Možda je bilo vremena kada su vas iscrpljenost i nedostatak sna natjerali da se oslonite na energetsko piće kako biste izdržali radni dan, jer se činilo nemogućim drugačije. Nakon konzumiranja jedne limenke, što se točno događa u tijelu? U prvih deset minuta konzumacija kofeina potiče protok krvi i povisuje krvni tlak i otkucaje srca.

  • Kako sat otkucava 15 minuta, fokus i koncentracija počinju se pojačavati. Nakon pola sata učinak kofeina doseže vrhunac, a pospanost uzrokovana povišenim krvnim tlakom i naletom šećera nestaje. Nakon što prođe sat vremena, okrepljujući učinak počinje slabiti, ostavljajući vas da se ponovno osjećate umorno.

Osim toga, konzumacija napitka počinje iscrpljivati ​​esencijalne hranjive tvari iz tijela. Nakon razdoblja od šest sati, razine kofeina značajno su se smanjile za 50 posto. Potpuna disipacija kofeina događa se u roku od 12 sati. Trajanje ovog procesa ovisi o čimbenicima kao što su fizički napor i dob.

  • Konstantno cjelodnevno uzimanje energetskih pića dovodi do razvoja glavobolje, razdražljivosti i probavnih smetnji, ostavljajući vas potpuno bez energije. Nakon što prođe razdoblje od dva tjedna, tijelo se navikava na stalni unos kofeina, što rezultira smanjenim učinkom napitka. Potencijalni problemi koji se mogu pojaviti uključuju nesanicu, povećanje tjelesne težine pripisano konzumiranju šećera, nemir, povećanu emocionalnu osjetljivost, ubrzan rad srca i povišeni krvni tlak.

Ukratko, optimalno gorivo za naše tijelo dolazi od usvajanja hranjivog načina života. Dajte prioritet dovoljnom odmoru, bavite se tjelesnim aktivnostima i održavajte hranjivu prehranu. Ako često osjećate umor, preporučljivo je potražiti savjet liječnika.

BONUS TEKST:

Kako se godina bliži kraju i ispiti su pred vratima, posljednji napor je pred nama. Kako bi se izborili sa zahtjevnim rasporedom i sve većim rokovima, mnogi se okreću energetskim pićima kako bi ostali oštri i usredotočeni. Međutim, treba se zapitati je li to doista optimalna rezolucija.

U Hrvatskoj su energetska pića lako dostupna i često pristupačnija od pojedinih slastičarnica. Šećer i kofein su primarne komponente koje daju privremeni poticaj dok u konačnici dugoročno rezultiraju manjkom energije. Mnogi pojedinci često zanemaruju štetan utjecaj ovih napitaka na tijelo, osobito kada se konzumiraju u značajnim količinama (kao što su dvije do tri limenke dnevno).

Prepoznajući važnost bavljenja ovim problemom, posvetili smo se bavljenju ovom temom, upuštajući se u razgovor s dr. sc. Sandra Pavičić Žeželj. Nakon završenog doktorskog studija nutricionizma na Prehrambeno-biotehnološkom fakultetu u Zagrebu, dr. Sandra Pavičić Žeželj sada je nastavnica na Medicinskom fakultetu u Rijeci. Naime, članica je Katedre za zdravstvenu ekologiju, a trenutno obnaša dužnost prodekanice za studij sanitarnog inženjerstva i medicinsko-laboratorijske dijagnostike.

Također, dr. Pavičić Žeželj predana je djelatnica Nastavnog zavoda za javno zdravstvo, gdje obnaša dužnost voditeljice odjela za kontrolu hrane, predmete opće uporabe, unaprjeđenje prehrane i mikrobiologiju. Specijalizirana je za znanstvena istraživanja i stručna bavljenja vezana uz procjenu, analizu i procjenu kvalitete prehrane.

Njezina stručnost proteže se na osmišljavanje jelovnika prikladnih za različite demografske skupine, doprinos uspostavljanju standarda i smjernica prehrane za sve dobne skupine, zagovaranje zdravih prehrambenih navika i promicanje wellnessa te razne druge pothvate. Značajan uspjeh postigla je u istraživanju utjecaja hrane i prehrane na dobrobit različitih segmenata stanovništva, s posebnim naglaskom na ranjive skupine poput djece, žena i starijih osoba.

 

Besplatno