Široko omiljena metoda za čišćenje tuševa, kada i umivaonika kod kuće uključuje kombinaciju sode bikarbone s limunovim sokom ili octom. Ovi prirodni pripravci obično daju impresivne rezultate, iako postoje slučajevi kada ne uspijevaju ukloniti tvrdokorne mrlje. U takvim slučajevima mnogi se pojedinci radije klone jakih kemikalija.

Ulje

Popularna metoda za čišćenje staklenih površina tuš kabine uključuje korištenje običnog suncokretovog ulja. Za početak, napunite bočicu s raspršivačem uljem i prskajte ga po staklenim vratima tuša. Ostavite ulje da odstoji otprilike petnaest minuta prije nego što uklonite višak kuhinjskim papirom ili izlizanim ručnikom.

Detrdžent za suđe i ocat

Vrlo učinkovit pristup uključuje kombiniranje sredstva za pranje posuđa i octa. Ova snažna kombinacija posebno je učinkovita zbog sposobnosti octa da otapa naslage kamenca i učinkovitosti deterdženta za suđe u razgradnji masnoće i drugih nečistoća. Za postizanje optimalnih rezultata ključno je zagrijavati ocat dok ne postigne visoku temperaturu, pazeći da ne dođe do točke vrenja. Nakon što se zagrije, pomiješajte ocat s jednakom količinom sredstva za pranje posuđa, pazite da se dobro izmiješa.

Prebacite dobivenu smjesu u bočicu s raspršivačem i snažno protresite kako biste osigurali pravilnu raspodjelu. Nanesite otopinu na zaprljane površine i ostavite da nesmetano odstoji deset minuta. Nakon toga upotrijebite spužvu ili četku za učinkovito uklanjanje mrlja. Ova svestrana mješavina također se može koristiti za učinkovito čišćenje umivaonika, kuhinjskih i kupaonskih pločica, kao i svih površina zaraženih tvrdokornom prljavštinom.

 

BONUS

Ako mislite da je čišćenje rešetke od lijevanog željeza na štednjaku težak posao, razmislite ponovno. Uz odgovarajuće tehnike i savjete, to može biti jednostavan i brz zadatak. Evo vodiča kako ga očistiti bez napora, bez potrebe za oštrim abrazivima koji mogu oštetiti roštilj.

Prije nego što počnete s postupkom čišćenja, ključno je pažljivo rukovati roštiljem kako biste spriječili potencijalno oštećenje. Odlučite se za čvrstu četku ili spužvu od nemetalnih materijala i odaberite blagi deterdžent umjesto jakih kemikalija poput amonijaka. U slučaju da koristite jake kemikalije, temeljito operite roštilj toplom vodom i sapunicom kako biste izbjegli stvaranje hrđe.

Osim toga, provjerite jesu li rešetke potpuno suhe prije nego što ih vratite na štednjak. Postoje dvije popularne metode za čišćenje sapunastom vodom: jedna uključuje uklanjanje ohlađenih plamenika i njihovo stavljanje u sudoper ili kadu napunjenu vrućom vodom i deterdžentom, dopuštajući im da se namoče prije ribanja nemetalnom četkom ili spužvom, i konačno ispiranje i sušenje rešetki.

Druga metoda uključuje stvaranje guste paste od sode bikarbone i vode, nanošenje na rešetke, ostavljanje 15-20 minuta, korištenje meke četke za uklanjanje ostataka i dobro ispiranje.