Doktorica Vanja Milošević daje vrijedan uvid u pet ključnih ginekoloških simptoma na koje žene uvijek trebaju obratiti pozornost i nikako ih zanemariti. Dr Vanja Milošević u razgovoru za RTS-ovu emisiju Ordinacija ističe koliko je važno ne zanemariti pet kritičnih ginekoloških simptoma koje žene mogu osjetiti.

  • Ovi simptomi, ako se zanemare, mogu predstavljati ozbiljne rizike za njihovo cjelokupno zdravlje i dobrobit. Za žene je ključno da budu svjesne ovih simptoma i da odmah poduzmu mjere kada se pojave.

Prema riječima ginekologinje dr. Vanje Milošević, cjelovit ginekološki pregled u pravilu obuhvaća različite zahvate. To može uključivati ​​kolposkopski pregled, papa test, uzimanje cervikalnih i vaginalnih briseva, ultrazvučni pregled i procjenu hormonskog statusa. U biti, ove komponente čine temelj temeljnog ginekološkog pregleda.

  • Ključno je obratiti pozornost i ne odbaciti pet uobičajenih ginekoloških simptoma koji se često javljaju. Menstrualni ciklusi koji odstupaju od norme, uključujući neredovitost, izostanak i povećanu neurednost, zajedno s pojačanim vaginalnim iscjetkom i bolovima u donjem dijelu trbuha, pokazatelji su potencijalnih problema.

Obično bi se normalna menstruacija javljala svakih 28 dana, manje ili više 7 dana. Ključno je da te mjesečnice traju 3 do 5 dana i da nisu pretjerano obilne ili praćene jakim bolovima. Ako krvarenje potraje dulje od 5 do 7 dana ili ako je izrazito jako, savjetuje se konzultirati ginekologa. Čimbenici kao što su stres, pretilost i pretjerana tjelovježba mogu pridonijeti neredovitim ciklusima.

  • Osim toga, kronična stanja poput problema sa štitnjačom, inzulinske rezistencije, problema s hipotalamusom i hipofizom, kao i rani početak menopauze (koja se može manifestirati već nakon 40 godina) također mogu poremetiti menstrualni ciklus. Ako izuzmemo trudnoću, promjena razine hormona jedan je od čimbenika koji može dovesti do prestanka menstruacije.

Osim toga, promjene u maternici ili jajnicima, poput prisutnosti fibroida ili polipa, također mogu pridonijeti ovom nedostatku. Važno je napomenuti da ako menstruacija ne nastupi dulje od 5 tjedana i trudnoća nije moguća, neophodno je potražiti liječničku pomoć ginekologa. Za procjenu hormonalnog statusa žene nužno je uzeti uzorak krvi na početku menstruacije, što označava početak menstrualnog ciklusa.

  • Temeljni hormonski profil obuhvaća razine estrogena i progesterona… Indikacije policističnih jajnika i problema sa štitnjačom mogu se uočiti kroz tromost lica, brade, bedara, gluteusa i donjeg dijela trbuha. Primarna funkcija vaginalnog sekreta je zaštita vagine od infekcija.

Početna kategorija sekreta ne zahtijeva nikakvu intervenciju i karakterizirana je svojom prirodom bez mirisa i boje. S druge strane, treća kategorija često sadrži bakterije i mikroorganizme, koji zahtijevaju antibiotsko liječenje. Četvrta kategorija, poznata kao gonokok, posebno je neugodna, pokazuje žutu i zelenu nijansu, zamućen izgled i neugodan miris. Oba partnera moraju biti podvrgnuta liječenju u takvim slučajevima.

  • Trihomonijaza, peta kategorija, poznata je po svojoj pjenastoj konzistenciji, žutoj boji i mirisu na ribu, zbog čega je potrebno liječenje za oba partnera. Na kraju, šesta kategorija odnosi se na dobro poznatu kandidu, koju je moguće prepoznati po bijelom i sirastom iscjetku. To može dovesti do oslabljenog imunološkog sustava i često je povezano sa stanjima poput dijabetesa.

Endometrioza, prevladavajući izvor nelagode u donjem dijelu trbuha kod mladih žena, predstavlja ozbiljan problem. Unatoč njegovoj prevalenciji, žene su sklone zanemariti ovaj simptom. Tipično, bol u jajnicima se manifestira tijekom menstruacije, ali općenito je blaga. Međutim, ako se ne liječe dulje vrijeme, ova stanja mogu imati ozbiljne posljedice na cjelokupno zdravlje žene.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here