U današnje vrijeme davanje prioriteta nutritivnoj prehrani od iznimne je važnosti. To je zbog činjenice da su opcije brze hrane, koje se često konzumiraju u pokretu, prepune nezdravih masti i tvari. Nažalost, rijetko se susrećemo s namirnicama poput žitarica, graška, zobi i drugih opcija bogatih vlaknima.

Naš fokus danas se vrti oko rasprave o štetnim učincima nezdrave hrane na naš probavni sustav. Liječnici izražavaju zabrinutost zbog sve veće učestalosti poremećaja štitnjače, osobito među mladima. Iako to u početku pripisuju pritiscima modernog života, naglašavaju da korijen problema leži u našim metodama pripreme hrane. Neophodno je izbaciti određene namirnice iz naše prehrane jer su štetne za naše cjelokupno zdravlje.

Možete li opisati izgled štitnjače? Smještena u prednjem dijelu vrata, odmah ispod Adamove jabučice i protežući se duž dušnika, nalazi se žlijezda koja podsjeća na nježni oblik leptira. U svom optimalnom stanju ova žlijezda ostaje nedostižna. Točnije, štitnjača oslobađa niz hormona. Dva važna hormona povezana s radom štitnjače su T4, poznat i kao tiroksin, i T3, što je kratica za trijodtironin.

kalcitonin Ove tvari imaju značajan utjecaj na različite tjelesne procese, uključujući metabolizam, rast, razvoj, rad srca, spolnu funkciju kod muškaraca i žena, održavanje trudnoće, regulaciju šećera u krvi, tjelesnu temperaturu i metabolizam kalcija. Prevalencija poremećaja štitnjače je u porastu. Smještena u donjem dijelu vrata, ova vitalna žlijezda igra ključnu ulogu u proizvodnji hormona koji utječu na brojne tjelesne sustave.

Posljedično, svaki poremećaj u njegovom funkcioniranju može dovesti do niza problema. Nekoliko primjera poremećaja štitnjače uključuje: Hipertireoza hipotireoza Hashimotov tireoiditis karakterizira upala štitnjače. Molly Hembri, dijetetičarka, ističe značajan utjecaj koji naša prehrana može imati na našu štitnjaču. Međutim, ono što mnogima ostaje nepoznanica jest da postoji određena vrsta hrane koja najviše šteti osobama s ovim zdravstvenim problemom.

Nutricionisti savjetuju osobama s problemima štitnjače da se klone hrane koja sadrži goitrogene. Prema Hembreeju, goitrogeni su prehrambeni artikli koji se sastoje od tvari poput tiroksina, koje mogu utjecati na sintezu hormona štitnjače i dovesti do manjka joda. Prema njezinim riječima, nekuhano povrće iz skupine cruciferasa poput brokule, cvjetače i kupusa sadrži te tvari, dok soju i proso treba izbjegavati. Pozitivan je aspekt, međutim, to što ne morate potpuno ukloniti većinu ovih namirnica iz svoje prehrane.

Umjesto toga, konzumirajte ih u umjerenim količinama, ali ih svakako podgrijte kako biste spriječili negativan utjecaj na štitnjaču. Prema riječima nutricionistice, goitrogena aktivnost povrća iz skupine cruciferasa može se eliminirati procesom zagrijavanja. Konzumacija umjerenih količina nekuhanog povrća iz skupine cruciferasa i soje ne predstavlja poseban rizik za zdravlje štitnjače. Međutim, nutricionisti općenito savjetuju potpuno izbacivanje prosa iz prehrane.

BONUS TEKST

Mami li vas ideja da ljeto provedete u Egiptu ili drugim mediteranskim zemljama? Možda vam se čini privlačno, osobito ako tamo nikada prije niste bili. Ipak, ima turista koji su doživjeli odmor u Egiptu tijekom mjeseca kolovoza i odlučno izjavljuju da takvo iskustvo više nikada neće ponoviti.

Velike vrućine, na koje turisti nisu navikli, ne samo da su onemogućavale njihovo opuštanje, već su im poremetile i svakodnevne aktivnosti. Vruća vrućina u kolovozu u Egiptu može biti kobna, lišavajući pojedince svake želje da se uključe u aktivnosti osim traženja utočišta u klimatiziranom prostoru.

Izaziva umor, rađa letargiju i crpi nečiju vitalnost. Protiv savjeta turističke agencije da za to vrijeme izbjegava Egipat, hrabri turist krenuo je na put i na vlastitoj se koži susreo s posljedicama takve odluke. U prvim danima kolovoza moj san iz djetinjstva da posjetim Egipat ponovno se ostvario.

Uvijek mi se činio kao oličenje luksuza. Igrom slučaja, bila je to uspješna godina za mene, s povišicom ili možda čak bonusom – ne mogu se točno sjetiti. Ali pomislio sam u sebi: “Sada je vrijeme, ako ne sada, kada?” Sa suprugom uz sebe, ušao sam u turističku agenciju. Dok sam izgovarao riječi: “Želio bih rezervirati odmor u Egiptu”, reakcija putničke agencije bila je opipljiva. 

Besplatno