Institut za javno zdravlje Srbije se oglasio i uputio molbu građanima sa vestima da su potvrđena još 64 slučaja autohtone bolesti zapadnog Nila.U nastavku današnjeg članka saznajte o čemu se tačno radi..

  • Do 14. oktobra na teritoriji Srbije zabeleženo je 64 slučaja autohtonih infekcija groznice Zapadnog Nila kod ljudi, saopštilo je Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“. Najviše slučajeva registrovano je u Beogradu – 21, dok su ostali rasprostranjeni po različitim okruzima, uključujući Južnobački, Južnobanatski, Podunavski, Srednjobanatski, Šumadijski, Sremski, Mačvanski i druge. Od ukupnog broja obolelih, 44 osobe su muškog pola, a 20 ženskog. Prosečna starost obolelih je oko 57,6 godina.

Pored slučajeva registrovanih u Srbiji, zabeležena su i četiri slučaja groznice Zapadnog Nila sa mestom zaraze van Srbije – dva u Grčkoj, jedan u Hrvatskoj i jedan u Crnoj Gori. Ovi podaci ukazuju na širenje virusa u regionu i potrebu za pažljivim praćenjem epidemiološke situacije.

  • Prema najnovijem izveštaju Evropskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti, u sezoni nadzora 2024. godine do 9. oktobra registrovano je pojavljivanje infekcija groznice Zapadnog Nila u 14 zemalja Evropske unije i Evropske ekonomske zone. Među njima su Austrija, Bugarska, Hrvatska, Češka, Mađarska, Rumunija, Francuska, Nemačka, Italija, Grčka, Slovačka, Slovenija, Španija i Kipar. Izvan EU/EEZ slučajevi su evidentirani i u Albaniji, Severnoj Makedoniji i Turskoj.

Groznica Zapadnog Nila je sezonska bolest koju prenose ujedi zaraženih komaraca, pre svega vrste Culex pipiens, koja je domaća i na našem području. Sezona prenosa obično traje od juna do novembra. Virus se širi uglavnom preko ovih insekata, zbog čega je važno sprovesti mere zaštite i prevencije.

  • Kako bi se smanjio rizik od infekcije, preporučuje se korišćenje repelenta na izloženim delovima tela prilikom boravka na otvorenom, naročito u večernjim i ranim jutarnjim satima kada je aktivnost komaraca najveća. Takođe, preporučljivo je nošenje odeće dugih rukava i dugih pantalona svetlih boja, koje su komarcima manje privlačne. Odeća treba da bude komotna, jer komarci mogu da ubadaju kroz tesne komade garderobe.

Pored toga, savetuje se izbegavanje boravka na otvorenom u periodima intenzivne aktivnosti komaraca, kao i korišćenje zaštitnih mreža na prozorima i vratima, naročito u spavaćim prostorijama. Smanjenje broja komaraca u zatvorenim prostorima može se postići korišćenjem klima uređaja i drugim metodama koje smanjuju prisustvo insekata.

  • Preporučuje se i smanjenje izvora stajaće vode u okolini gde ljudi borave, jer upravo takva mesta predstavljaju pogodno okruženje za razmnožavanje komaraca. Redovno praznjenje vode iz posuda za cveće, buradi, kanti i drugih predmeta koji mogu zadržavati vodu značajno doprinosi kontroli populacije ovih insekata.

Ukoliko se pojave simptomi koji mogu ukazivati na neuroinvazivni oblik bolesti, kao što su visoka temperatura, glavobolja, ukočenost vrata, konfuzija ili slabost, odmah je neophodno javiti se lekaru. Pravovremena dijagnoza i lečenje su ključni za smanjenje komplikacija i težine bolesti.

  • Sve preporuke i mere predstavljaju važan deo javnozdravstvene strategije u borbi protiv groznice Zapadnog Nila, bolesti koja može biti ozbiljna, ali se može prevenirati odgovarajućom zaštitom i pažnjom prema sopstvenom zdravlju. Građanima se savetuje da budu informisani, da poštuju savete stručnjaka i da preduzimaju mere zaštite kako bi se zaštitili od ove opasne virusne infekcije.
Besplatno

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here