Za starije ljude, majka priroda je glavna apoteka i to se počelo gubiti sa mlađim generacijama. Iako dosta farmaceutika stvarno jest efikasno, ne treba zapostaviti neka prirodna rješenja. Danas otkrivamo jedno od njih.
- Lavanda, izuzetan ljubičasti cvijet, znanstveno je potvrđena kao vrlo učinkovita u promicanju dobrobiti ljudi. Njegova poznata sposobnost da izazove mir i ublaži stres, zajedno s njegovim ljekovitim svojstvima za određene bolesti, naširoko je priznata.
Ako želite poboljšati miran ambijent svog vanjskog prostora, lavanda je izvrstan izbor. Primjenom ispravnih metoda rezidbe možete poboljšati cjelokupno zdravlje biljke i potaknuti novi rast. Kako bismo vam pomogli u učinkovitom orezivanju već odraslih biljaka lavande, pripremili smo detaljan vodič.
- Prije početka procesa rezidbe, ključno je osigurati da su vaši alati dezinficirani i brušeni. Kada je riječ o postizanju preciznih i urednih rezova, ključno je koristiti čiste i oštre alate poput škara ili vrtnih noževa.
To ne samo da olakšava brže zacjeljivanje, već i smanjuje rizik od infekcije. Temeljito pregledajte lavandu, obraćajući pozornost na sva područja koja bi mogla biti mrtva, oštećena ili zaražena bolešću. Nadalje, ostanite oprezni zbog bilo kakvih znakova štetočina ili bolesti koje bi potencijalno mogle ugroziti cjelokupno zdravlje biljke.
U slučaju da su starije biljke zanemarene u smislu rezidbe, možda će biti neophodno provesti temeljitu rezidbu. Kod rezanja grana preporuča se smanjiti njihovu duljinu za tri četvrtine. Međutim, treba biti oprezan kako bi se izbjeglo preduboko zarezivanje starog, drvenastog tkiva, jer bi to moglo spriječiti pojavu svježeg lišća.
Preporuča se ostaviti rezove na područjima koja još uvijek imaju mladenačke, zelene izdanke, jer oni igraju ključnu ulogu u poticanju novog rasta. Kako biste održali snagu vaše biljke lavande, počnite s uklanjanjem svih ostarjelih ili oštećenih listova. Pripazite da preostalo lišće pažljivo oblikujete u estetski ugodan oblik.
Biljku lavande najbolje je oblikovati u graciozno zaobljenu kupolu ili polukuglu, jer ova jedinstvena struktura djeluje kao zaštita od tereta gustog snijega, posebno u hladnijim krajevima. Ključno je biljci osigurati pravilnu njegu nakon procesa obrezivanja kako bi se održalo njezino cjelokupno zdravlje i vitalnost.
Kako bi se postigao idealan rast, ključno je biljkama lavande osigurati odgovarajuću količinu vode, pazeći da ih ne pretjerano zalijevate, jer lavanda uspijeva u sušnom tlu. Nanošenje sloja malča oko biljke također je učinkovita tehnika za zadržavanje vlage i sprječavanje rasta korova. Redovito orezivanje lavande, počevši od početne osnovne rezidbe, ključno je za poticanje optimalnog rasta i obilja cvjetova.
- Ovaj godišnji postupak treba provesti u rano proljeće. Redovito obrezivanje neophodno je za nekoliko zadataka. Jedan od tih zadataka uključuje uklanjanje uvelih cvjetova s biljke kako bi se potaknuo uredan izgled i potaknuo novi rast.
Osim toga, potrebno je nježno podrezivanje vrhova biljke kako bi se očuvao željeni oblik i poticao snažan razvoj. Dok se proces oživljavanja i pomlađivanja zrelih biljaka lavande može činiti zastrašujućim, moguće je obnoviti njihovu snagu i vizualni šarm dosljednim održavanjem i pedantnim tehnikama.
Kako biste u budućnosti poboljšali estetski izgled svog vrta i potaknuli cvjetanje cvijeća, ključno je primijeniti odgovarajuće tehnike rezidbe. Popularnost cvjetova lavande može se pripisati njihovom prekrasnom mirisu i ljekovitim svojstvima. Kroz povijest su se osušeni cvjetovi Lavandule angustifolia, poznatije kao prava lavanda, namakali u čaju za ublažavanje nesanice i migrena, služeći kao tradicionalni lijek.
Osim dobro poznatih dobrobiti kod prehlada i respiratornih infekcija, cvijet lavande je dokazano pospješuje probavu i pomaže u detoksikaciji. Kada se konzumira kao nezaslađeni čaj, može pružiti olakšanje kod želučanih problema i nadutosti. Osušeni cvjetovi vrlo su traženi za upotrebu u jastucima, jer potiču opuštanje i poboljšavaju kvalitetu sna.
- Nadalje, često se ugrađuju u domaće kozmetičke proizvode, losione i kupke. Uključivanjem lavande u svoju kupku možete iskusiti mnoštvo prednosti. Ne samo da pruža umirujući i umirujući učinak na vaše mišiće, već posjeduje i antiseptička svojstva koja se bore protiv nečistoća kože.
Za ovu blagotvornu kupku pomiješajte veliku žličicu suhih cvjetova lavande s 2 dl kipuće vode. Pustite smjesu da se strmi 5 minuta prije naprezanja. Dodatno, možete pojačati učinak tako da dvije šake cvjetova lavande pomiješate s jabučnim octom ili kvascem i ostavite ih da se sunčaju.
- Nakon što smjesa odstoji četrnaest dana, treba je procijediti. Dobiveni pripravak se zatim može koristiti dubokim udisanjem. Učvrstite svježe rezano cvijeće u komad gaze ili tkanine, i potopite ih u vodu koja je prokuhala.
Preporučljivo je napraviti kratku stanku, dopuštajući esenciji cvijeća da se ulije u vodu. Za izradu kupke prožete ugodnim mirisom lavande pomiješajte pedeset grama suhih cvjetova lavande s jednom litrom kipuće vode. Nakon što smjesu ostavite da odstoji pola sata, procijedite je i dodajte u vodu za kupanje. Ulje lavande, poznato po svom umirujućem mirisu, djeluje kao izvanredan tonik za živce.
Znanstveno je dokazano da učinkovito ublažava niz bolesti, uključujući migrene, glavobolje, tjeskobu, depresiju, napetost i stres. Predivna aroma ulja lavande otklanja umor i nelagodu, a istovremeno poboljšava kognitivne sposobnosti. Nadalje, kada se koristi u kupki, ulje lavande pruža utješno i pomlađujuće iskustvo, potičući dubok i miran san.