Danas Vam donosimo nekoliko zanimljivih stvari o lavandi.Biljka koja ne zahteva posebnu brigu ni uslove a pruža mnogo toga zauzvrat.Karakteristična po svojoj boji i divnom mirisu osvaja srca diljem sveta.U nastavku smo Vam napisali par saveta ukoliko imate ovaj divni cvet.

Lavanda (Lavandula angustifolia) je biljka koja se izdvaja ne samo zbog svog prekrasnog mirisa, već i zbog svojih brojnih ljekovitih svojstava. Popularna u vrtovima diljem svijeta, lavanda zahtijeva pažljivo održavanje kako bi ostala zdrava, bila estetski privlačna i pružala obilje mirisnih cvjetova. Jedan od ključnih aspekata njege lavande je pravilno obrezivanje, koje osigurava zdravlje biljke, potiče rast novih izdanaka i čini biljku atraktivnijom. U nastavku slijedi detaljan vodič koji objašnjava kako učinkovito obrezati zrele biljke lavande.

Priprema za obrezivanje

Prije nego što započnete obrezivanje, važno je pripremiti sve potrebne alate. Oštri i čisti alati omogućuju precizne rezove koji smanjuju stres na biljci i ubrzavaju zacjeljivanje rana. Alati poput škara i vrtnih noževa trebaju biti temeljito očišćeni od prljavštine i ostataka biljaka, a njihova oštrina mora biti provjerena prije početka obrezivanja. Ako su alati tupavi, rezovi mogu biti nespretni, što može dovesti do oštećenja biljke.

Također, prije nego što započnete obrezivanje, pregledajte svoju lavandu kako biste se uvjerili da nema znakova bolesti ili štetočina. Ako primijetite bilo kakve zaražene ili oštećene dijelove biljke, odmah ih uklonite. Time ćete spriječiti širenje bolesti ili štetočina na ostatak biljke.

Kada obrezivati lavandu?

Obrezivanje lavande najbolje je obaviti u rano proljeće, prije nego što biljka počne aktivno rasti. To je trenutak kada će obrezivanje imati najbolji učinak na stimulaciju novih izdanaka. Također, obrezivanje u proljeće omogućuje biljci da bolje reagira na zimsku sezonu i razvije snažniji rast u nadolazećim mjesecima.

Za starije biljke koje nisu bile redovito orezivane, možda će biti potrebno obaviti temeljitije obrezivanje. U tom slučaju, treba rezati grane za tri četvrtine duljine, ali uvijek pazite da ne režete previše starog, drvenastog tkiva, jer bi to moglo spriječiti razvoj novih izdanaka.

Proces obrezivanja

  1. Prvo uklanjanje oštećenih i mrtvih dijelova
    Počnite obrezivanje uklanjanjem svih mrtvih, oštećenih ili bolesnih dijelova biljke. Ovi dijelovi mogu uključivati suhe grane ili listove koji su pogođeni štetočinama ili bolestima. Uklanjanjem ovih dijelova poboljšavate cirkulaciju zraka u biljci i smanjujete rizik od infekcija.

  2. Obrezivanje grana
    Nakon uklanjanja mrtvih dijelova, usmjerite pažnju na grane lavande. Poželjno je skratiti ih za tri četvrtine duljine, ali budite pažljivi i izbjegavajte obrezivanje previše drvenastog dijela. Grane lavande trebaju ostati dovoljno duge kako bi omogućile rast novih izdanaka, a u isto vrijeme ne smiju biti preduge da bi se osigurala ravnoteža i snaga biljke.

  3. Oblikovanje lavande
    Kada završite s rezanjem grana, usmjerite se na oblikovanje biljke. Za lavandu je najbolje oblikovati je u zaobljeni oblik, poput kupole ili polukugle. Takav oblik ne samo da izgleda estetski privlačno, već također pomaže biljci da bude stabilna, čime se smanjuje mogućnost da grane budu preopterećene snježnim padalinama ili jakim vjetrom, što je osobito važno u hladnijim klimatskim uvjetima.

Održavanje lavande nakon obrezivanja

Nakon što završite s obrezivanjem, potrebno je osigurati da biljka lavande ima odgovarajuću njegu kako bi nastavila zdravo rasti. To uključuje:

  • Zalijevanje: Lavanda je biljka koja voli suho tlo, pa se mora paziti da ne dođe do prekomjernog zalijevanja. Previše vode može uzrokovati truljenje korijena, što može dovesti do bolesti. Idealno je zalijevati lavandu umjereno, dopuštajući tlu da se osuši između zalijevanja.

  • Mulčenje: Nanošenje sloja malča oko biljke pomaže u očuvanju vlage u tlu i smanjuje rast korova. Malč također pomaže u održavanju stabilne temperature tla.

  • Redovito obrezivanje u sezoni: Da biste lavandi omogućili snažan rast i obilje cvjetova, važno je redovito uklanjati uvenule cvjetove. Ovaj postupak ne samo da poboljšava izgled biljke, već također potiče biljku da usmjeri svoju energiju u proizvodnju novih cvjetova.

Ljekovita svojstva lavande

Lavanda je poznata po svojim ljekovitim svojstvima. Suhi cvjetovi lavande koriste se za pripremu čaja koji ublažava nesanicu, glavobolje i stres. Čaj od lavande pomaže i u liječenju probavnih problema, poput nadutosti i želučanih tegoba.

Osim toga, lavanda se koristi u aromaterapiji, a njezino ulje pomaže u smanjenju simptoma poput migrena, tjeskobe i napetosti. Ulje lavande ima umirujući miris koji također može poboljšati kvalitetu sna i ublažiti umor.

Lavanda se često koristi u kozmetici, kao sastojak u losionima, kupkama i drugim proizvodima za njegu kože. Njezina antiseptička svojstva pomažu u čišćenju kože i smanjenju nečistoća.

Zaključak

Obrezivanje lavande je ključan korak u njezi ove predivne biljke. Uz pravilnu tehniku obrezivanja i redovitu njegu, lavanda će ostati zdrava, lijepa i cvjetajuća. Osim estetske vrijednosti, lavanda pruža brojne zdravstvene koristi, što je čini ne samo ukrasom vašeg vrta, već i korisnim saveznikom u svakodnevnom životu. Redovito obrezivanje, pravilno oblikovanje i pravilna briga omogućit će vam da uživate u lavandi u cijeloj njezinoj ljepoti i funkcionalnosti.

Besplatno

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here