Zdravstveni djelatnici tvrde da oblik izmeta može poslužiti kao potencijalni pokazatelj niza zdravstvenih problema, posebice raka debelog crijeva. U prosjeku, pojedinci eliminiraju otpad iz svojih crijeva od tri puta dnevno do tri puta tjedno. Prije puštanja vode u WC školjku, ključno je pregledati svoj izmet jer on služi vitalnoj svrsi uklanjanja neprobavljene hrane i otpada iz tijela.
- Iako se varijacije u boji i teksturi mogu pojaviti zbog benignih čimbenika poput promjena u prehrani, one također mogu ukazivati na ozbiljnije temeljne probleme. Stoga stručnjaci snažno preporučuju procjenu vaše stolice kako biste osigurali cjelokupno zdravlje i dobrobit. Bolest se može prepoznati po obliku izmeta. Medicinski stručnjaci posebno su upozorili da tanka, uska stolica može ukazivati na razne probleme, uključujući rak debelog crijeva, koji se također naziva i rak crijeva. Prema Bristol tabeli stolice, zdrava stolica trebala bi nalikovati kobasicama, biti tanka i imati pukotine. Dok povremena rijetka stolica može biti samo simptom zatvora, ona također može poslužiti kao pokazatelj dugotrajnih probavnih tegoba kao što su sindrom iritabilnog crijeva (IBS), divertikulitis, a potencijalno čak i rak.
U slučaju da vam se stolica čini uskom, poput vrpce ili nalik na olovku, to može ukazivati na prisutnost zatvora, stanja koje karakterizira manje od tri pražnjenja crijeva tjedno.To se može pripisati raznim čimbenicima načina života, uključujući neadekvatan unos vlakana, nedovoljnu hidrataciju i nedostatak tjelesne aktivnosti. Prema organizaciji Fight Against Colorectal Cancer, prisutnost rijetke stolice potencijalno može ukazivati na prisutnost prepreka, poput tumora.
- Dobrotvorna organizacija naglašava da, iako rijetki slučajevi tijesne stolice općenito nisu zabrinjavajući, pojedinci bi trebali potražiti liječničku pomoć ako dožive trakastu stolicu koja traje dulje od tjedan dana.Zdravstveni stručnjaci klinike Mejo u SAD-u podržavaju ovaj savjet, tvrdeći da je povremena tijesna stolica vjerojatno bezopasna. Međutim, ako je stolica stalno uska, to može ukazivati na suženje ili blokadu debelog crijeva. Osim toga, rak debelog crijeva može dovesti do raznih promjena u pražnjenju crijeva. NHS preporučuje praćenje promjena u konzistenciji stolice, kao što su rijetke stolice, proljev ili zatvor koji odstupaju od vašeg normalnog obrasca. Također može rezultirati povećanom ili smanjenom učestalošću posjeta kupaonici.
Ako primijetite prisutnost krvi u stolici, nužno je da potražite savjet liječnika. Bez obzira čini li se krv tamne ili svijetle boje, ključno je zakazati konzultacije sa zdravstvenim djelatnikomDodatni znakovi i simptomi raka debelog crijeva uključuju: Često se javlja osjećaj potrebe za defekacijom, čak i kratko nakon korištenja toaleta, praćen nelagodom u želucu i osjećajem težine u predjelu trbuha. Mršavljenje bez dijete, neobjašnjiv umor i nadutost mogu biti izazovna i frustrirajuća iskustva.
- Mnoštvo zdravstvenih problema spada u kategoriju bolesti crijeva, utječući na različite dijelove probavnog sustava, poput tankog crijeva, debelog crijeva (debelog crijeva) i rektuma. Ta se stanja mogu manifestirati kao akutna ili kronična i mogu uzrokovati niz različitih simptoma, uključujući nelagodu, promjene u pokretima crijeva, nadutost i proljev ili zatvor. Dolje je navedeno nekoliko prevladavajućih bolesti koje utječu na crijeva: Upala crijeva: Crohnova bolest je trajno upalno stanje koje ima potencijal utjecati na bilo koji dio probavnog sustava, često rezultirajući simptomima kao što su bol, umor, gubitak težine i proljev. S druge strane, ulcerozni kolitis je još jedna kronična upalna bolest koja prvenstveno zahvaća debelo crijevo i rektum.
Njegovi primarni simptomi sastoje se od bolova u trbuhu, umora, proljeva i prisutnosti krvi u stolici. Stanje poznato kao sindrom iritabilnog crijeva (IBS): Probavni sustav može biti pogođen funkcionalnim poremećajem koji se očituje različitim simptomima, uključujući bolove u trbuhu, nadutost i nepravilno pražnjenje crijeva.
- Važno je napomenuti da ovo stanje, poznato kao IBS, nije karakterizirano upalom ili dugotrajnim oštećenjem crijeva. Međutim, može značajno utjecati na nečiju udobnost i opću dobrobit. Stanje poznato kao divertikularna bolest: Stijenke debelog crijeva mogu razviti male izbočine poznate kao divertikule. Ako se te kvržice upale ili inficiraju, to može dovesti do stanja koje se zove divertikulitis, a karakteriziraju ga simptomi kao što su bolovi u trbuhu, promjene u stolici, groznica i drugo.Gastrointestinalne infekcije: Bakterijski, virusni i parazitski uzročnici potencijalni su uzročnici crijevnih infekcija. Tipični simptomi uključuju proljev, povraćanje, nelagodu u trbuhu, groznicu i iscrpljenost.
Prevladavajući oblici crijevnih infekcija uključuju gastroenteritis, koji se odnosi na upalu želuca i crijeva uzrokovanu bilo virusnim ili bakterijskim izvorima, kao i infekcije koje potječu od parazita kao što je Giardia lamblia. Celijakija je stanje koje utječe na probavni sustav. Celijakija, autoimuno stanje uzrokovano intolerancijom na gluten, javlja se kada konzumacija glutena, proteina prisutnog u pšenici, ječmu i raži, rezultira upalom tankog crijeva.
- Ova upala može oštetiti crijevne resice i spriječiti pravilnu apsorpciju hranjivih tvari. Rak debelog crijeva, poznat i kao rak debelog crijeva, zloćudna je bolest koja zahvaća debelo crijevo. Rak debelog crijeva je istaknuti čimbenik smrtnih slučajeva povezanih s rakom. Indikacije ovog stanja uključuju promjene u pokretima crijeva, krvarenje iz rektuma, nelagodu u trbuhu, nenamjerno guljenje kilograma i stalni umor. Pravovremeno prepoznavanje raka debelog crijeva igra ključnu ulogu u osiguravanju učinkovitog liječenja. Pristup liječenju bolesti crijeva ovisi o temeljnom uzroku i opsegu problema. Mogućnosti liječenja uključuju promjene u prehrani, davanje lijekova, kirurške intervencije ili terapijske mjere, a sve ovisi o specifičnim okolnostima i dijagnozi koju postavlja liječnik. Dosljedni liječnički pregledi i budno praćenje simptoma najvažniji su u očuvanju dobrobiti probavnog sustava i sprječavanju nastanka teških komplikacija.