Unatoč iščekivanju da će se sresti na zabavi, i dalje je bilo neugodno. Brak Lepe Brene, tada najomiljenije pjevačice na Balkanu, i kultnog tenisača Bobe Živojinovića bio je vjerojatno prvi događaj koji su mediji prozvali “vjenčanjem stoljeća”. Nije neočekivano kad se pomisli da je i nakon 33 godine malo tko uspio nadmašiti ono što su imali na svom slavlju.

  • Podsjećamo, vjenčanje je održano 7. prosinca 1991. godine u sali hotela Intercontinental. Neki izvještaji pokazuju da je ceremonija koštala 50.000 njemačkih maraka. Proslava je ugostila oko 600 nazočnih, a Bobin kum bio je teniski stručnjak Jan Cirijak, a Brenin njezin dugogodišnji menadžer Raka Đokić.

Dragana Mirković privela je Bidermajera, dok je goste zabavljala Vanesa Šokčić. Svadbena torta bila je ogromna, ukrašena jestivim gramofonskim pločama i reketima. Prekid “Dnevnika 2” kako bi mladenci sudjelovali u programu govori o velikom interesu koji je pratio događaj. Renomirana modna kuća “Dior” specijalno za Brenu izradila je vjenčanicu po njenim mjerama, dok je Boba obukla klasični crni smoking.

  • Unatoč njihovom savršenom vjenčanju, bilo je i nepozvanih gostiju, a Bob i Brena su jasno dali do znanja da je to problem. Iako su bili prisutni brojni posjetitelji iz raznih sektora javnog života, na vjenčanju nije bilo političara. Mediji su neometano popratili događaj, a Saša Popović je omogućio primarni segment slavlja, pozvavši na početku sve uzvanike da sudjeluju u početnom krugu svadbenog veselja.

Za uzvanike je pripremljeno i do 650 različitih jela, od kojih su bila 22 praseta pečena na ražnju, kao i svadbena torta visoka pet katova. Više od 4000 pisama dostavljeno je u rezidenciju slavnog para, popraćeno darovima iz cijelog svijeta. U to se vrijeme pričalo da samo jedno umjetničko djelo ima vrijednost jednaku polovici svadbenih slavlja.

  • I dok su pojedini mediji pisali kako je par na vjenčanju raskošno trošio, pjevačica se oštro oglasila svima. “Sve što potrošimo zaradili smo vlastitim radom i trudom. Živimo u burnom dobu, a ja sam po definiciji konsploat koji poštuje sve vjere i nacije. Uvijek se oslanjam na ljudski razum.

Boba i ja smo Kozmopolite koji odbijaju da se spuste na način razmišljanja šovinista? Moj Boban i ja ćemo ići naprijed, a oni koji žele da se vrate, mi ćemo imati više snage za to okupljenim medijima. Nadimak Brena dala joj je profesor tjelesnog Vlade Bajera. Fahreta Jahić Živojinović, poznata kao Lepa Brena, ističe se kao jedna od najpoznatijih pjevačica s prostora Jugoslavije. Rođena je 20. listopada 1960. godine u Tuzli.

  • Odrasla u Brčkom, uživala je u jednostavnom i bezbrižnom odrastanju zahvaljujući svojim roditeljima Abidu i Ifeti. Među Breninom braćom i sestrama su sestra Faketa i brat Faruk. Školovanje je završila u OŠ “Zaim Mušanović” i stekla titulu učenika generacije. Njena impresivna visina od 180 cm značajno je pridonijela njenom košarkaškom uspjehu.

Trenirala je u klubu “Interplet” koji se nalazi u Brcu. Nadimak Brena dao joj je instruktor tjelesnog Vlade Bajera. Sa sedamnaest godina nakon upisa u srednju školu sudjelovala je na natjecanju „Mladi graditelji“. Otpjevala je “Igraj još prijatelju”, pjesmu rahmetli Kemala Montena i osigurala prvo mjesto. Nakon ovog uspjeha, počela je nastupati s bendom Yudexi na plesnim natjecanjima i zabavama, čime je ubrzo započela samostalnu karijeru. Dok je kod kuće pjevala sevdalinke, učila je i strane pjesme koje je publika tražila.

  • Iako nije bila osobito romantična, prva ozbiljna zaljubljenost bila je u dečka koji je od nje bio 5,6 godina stariji, iako nisu završili zajedno. Godine 1979. preselila se u Beograd i upisala Prirodoslovno-matematički fakultet, gdje je diplomirala turizam. Unatoč tome, skromna plaća medicinskog tehničara Abidova oca pokazala se velikim teretom za obitelj koja je uzdržavala sve njezine članove.

Zbog toga je Brena morala napustiti fakultet i vratiti se u Brčko. Nastavila je pjevati na zabavama, zaradivši nadimak “mala koja pjeva rock”. Kada je grupa Lira Show iz Novog Sada došla u Brčko u potrazi za novim vokalom, Fahreta je isprva sumnjala u Sašu Popovića, dijelom i zbog nedostatka iskustva s narodnom glazbom. No, ubrzo su postigli dogovor o suradnji, čemu su se usprotivili Brenini roditelji.

  • Nisu bili voljni da njihova kći nastavi karijeru barske pjevačice, ipak je na kraju sjela na vlak i uputila se na nastup u Bačku Palanku. Za kratko vrijeme dobila je stalni posao u novosadskom hotelu Park. Brena je pažnju plijenila ne samo neospornim talentom, već i odijevanjem koje su mnogi ocijenili neprikladnim. Iako je naišla na kritike zbog svoje težine, prigrlila je svoje tijelo i uživala ga pokazujući.

Sama je dizajnirala kostime koje je, unatoč njezinom negodovanju, izradila njezina majka. Godine 1981. Brena i Lira počinju s nastupima u hotelu Taš. Vladimir Cvetković, direktor Taša i nekadašnji igrač Crvene zvezde, preuzeo je pjevačičinu karijeru i postao njen prvi menadžer.

  • Povezao ju je s renomiranim kompozitorom Milutinom Popovićem Zaharom, koji je osmislio pjesme za njen album prvijenac u izdanju PGP RTS-a. Na albumu se nalazi deset pjesama: Čačak, Otišao si sa salaša, Nema sreće bez ljubavi, Kokoš snijela jaje, Moj djed je bio gospodin, Lala iz Banata, Ljubi me, Omere, Žeravica i Daleko je moja mala , sanjam snove. Naziv emisije Lira promijenjen je u Slatki Greh. Dodatno, Brena se ističe intrigantnom visinom od 178 cm, koju smatram vrijednom pažnje.
Besplatno