Svako ko ima baštu ili vrt ili u svom domu uzgaja kućne biljke se vjerovatno susreo sa ovim prblemom. Lisne uši su nametnici koji izazivaju sušenje biljaka a pored toga što postoje hemisjki proizvodi za njihovo uklanjanje postoje i prirodni načini.
Oni koji se bave poljoprivredom i pojedinci koji uzgajaju sobno bilje često se susreću s problemom lisnih ušiju, vrste štetočine koja napada lišće i uzrokuje njegovo sušenje. Za borbu protiv ovog problema neophodno je poznavati određene tehnike, a danas vam predstavljamo jednu takvu. U ljetnoj sezoni vrtovi i cvjetnjaci često se suočavaju s problemima lisnih uši.
- Ako su se uobičajeni sprejevi za kućanstvo pokazali neučinkovitima, možda bi bilo vrijedno istražiti alternativne opcije poput Coca-Cole. Zapanjujuće, ovaj nekonvencionalni sprej pokazao je izvanrednu učinkovitost u borbi protiv lisnih uši. Otkrijte jednostavan postupak spravljanja čudesnog spreja koji se učinkovito bori protiv lisnih uši. Da biste postigli željenu mješavinu, bez napora pomiješajte jednu bocu Coca-Cole s tri žlice tekućeg sapuna; ako se koristi manja boca Coca-Cole, dovoljna je jedna žlica.
Kako biste zajamčili besprijekoran doživljaj prskanja, neophodno je unaprijed degazirati Coca-Colu. Da biste to postigli, možete snažno protresti bocu ili je uliti u otvorenu posudu. Kako biste poboljšali sposobnost otopine da se zalijepi za lišće nakon što se karbonizacija u Coca-Coli rasprši, samo dodajte tekući sapun u smjesu i dobro promiješajte. Dodavanje sapuna omogućit će čvršću vezu između otopine i lišća.
Kada radite s povrćem, preporučljivo je odabrati organski tekući sapun kao preferirano sredstvo za čišćenje. Ako volite ruže ili bilo koju drugu vrstu cvijeća i treba vam sprej, obični deterdžent također može poslužiti u tu svrhu. Nakon što je otopina pripremljena, ulijte je u prskalicu i osigurajte da se ravnomjerno rasporedi po lisnim ušima, bez obzira nalaze li se na ružama, povrću, drveću ili nekoj drugoj biljnoj vrsti.
Bitno je naglasiti da sprej ne sadrži nikakvo razrjeđivanje. Smrtonosni pripravak za lisne uši sastoji se isključivo od Coca-Cole i sapuna, bez dodavanja vode. Lako se borite protiv ovih nametnika stvaranjem ovog nekompliciranog, ali snažnog domaćeg spreja za lisne uši. Sićušni kukci, koji se obično nazivaju lisne uši, preferiraju jesti mekane i sočne dijelove biljaka, obično ciljajući na lišće.
Ovi štetnici mogu se naći na različitim mjestima, kao što su cvjetnjaci, povrtnjaci i dvorišta, gdje god postoji vegetacija. Njihove brze reproduktivne sposobnosti čine ih sposobnima za nanošenje znatne štete. U nadolazećim odjeljcima otkrit ćete uspješne strategije za kontrolu populacije lisnih ušiju. Ovi minijaturni kukci, koji se obično nazivaju lisnim ušima, mjere do četiri milimetra i mogu imati krila ili ih uopće nemaju. Odrasle lisne uši imaju antene na glavi i tubule smještene na njihovim stražnjim krajevima.
Lisne uši, poznate po svojoj sklonosti naseljavanju lišća, imaju tijela koja su često prekrivena tankim slojem voska ili osjetljivim dlačicama. Ovi organizmi preživljavaju izvlačeći biljni sok iz lišća ili cvjetnih pupova. Lisne uši cvjetaju u toplim i sušnim klimama, kao i nakon razdoblja intenzivnih kiša. Optimalna temperatura za rast lisnih uši je u rasponu od 20-28 °C, uz vlažnost zraka od oko 60%. Zbog postojanja ovih organizama u biljkama mogu nastati različiti ishodi.
Primjećuju se manifestacije kao što su zastoj u rastu, pojava uvijenog lišća u nijansama žute, crne i smeđe te izlučivanje medne rose koja mami gljive i mrave da se njome hrane. Nadalje, evidentan je nepravilan razvoj plodova praćen oslobađanjem toksina unutar biljke. Primjetna je i prisutnost čađavih gljivica, a postoji mogućnost prijenosa biljnih virusa kroz oralni aparat ili izravno iz sline lisnih uši.
Iznenađujuće, lisne uši posjeduju izuzetnu sposobnost brzog razmnožavanja i infiltracije u prostrane biljne teritorije u kratkom vremenskom roku. U rasponu od jednog dana, svaka pojedinačna lisna uš ima potencijal za generiranje od 3 do 10 potomaka, održavajući ovaj reproduktivni tempo u trajanju od četiri tjedna. Ove se pojave događaju više puta tijekom godine.