U skoro svakoj novo kupljenoj stvari dođu i one male vrećice sa punjenim (nama nepoznatim) sadržajem e pa danas Vam pišemo šta je to zapravo te kako ih možete iskoristiti.

  • Mali paketići koje često pronađemo u kutijama sa novim cipelama, torbama ili elektronikom gotovo uvek završe u kanti za smeće. Reč je o kesicama sa silika-gelom – materijalom koji upija vlagu. Iako na njima obično piše da nisu za jelo, one zapravo mogu biti veoma korisne u svakodnevnom životu, ukoliko znate kako da ih iskoristite.

Silika-gel upija vlagu iz okoline, čime sprečava pojavu buđi, neprijatnih mirisa i korozije. Umesto da ih bacite, isprobajte ove praktične načine upotrebe:

  1. U torbi za trening
    Ako trenirate ili često nosite sportsku opremu, znate koliko torba može da poprimi neprijatan miris zbog znojave garderobe. Ubacite nekoliko kesica silika-gela u torbu. One će apsorbovati vlagu i sprečiti razvoj neprijatnih mirisa.

  2. U kutiji sa alatom
    Alat koji dugo stoji na vlažnom mestu brzo počinje da rđa. Rešenje je jednostavno – stavite nekoliko kesica silika-gela u kutiju ili fioku sa alatom. Time ćete produžiti njegov vek trajanja jer će kesice izvlačiti vlagu iz vazduha.

  3. Za duži vek žileta
    Brijači su često u dodiru s vodom, pa brzo otupe i zarđaju. Ukoliko ih čuvate u plastičnoj kutijici zajedno sa silika-gelom, vlaga će biti neutralisana, a žilet će ostati oštar znatno duže nego inače.

  1. Ako pokvasite telefon
    U slučaju da vam telefon upadne u vodu, silika-gel može pomoći. Stavite uređaj u posudu i dodajte nekoliko kesica – one će brže i efikasnije izvući vlagu iz unutrašnjosti telefona nego klasičan metod sa pirinčem. Ipak, imajte na umu da ovo ne garantuje potpuno rešenje, ali može pomoći u hitnim situacijama.

  2. Protiv magljenja šoferšajbne
    U automobilu, naročito zimi, vetrobransko staklo često se zamagli zbog visoke vlažnosti vazduha. Postavite nekoliko kesica silika-gela ispod šoferšajbne, u blizini ventilacionih otvora. One će upiti višak vlage i značajno smanjiti kondenzaciju.

Dakle, sledeći put kada pronađete one male kesice u novoj kutiji cipela, setite se da ih ne treba bacati. Imaju više korisnih primena nego što mislite – a mogu vam i uštedeti vreme, novac i nerede u svakodnevnim situacijama.

  • Plave oči su oduvek privlačile pažnju svojom jedinstvenošću i prozračnošću, a mnogi ih smatraju jednom od najlepših boja očiju. Međutim, iako su danas relativno česte, naročito u Evropi, plave oči nisu oduvek postojale u ljudskoj populaciji. Zapravo, svi ljudi su izvorno imali smeđe oči, a promena je nastala zahvaljujući jednoj neobičnoj genetskoj mutaciji.

Prema istraživanju tima sa Univerziteta u Kopenhagenu, koje je predvodio profesor Hans Ajberg, pre oko 6.000 do 10.000 godina dogodila se mutacija u ljudskom genomu, i to kod jedne osobe – pretka svih današnjih plavookih ljudi. Ova mutacija se dogodila u genu poznatom kao HERC2, koji ima sposobnost da utiče na rad drugog gena – OCA2, odgovornog za proizvodnju melanina, pigmenta koji daje smeđu boju očima.

  • Gen OCA2 kontroliše količinu melanina u dužici oka. Kada on funkcioniše normalno, dolazi do stvaranja tamnijih nijansi, najčešće smeđih. Međutim, mutacija na HERC2 genu funkcioniše kao „prekidač“ koji smanjuje aktivnost OCA2 gena, čime se proizvodnja melanina značajno smanjuje. Rezultat tog smanjenja pigmentacije jeste boja očiju koja se vizuelno manifestuje kao plava – ne zato što postoji plavi pigment, već zato što niža količina melanina dovodi do rasipanja svetlosti kroz dužicu, što daje utisak plave boje, sličan načinu na koji vidimo nebo.
Besplatno

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here