Kod nas je već godinama popularan trend kupnja rabljenih stvari u dućanima rabljene robe, slično kao i na Zapadu. Iako postoje različiti razlozi koji stoje iza ovog fenomena, pristupačnost nije uvijek primarni faktor. Danas vam otkrivamo šta sve stoji iza toga.
- Podaci Uprave carina pokazuju da trgovine u Srbiji koje prodaju rabljene stvari nabavljaju robu iz više od 50 zemalja, a najviše iz Europske unije, Velike Britanije, Švicarske, SAD-a, Kanade i Australije.
U svim gradovima Srbije raste broj prodavnica polovne robe! Iako mnoge od tih trgovina nude kvalitetnu i modernu odjeću, neke su nažalost nedavno imale problema. U organiziranijim trgovinama dostupna je široka paleta robnih marki proizvoda, što mnogima omogućuje da se kompletno opreme zbog povoljne ravnoteže cijene i kvalitete.
Međutim, kada situacija postane pretjerana, nemar nekih može pokvariti cjelokupno iskustvo. Naime, kada je riječ o uvozu rabljene robe namijenjene preprodaji, Carinska uprava se pridržava propisa ministarstva nadležnog za zaštitu okoliša – Uprave za zaštitu okoliša – koji se odnose na međunarodni prijevoz pojedinih kategorija rabljene tehničke opreme i odjeće.
U travnju 2004. godine izdana je Uputa prema kojoj za uvoz rabljene odjeće nije potrebno osiguranje niti dozvola za uvoz otpada ako odjeća spada u kategoriju ekstra kvalitete (rabljena odjeća koja je vrlo slična novoj) ili 1. razine kvalitete. (predmeti visoke kvalitete koji mogu pokazivati manje nedostatke).
Posljedično, rabljena odjeća koja se smatra vrhunskom ili prvoklasnom može se uvoziti bez potrebe za uvoznom dozvolom za otpad. Prema riječima carinika, Zakon o gospodarenju otpadom prekomjerno iznošenu, poderanu ili umrljanu odjeću i obuću svrstava u otpad, pa je zabranjen njezin legalni prekogranični prijevoz.
- Kako bi se olakšala identifikacija, sva uvezena rabljena odjeća mora biti razvrstana i popraćena detaljnom specifikacijom, budući da ovi predmeti zahtijevaju stroge propise pri ulasku u slobodni promet, čime će se brzo utvrditi točno stanje deklarirane robe.
Prema podacima Ministarstva zaštite okoliša, za razliku od rabljene odjeće, rabljena obuća smatra se otpadom jer se ne može dezinficirati niti obnavljati. Zbog toga je zabranjen uvoz u Republiku Srbiju radi preprodaje ili iz humanitarnih razloga. Carinska uprava nema ovlasti nadzirati kontrolu kvalitete i distribuciju rabljene odjeće od strane trgovaca na domaćem tržištu.
Sve više i više pojedinaca odlučuje se na kupnju rabljene odjeće umjesto na kupnju novih. Ova odluka ne samo da podržava održivost okoliša, već nudi i ekonomske prednosti. Porast popularnosti second hand shopova može se zahvaliti njihovoj ponudi kvalitetne, prepoznatljive odjeće po pristupačnim cijenama.
- Second-hand shop služi kao prodajno mjesto za rabljenu odjeću, uključujući odjeću, obuću, torbe i drugu odjeću. Obično se ti predmeti nabavljaju od pojedinaca koji su ih prije nosili ili ih više ne žele.
Nakon što je ormar pregledan i očišćen, predmeti se prodaju po nižim cijenama u trgovini rabljenih stvari. Kupnja robe u dućanu rabljene robe ekološki je prihvatljivija jer promiče ponovnu upotrebu već postojećih proizvoda i pomaže u sprječavanju dodatnog onečišćenja koje dolazi s proizvodnjom novih artikala.
Nadalje, istraživanje rabljenih trgovina može otkriti prepoznatljive komade koji se obično ne nalaze u uobičajenim maloprodajnim mjestima, što vam omogućuje da se razlikujete od drugih. Štoviše, cijene su znatno niže od onih novih proizvoda, što ga čini povoljnim izborom za sve. Prilikom odabira odjevnih predmeta iz trgovina rabljenom robom važno je uzeti u obzir kvalitetu i stanje predmeta.
Preporučuje se odabir odjeće koja izgleda gotovo nova ili pokazuje minimalne znakove nošenja. Osim toga, provjera mrlja ili bilo kakvih znakova oštećenja je ključna. U našoj trgovini rabljenom robom rutinski sortiramo, peremo i čistimo predmete prije nego što budu dostupni za kupnju.