Danas Srpska Pravoslavna crkva obeležava Blagosti,praznik koji je u kalendaru obeležen crvenim slovo.Za današnji praznik se vežu neke tradicije i običaji a u nastavku pročitajte šta to danas nikako ne biste trebali raditi posebno ne žene.

  • Blagovesti, jedan od najvažnijih praznika u pravoslavnom kalendaru, simbolizuju početak nečeg novog, svetog i blagog. Praznik se obeležava 7. aprila i predstavlja dan kada je, prema hrišćanskom verovanju, arhangel Gavrilo objavio Presvetoj Bogorodici da će roditi Spasitelja sveta – Isusa Hrista. Ovaj praznik uvek pada u vreme Vaskršnjeg posta, koji se smatra najstrožim postom u godini, ali upravo na Blagovesti dozvoljeno je da se, uz ribu, vernici malo odmore i nagrade.

U duhovnom smislu, Blagovesti su dan kada se traži unutrašnji mir, molitva i povezivanje sa sobom i Bogom. Preporuka je da se tokom ovog dana posebno vodi računa o mislima i rečima – one treba da budu blage, dobre i iskrene. Svetkovina se ne obeležava velikim slavljem, već u tišini, skrušenosti i poštovanju tradicije.

Postoji nekoliko značajnih običaja i verovanja vezanih za ovaj dan, kao i zabrana koje bi trebalo poštovati:

Šta ne treba raditi na Blagovesti?

  1. Češljanje je zabranjeno, posebno za žene.
    U narodu se veruje da se na ovaj dan ne bi trebalo češljati, jer se time “rasipa” duhovna snaga i mir. Umesto toga, preporučuje se umivanje na reci ili potoku, što simbolično predstavlja pročišćenje i osveženje duše.

  1. Velike proslave i veselja nisu poželjni.
    Budući da Blagovesti uvek dolaze tokom posta, ne preporučuje se organizovanje glasnih i raskošnih veselja. Praznik bi trebalo da prođe u tišini i duhovnom preispitivanju, jer predstavlja period pripreme za najradosniji hrišćanski praznik – Vaskrs.

Šta je poželjno raditi na Blagovesti?

  1. Molitva za porod – posebno značajna za žene koje žele decu.
    Veruje se da žene koje imaju problem sa začećem treba da se pomole pored ikone Presvete Bogorodice upravo na ovaj dan. Mnoge porodice svedoče o tome da je molitva na Blagovesti donela željenu plodnost i potomstvo.

  2. Čišćenje doma.
    Po verovanju, Blagovesti označavaju i simbolični početak proleća. Zato se smatra dobrim da se kuća očisti i da se iz nje izbaci sve što je nepotrebno – ne samo fizičke stvari, već i negativna energija, sećanja i emocije. Ovaj čin označava novi početak, obnovu i duhovno osveženje.

Blagovesti su nekada bile i važan datum za ljude koji se bave zemljoradnjom. Prema verovanju starih, tog dana “proleće konačno stiže”, pa se verovalo da je pravo vreme da voćari počnu da kaleme voće, a vinogradari da orezuju lozu. Ove aktivnosti su povezivane sa plodnošću i nadom da će nova sezona doneti obilje.

  • Duhovna poruka ovog praznika jeste da sve što radimo, činimo sa dobrom namerom i vezom sa “nebeskim”. Danas bi molitva, zahvalnost i tiha radost trebalo da budu osnova svakog postupka. Ljubav prema bližnjima, blagost u govoru i dela puna dobrote – to je duh Blagovesti.

U savremenom životu, kada nas svakodnevne obaveze često odvoje od duhovnosti, Blagovesti su podsetnik da se treba zaustaviti, oslušnuti svoje srce i obnoviti vezu sa verom i mirom. Bez obzira na to da li dan provodite kod kuće, na poslu ili u prirodi, neka svaki trenutak bude prožet blagošću, verom i nadom – jer, kako kaže narodna mudrost: “Dobro se dobrim vraća”.

Besplatno

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here