Farbanje jaja je umetnost i prilika da pokažemo svoju kreativnost,a mi Vam danas donosimo savet kako su Grci od pamtiveka farbali jaja u jarko crvenu boju,celi postupak i video pogledajte u nastavku.

  • U moru vaskršnjih običaja, bojenje jaja ostaje centralni i simboličan čin koji okuplja porodicu, prenosi tradiciju i nosi duboko ukorenjeno značenje. Najčešće, prva asocijacija kada se pomene farbanje jaja jeste crvena boja – i to ne bez razloga. Crvena jaja simbolizuju Hristovu krv i vaskrsenje, pa se zato tradicionalno prvo jaje boji upravo ovom bojom i naziva se “čuvarkuća”. Međutim, Grci su poznati po tome što su pronašli način da ta jaja budu ne samo simbolično važna, već i savršeno ofarbana – bez tragova boje unutar ljuske i bez hemikalija koje bi prodrle u sadržaj jajeta.

Ova grčka metoda farbanja jaja koristi jednostavne sastojke koje svi imamo u kući, ali je postupak specifičan, tačan i pažljivo ispraćen kako bi rezultati bili besprekorni. Ono što je važno naglasiti jeste da se koriste obična jaja, a ne ona sa belom ljuskom, jer se veruje da na tamnijoj ljusci crvena boja dobija dublju i bogatiju nijansu.

Prvo što je potrebno jeste pripremiti sledeće sastojke:

  1. 12 komada običnih jaja

  2. 4 šolje vode

  3. 1 šolja sirćeta

  4. 1 pakovanje crvene boje za jaja (tradicionalna, ne instant)

  5. Kap biljnog ulja

  6. Vata ili maramica za premazivanje

  • Priprema počinje tako što se u veću šerpu sipa četiri šolje vode i sačeka da provri. Kada voda dostigne ključanje, pažljivo se u nju spuštaju jaja, vodeći računa da se ne udare i ne napuknu. U tu istu vodu se dodaje i šolja sirćeta. Sirće u ovom receptu igra važnu ulogu jer pomaže da se ljuska jaja ravnomernije i intenzivnije oboji, a pritom stvara sloj zaštite koji sprečava da boja prodre unutar jajeta.

Kuvanje jaja u ovoj sirćetnoj vodi traje tačno 15 minuta. Tokom tog vremena, temperatura se smanjuje kako bi jaja lagano ključala, a ne da vri jako, što bi moglo izazvati pucanje ljuske. Kada prođe vreme, jaja se pažljivo prebacuju iz vrele vode u posudu sa ledenom vodom, gde ostaju između 5 i 10 minuta. Ovaj korak je ključan jer nagla promena temperature ne samo što zaustavlja proces kuvanja, već pomaže da se ljuska lakše odvaja kasnije, ukoliko se jaja budu ljuštila za posluženje.

  • U međuvremenu se u posebnu šolju sipa crvena boja za jaja i pomeša se sa istom onom vodom u kojoj su se jaja kuvala. Dobro promešana smeša se zatim vraća nazad u šerpu, a u nju se ponovo pažljivo spuštaju jaja. Ovog puta jaja ostaju u boji dodatnih 5 do 10 minuta, što omogućava da upiju nijansu ravnomerno i postignu željeni intenzitet crvene boje.

Kada su jaja spremna, izvlače se iz boje i stavljaju na tanjir ili poslužavnik obložen ubrusima, kako bi se osušila. Sušenje na sobnoj temperaturi traje nekoliko minuta, a zatim sledi završni korak – poliranje. Na komad vate ili papirne maramice sipa se kap-dve biljnog ulja i svako jaje se pažljivo premaže. Ovo ne samo da daje jajima lep, sjajan izgled, već dodatno učvršćuje boju i čini ih estetski savršenim za izlaganje na trpezi.

  • Grci ovom metodom ne samo da čuvaju tradiciju, već postižu izvanredne rezultate koji se poštovanjem prenose generacijama. Njihova jaja su sjajna, ravnomerno obojena i bez neželjenih tragova boje na belancetu, čime su dokaz da se prirodnim putem može dobiti savršen rezultat bez hemije i komplikovanih preparata. Ovaj način pripreme u poslednje vreme sve više prihvataju i domaćice u drugim delovima Balkana, koje žele spoj tradicionalnog i zdravog pristupa u pripremi vaskršnjih jaja.
Besplatno

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here