– U današnje vrijeme, sve je više onih koji imaju probleme sa leđima, i išijasom uopšte. Puno vremena se provodi ispred kompjutera, ali i tableta te mobitela i onda dolazi problema sa kostima. Zabrinjavajuće je to, da sve veći procenat mladih osoba ima probleme sa leđima….

Čuveni njemačko-američki guru sirove hrane, Ernst Gunther, napisao je izvanrednu knjigu pod naslovom “Život bez bolesti”. Na svojim stranicama Gunther dijeli mnoštvo recepata koji su usredotočeni na korištenje zdravih, prirodnih sastojaka. Među tim receptima nalazi se i jedan koji je namijenjen ublažavanju tegoba uzrokovanih raznim upalnim stanjima zglobova i kostiju, poput artritisa, gihta, išijasa i reume.

Ovaj izvanredan pripravak nudi olakšanje od bolova u prstima, kukovima, petama i koljenima. Učinkovitost ovog lijeka leži u izravnoj primjeni obloga na određeno područje boli. Za pripremu ovih obloga trebat će vam krumpir, crveni luk i sjemenke lana. Za škrobnu masu dodajte veliku žlicu lanenih sjemenki u 2,3 ​​decilitra vode i ostavite da kuha oko 10 minuta. Započnite pranjem i ribanjem šake krumpira, uključujući koru, zajedno s glavicom crvenog luka srednje veličine. Nakon što se voda prožeta lanenim sjemenkama ohladi, pomiješajte s njom naribani krumpir i luk, dobro izmiješajući.

Na kraju odbacite sav višak tekućine. Kako biste ublažili nelagodu u prstima na rukama, nogama ili petama, smjesu možete nanijeti na stare čarape ili rukavice, obuti ih, a zatim pokriti najlonskom vrećicom kako tekućina ne bi iscurila. Za ublažavanje bolova u različitim dijelovima tijela, uključujući leđa, kralježnicu, rebra, kukove i koljena, započnite nanošenjem smjese na sterilnu gazu. Zatim stavite gazu na zahvaćeno područje i čvrsto je zamotajte zavojem, pazeći da nije pretjerano stegnuta kako biste održali normalnu cirkulaciju krvi. Kako bi se osigurali optimalni rezultati, preporuča se ostaviti obloge preko noći da odmore, a zatim ih ujutro skinuti, zbrinuti smjesu i očistiti tijelo toplom vodom.

Suprotno uobičajenom mišljenju, degeneracija kralježnice je inherentan aspekt procesa starenja. Zanimljivo je da samo mali postotak pojedinaca osjeća nelagodu pri obavljanju napornih zadataka ili podizanju teških predmeta. Točnije, samo 5 posto pojedinaca može se susresti s išijasom kada poduzimaju fizički zahtjevne aktivnosti, kao što je preslagivanje namještaja u svojim domovima. Stanje poznato kao išijas ili lumbalna radikulopatija ne smatra se specifičnom dijagnozom. Umjesto toga, to je zbirka simptoma koji karakteriziraju nelagodu koja je posljedica kompresije na korijenu išijatičnog živca, koji je slučajno najveći živac u ljudskom tijelu.

  • Točnije, ovaj se živac proteže od stražnjeg dijela zdjelice sve do stražnje strane bedra i u stopalo. Akutni išijas, koji obično traje manje od 6 tjedana, uobičajeno je trajanje ovog stanja. Kada se trajanje produži od 6 do 12 tjedana, govori se o subakutnom išijasu. Kronični išijas je izraz koji se koristi za svaki slučaj kada bol traje dulje od 12 tjedana. Ako se bol prirodno ne smanji unutar deset dana, savjetuje se potražiti savjet liječnika jer to može ukazivati ​​na značajne promjene u funkciji kralježnice koje zahtijevaju temeljite pretrage.

Uzroci koji često dovode do išijasa su: Išijas mogu uzrokovati različita stanja kao što je hernija diska, gdje se disk između dva kralješka pomiče s mjesta i pritišće živac ili leđnu moždinu, spinalna stenoza koja je suženje spinalnog kanala i otvora kroz koji izlaze spinalni živci kralježnice i spondilolisteza koja uključuje klizanje gornjeg kralješka u odnosu na donji. Čimbenici rizika za išijas su nepravilno podizanje teških tereta, dizanje preteških utega, nepravilna rotacija trupa i pretjerana tjelesna aktivnost.

Kako vrijeme prolazi, kralježnica se savija i napreže, što rezultira promjenama u kralježnici i cijelom tijelu. Ti čimbenici doprinose ubrzanoj degeneraciji zglobova, diskova, kralježaka i vezivnog tkiva. Osim toga, prekomjerna tjelesna težina stvara dodatni pritisak na kralježnicu, dok određena zanimanja koja uključuju ponavljajuće pokrete poput rotacije trupa, dizanja teških predmeta ili dugotrajnog razdoblja vožnje i sjedenja mogu povećati vjerojatnost razvoja išijasa.

Besplatno