Svaka kultura ima svoje stare izreke koje nose svoje mudrosti. Tako i u našem jeziku ima dosta nekih izreka koje svakodnevno koristimo. Danas vam otkrivamo jednu baš upečatljivu.
Do danas se u nekim krajevima Srbije koristi izreka “sakupljeno na kolu i užetu”. Ovaj prastari izraz ušao je u područje folklora i umjetničkog stvaralaštva. Vuk Karadžić u svojoj zabilježenoj narodnoj pjesmi živopisno oslikava zbor zlonamjernih pojedinaca, koji obuhvaćaju i zulumćare i zločince, koji se okupljaju i čvrsto ih vežu kolcima i konopcima, kojima se pridružuju nesretni stanovnici raje koji im nanose zlo.
U radovima Rodoljuba Čolakovića detaljno je opisan nesvakidašnji događaj tijekom pobune koji prikazuje pojavu odvažnog i zastrašujućeg entiteta poznatog kao bali. Ova brojka je utjerala strah u srca i odbjeglih zatvorenika i onih koji su bili zarobljeni. Osim toga, u spisima Valtazara Bogišića postoji odlomak koji naglašava ugrađivanje ovog pojma u pravnu literaturu.
Odlomak opisuje kako bi se pojedinci susreli iz različitih smjerova i snagu jedne riječi, pojačanu prisutnošću kolaca i užadi. Prema Krstarici, ovaj izraz, iako se često koristi, nosi tmurnu konotaciju i povezan je s razdobljem kada je Turska imala znatan utjecaj. Tijekom 19. stoljeća u našoj blizini bilo je uobičajeno da se pogubljenja vrše nabijanjem na kolac ili vješanjem.
- Turci su posebno bili skloni ovim divljim tehnikama, često ciljajući i razbojnike i istaknute ličnosti unutar srpske zajednice. Oni koji su bili dovoljno sretni da izbjegnu užasnu sudbinu obješenja ili nabijanja na kolac često su opisivani kao “izbjegli vješala i uže”.
Proslavljeni nobelovac Ivo Andrić duboko je zašao u taj pojam u svom hvaljenom književnom djelu “Na drini ćuprija”, vješto uhvativši jezivu bit ove jedinstvene disciplinske prakse. Izvorno se ovaj pojam odnosio na posebnu frakciju zlonamjernih pojedinaca koji nisu nimalo sumnjali u upuštanje u bilo koju vrstu nedjela, budući da su već bili proglašeni krivima za najteža kaznena djela.
- U sadašnjoj eri, koncept ovog pojma je evoluirao da daje prioritet inkluzivnosti, obuhvaćajući široku lepezu pojedinaca iz različitih sredina, bez ikakvog posebnog odabira ili kriterija. Dodatni tekst: Istraživanje jaja obuhvaća različite aspekte, kao što su njihova različita nutritivna svojstva, klasifikacija i široka upotreba u području kuhinje.
Jaja zauzimaju značajno mjesto u kulinarskom krajoliku, djelujući kao ključni element u brojnim gastronomskim tradicijama. Njihova svestranost i nutritivna vrijednost čine ih nezamjenjivim u našem režimu prehrane. Ovaj će članak proniknuti u višestruku prirodu jaja, obuhvaćajući njihovu kategorizaciju, korisna nutritivna svojstva koja posjeduju, metode kuhanja i njihovu široku primjenu u sferi kulinarstva.
Kada su u pitanju jaja, postoji širok izbor opcija. Iako su kokošja jaja preferirani izbor za prehranu ljudi, uživaju se i jaja raznih drugih ptica, uključujući prepelice, patke, guske i nojeve. Svaka vrsta jaja ima svoje karakteristike i može se koristiti u različitim tehnikama kuhanja. Međutim, među svim alternativama, kokošja jaja su najbolja u smislu popularnosti zbog svoje obilne dostupnosti i pristupačne cijene. Kokoši nesu jaja koja pokazuju raspon veličina i boja, od bijele do smeđe.
Međutim, važno je napomenuti da boja ljuske ne utječe na hranjivu vrijednost ili okus jaja. Nasuprot tome, prepeličja jaja manja su u usporedbi s kokošjim jajima i vrlo su tražena zbog svoje divne slatkoće, što ih čini popularnim izborom u vrhunskim kulinarskim poslovima. Ova su jaja poznata po svojoj nježnoj ljusci, izuzetnom okusu i nadaleko se smatraju gurmanskom delicijom.