatskoj dobije dijagnozu invazivnog raka vrata maternice, dok oko 600 žena dobije dijagnozu lokaliziranog oblika karcinoma in situ. U Dubrovačko-neretvanskoj županiji godišnje se identificira dvanaest žena s invazivnim karcinomom vrata maternice.

Rano stupanje u spolne odnose, česte promjene partnera, prakticiranje nezaštićenih spolnih odnosa, zanemarivanje genitalne higijene, zaraza HPV-om i herpes simplex virusom tipa 2, višestruki porod i pušenje primarni su čimbenici koji doprinose riziku od raka vrata maternice. Prijenos raka vrata maternice prvenstveno se pripisuje spolno prenosivoj infekciji humanim papiloma virusom (HPV).

Dok se većina infekcija HPV-om prirodno rješava u roku od dvije godine zahvaljujući odgovoru imunološkog sustava, dugotrajna infekcija može potencijalno dovesti do stvaranja preinvazivnih lezija i na kraju do raka. Redoviti ginekološki pregledi igraju ključnu ulogu u ranom otkrivanju potencijalno prekanceroznih staničnih promjena na vratu maternice, jer rani stadij raka vrata maternice često nema simptoma.

PAPA test služi kao vitalna metoda probira za prepoznavanje takvih staničnih promjena i omogućuje brzu intervenciju. Savjetuje se da se ženama podvrgne ovom pregledu od 21. godine ili tri godine nakon stupanja u spolne odnose, a do 30. godine treba ga ponavljati jednom godišnje.

Za učinkovitu borbu protiv raka vrata maternice ključna je cjelovita edukacija mladih osoba o odgovornom spolnom ponašanju, cijepljenje protiv HPV-a i redoviti ginekološki pregledi. PAPA test ima ključnu ulogu u pravovremenom otkrivanju i prevenciji ove bolesti, koja se može učinkovito liječiti kada se otkrije u ranoj fazi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here