U roku od samo tri sata uspjela je sve zavjese u rezidenciji vratiti u besprijekorno bijelo stanje; Zadovoljstvo mi je otkriti manje poznatu metodu koju mnogi možda neće prepoznati. Uključivanje bijelih zavjesa daje auru svjetline i pomlađivanja prostoru. Unatoč tome, s vremenom elementi poput prašine, sunčeve svjetlosti i dima mogu dovesti do požutjela i posivljenja tkanine.
- Dok ih kemijska izbjeljivača mogu učinkovito vratiti u početnu bjelinu, ta sredstva također mogu oštetiti materijal i negativno utjecati na okoliš. Srećom, postoji nekoliko učinkovitih i ekološki prihvatljivih tehnika za izbjeljivanje zavjesa kod kuće koristeći svakodnevne kućanske predmete. Cilj ovog članka je ponuditi upute o metodama izbjeljivanja zavjesa koje ne uključuju kemikalije.
Steći ćete znanja potrebna za rukovanje perilicom rublja, uključujući postupak namakanja rublja u otopini izbjeljivača i rješavanje raznih mrlja. Osim toga, naučit ćete tehnike za sprječavanje žućenja zavjesa, osiguravajući da ostanu bijele dulje vrijeme. Metoda izbjeljivanja koju su poznavale naše bake je izuzetno jednostavna. Da biste postigli bjelinu zavjesa, dovoljno je upotrijebiti ova dva kućna sredstva navedenim redoslijedom.
- Započnite nježnim brisanjem prašine sa zavjesa, a zatim ih potopite u toplu vodu na deset minuta kako biste temeljito uklonili nataloženu prašinu. Nakon toga ih očistite svježom vodom. Napravite otopinu kombiniranjem vruće vode sa 6 žlica soli. Još jednom potopite zastor u ovu otopinu na 10 minuta. Započnite ispiranjem čistom vodom. Nakon toga pomiješajte 2 žlice octa s vrućom vodom. Uronite zavjese u ovu otopinu dodatnih 10 minuta.
Po završetku zavjese stavite u perilicu, a zatim ih objesite da se osuše. ADVICE: Sol djeluje kao sredstvo za izbjeljivanje raznih tekstila, poput posteljine i donjeg rublja. Ova tehnika je praksa koju su temeljito shvatile i vješto koristile naše bake. Kako bi se postigla iznimna razina čistoće u rublju, bitno je produljiti vrijeme namakanja i dodati značajnu količinu soli. Nakon postupka pranja, učinkovitost svojstava izbjeljivanja sode bikarbone dodatno će poboljšati čistoću odjeće.
- Kako biste započeli postupak, napunite veliki sudoper ili kadu toplom vodom u skladu sa smjernicama navedenim na naljepnici za održavanje zavjesa. Dodajte ½ šalice sode bikarbone i temeljito promiješajte dok se potpuno ne otopi. Ostavite zavjese da budu uronjene u ovu otopinu na 2 do 4 sata, mijenjajući njihovu razinu sive prema potrebi. Ako zavjese imaju izraženu žutu nijansu, može se preporučiti i natapanje preko noći. Za veći sjaj u postupak ubacite ocat. Pridržavajte se uputa navedenih u 1. koraku, zamijenivši sodu bikarbonu u vrućoj vodi s 1 šalicom bijelog octa.
Ocat služi kao prirodni omekšivač tkanine i pomaže u uklanjanju mineralnih naslaga iz tvrde vode, što može pridonijeti sivoj nijansi. Upotreba soka od limuna može poslužiti za pojačavanje učinka izbjeljivanja. Da biste postigli značajniji učinak izbjeljivanja, dodajte ½ šalice limunovog soka u vruću kupku za izbjeljivanje (točka 1). Dok limunov sok djeluje kao prirodno sredstvo za izbjeljivanje, može neznatno utjecati na cjelovitost tkanine; stoga se preporuča koristiti ga s oprezom.
- Upute za opću njegu i pranje: Započnite navlaživanjem zavjese, a zatim ocijedite sav višak vode. Stavite zavjese u perilicu, koristeći blagi deterdžent i odaberite blagi ciklus s hladnom vodom, kao što je navedeno na etiketi. Za povećanje svjetline, možete dodati ½ šalice sode bikarbone ili ¼ šalice bijelog octa izravno u deterdžent za pranje rublja. Preporuča se izbjegavati korištenje sušilice, jer visoke temperature mogu dovesti do žućenja ili opuštanja zavjesa.
Umjesto toga, preporučljivo je sušiti ih na otvorenom na užetu za rublje, idealno u sjeni ili na dobro prozračenom mjestu. Uklanjanje mrlja: Prije pranja bijelih zavjesa potrebno je sve vidljive mrlje tretirati odgovarajućim sredstvom za uklanjanje mrlja. Za tipične mrlje preporuča se prethodna obrada enzimskim deterdžentom. U slučaju upornijih mrlja, pasta se može napraviti miješanjem jednakih količina hidrogen peroksida i sode bikarbone. Ovaj pripravak treba nanijeti na zahvaćeno područje i ostaviti da odstoji 15 minuta prije ispiranja.
- Kako biste izbjegli pojavu žutila, preporuča se pranje zavjesa svaka 2 do 3 mjeseca, prilagođavajući učestalost prema količini prašine u okolini. Osim toga, ključno je prati ih odvojeno od rublja jarkih boja kako biste spriječili rizik od curenja boje. Zavjese treba pravilno saviti i čuvati na hladnom, suhom i tamnom mjestu kada se ne koriste. Kako biste izbjegli nakupljanje prljavštine, savjetuje se redovito usisavanje prozora i zavjesa.