Odgoj djece je jako težak i treba da se računa kao posao, jer zahtijeva dosta podrške i finansijski, od zajednice i šire porodice. Mnogi ljudi mogu napraviti greške kod odgoja djece jer to je nemoguće savršeno odraditi. Danas vam otkrivamo šta moderni stručnjaci misle o odgoju.
- U današnjem nastavku članka, istražit ćemo temu odgoja djece, temu koja je doživjela značajnu evoluciju tijekom godina. Značajan je naglasak na roditeljima koji moraju biti vrlo oprezni u odgoju svoje djece.
Svaki roditelj teži odgajati istinski dobro dijete – dijete koje shvaća važnost ljubaznosti od malih nogu, pokazuje poštenje, poštuje sebe i druge, pokazuje empatiju, pristojno se ponaša i ima zdravo rasuđivanje. Međutim, ovaj cilj zahtijeva učinkovito vodstvo. Vaše ohrabrenje ključno je za njega da nauči kako utjeloviti ljubaznost. Ovo naglašava važnost toga da budete uzor, budući da ste najutjecajnija odrasla osoba u životu djeteta.
- Stručnjaci za ljudske odnose s Harvarda ističu da roditelji često zanemaruju kulturološke temelje. Iako je svako dijete jedinstveno i uči na primjerima svojih roditelja, određena temeljna načela trebala bi biti ključna u svakom odnosu roditelj-dijete.
Surađujte s njima na najučinkovitiji mogući način. Bez obzira na dob djece, ključno je uključiti ih u značajne rasprave i radosne trenutke koje dijele s roditeljima. Komunikacija omogućuje djeci da razviju vještine koje povećavaju njihovu sposobnost povezivanja s drugima i razumijevanja okoline. Stoga je korisno često surađivati s njima, pokazujući strpljenje i motivirajući ih da ostanu angažirani tijekom dana, na primjer.
Kad posjetitelj dođe, nemojte ga zamoliti da ode dok ste zaokupljeni drugim razgovorom ili zadatkom. Nadalje, nastojte biti uzor, a ne samo netko kome se dijete divi. U percepciji djece, roditeljski postupci imaju značajan utjecaj, često nadilazeći utjecaj izdaleka izgovorenih riječi.
Osobito može biti štetno kada roditelji pokušavaju podučavati moralna načela koja oni sami ne utjelovljuju. Na primjer, dok možda želite da vaše dijete bude iskreno s vama i suosjećajno s drugima, možda ćete nenamjerno završiti s omalovažavajućim primjedbama o određenim prijateljima ili kolegama.
- Očekuje se da će im ovo iskustvo ponuditi važne lekcije o kojima će razmišljati. Stoga, čak i ako priznajete da vaši primjeri možda neće biti osobito korisni, način na koji se nosite s tim situacijama sa svojim djetetom ostaje ključan.
Kako mogu shvatiti koncept odgovornosti bez sudjelovanja u tim aktivnostima ili promatranja kaosa koji nastaje kada netko razbaca njihove igračke? Tek kroz takva iskustva počet će shvaćati pravu prirodu odgovornosti. 6. Potaknite ih da se uključe u pomaganje drugima. Dovedite djecu u sirotište i pokrenite rasprave o ljubaznim akcijama koje mogu poduzeti.
To će njegovati suosjećanje i pozitivna načela koja želimo utjeloviti—istinski duh dobrote! Kako mogu u potpunosti shvatiti ovaj koncept bez sudjelovanja u takvim aktivnostima ili svjedočenja kaosa (ili rezultata) koji nastaje kada netko zanemari pospremanje svojih igračaka?
Dijete počinje shvaćati odgovornost u širim razmjerima tek kada se brine za nešto što je njegovo. Potaknite ih da se uključe u pomaganje drugima. Čak i ako na sebe ne gledate kao na dodatnog volontera, davanje prioriteta dobrobiti vašeg djeteta sudjelovanjem u dobrotvornim pothvatima može biti značajno.
- Razmislite o zajedničkom putovanju u sirotište, potaknuvši svoje dijete da smisli vlastite ideje za djela dobrote. Bez obzira na vašu sklonost opsežnom volontiranju, odvojite vrijeme za uključivanje djeteta u nesebične aktivnosti.
Pridružite im se u posjetima sirotištu i razgovarajte o vrijednosti činjenja dobrih djela za vlastitu dobrobit. Motivirajte ih da sudjeluju u pomaganju drugima. Sudjelovanje u dobrotvornim aktivnostima s vašim djetetom ključno je za njihov razvoj, čak i ako prirodno ne težite opsežnom volonterskom radu.
Razmislite o zajedničkom istraživanju sirotišta i razmišljanju o načinima pomoći onima kojima je to potrebno. Takva će iskustva njegovati empatiju i usaditi vrijednosti koje želite prenijeti kao roditelj — osobine koje istinski utjelovljuju dobrotu! Nadalje, ključno je učiti djecu samoobrani, posebno s porastom nasilja. Kada roditelji izaberu šutnju i ne poduzmu ništa, mogu nenamjerno potaknuti atmosferu viktimizacije za svoje dijete, što rezultira pasivnim prihvaćanjem koje rađa osjećaj bespomoćnosti.
- U tim vremenima, dijete, opterećeno višestrukim stresnim situacijama, može osjećati bespomoćnost u odnosu na svoju okolinu i može bježati od nastojanja da potakne promjenu.
Takve okolnosti mogu potaknuti osjećaje ljutnje i frustracije, naglašavajući nužnost olakšavanja emocionalnog izražavanja – bez obzira na emocije koje su uključene – kroz dijalog i empatiju. Ključno je poticati ih da se oslobode ovih frustracija, jer poboljšava njihovu opću dobrobit i promiče učinkovitiju komunikaciju između njih osjećaje s drugima.
KADA SE ZA VAŠE DIJETE U ŠKOLI POJAVI IZAZOV, PREPORUČNO JE DA IZBJEGAVATE RASPRAVU O TOME. Djeci je često teško izraziti svoja iskustva u situacijama nasilja. Neophodno je da roditelji pouče svoju djecu o samoobrani, osobito u slučajevima teškog nasilja gdje je uključenost skrbnika ključna. Promicanjem šutnje i neaktivnosti, nenamjerno učimo dijete da izdrži zlostavljanje, njegujući toleranciju koja na kraju rezultira osjećajem nemoći dok sazrijeva.