Novak Đoković je godinama u sretnom braku sa Jelenom Đoković s kojom je dobio i dvoje djece, sina i kćerku. Međutim, niko skoro nije znao da je sudbina mogla drugačije da izmiješa karte, te da Novak ipak na kraju oženi kolegicu.

Novak Đoković u srijedu je obilježio svoj 37. rođendan, a brojni pojedinci pozdravili su to kao dan rođenja najvećeg tenisača u povijesti. Jedna od rođendanskih poruka upućenih Noletu prethodnih godina i dalje ostaje urezana u sjećanju. Put Novaka Đokovića obilježen je brojnim utjecajnim osobama koje su imale ključne uloge u njegovom životu od malih nogu…

  • Ugledna britanska televizijska kuća BBC tijekom 2019. godine posjetila je Beograd, točnije naselje Banjica, koje ima značaj kao Novakov dom iz djetinjstva. Upuštajući se u razgovore s njegovim susjedima i članovima obitelji, upustili su se u reportažu pod naslovom “Utjecaj NATO bombardiranja 1999. na Novakovo putovanje”. Brojni pojedinci iz njegove lokalne zajednice imali su pronicljive primjedbe na ovu temu, ali i anegdote o svojim iskustvima suživota s Đokovićem.

U razdoblju intenzivnog bombardiranja iz zraka, nepredvidivost ciljeva bombi bila je stalni izvor straha i neizvjesnosti. Izraz “kolateralna šteta” korišten je kako bi se opravdalo razaranje uzrokovano neselektivnim bombardiranjem raznih struktura, uključujući mostove i bolnice. Tragično, izgubljeni su čak i nevini životi, poput jedne trudnice. Đorđo Milenić, koji je bio blizak s Novakovim pokojnim djedom Vladimirom, slikovito je ispričao izazovne okolnosti koje su oblikovale rani život Novaka Đokovića.

U tom razdoblju Milica, stanarka kata iznad Đokovićevog djeda, pružila je uvid u to kakav je zapravo život. U skloništu je bila skupina od otprilike 20-30 jedinki. Zvuk bombi se čuo, ali ne dok smo tražili utočište u skloništu. Tek kada smo izašli napolje čule su se bombe kako padaju na Avalu. Naše vrijeme provedeno u podrumu često je bilo ispunjeno aktivnostima poput igranja društvenih igara, posebno za one mlađe. U tim su se trenucima odvijali brojni događaji.

Kada je Novak imao samo 10 godina, Bogdan Obradović, osoba koja je uvelike utjecala na njegovu karijeru, imao je priliku svjedočiti njegovom talentu. Srđan, Novakov otac, dobio je od zajedničkih prijatelja informaciju da sam ja, Obradović, vješt trener koji bi potencijalno mogao pomoći njegovom sinu. Nakon samo jednog treninga, bio sam zapanjen. Novak je došao potpuno spreman, zagrijan, opremljen bocom vode, bananom, ručnikom – imao je sve.

Bilo je doista izvanredno svjedočiti takvoj predanosti i organiziranosti kod nekoga tako mladog. Kroz teška vremena bombardiranja, Novak i ja smo izdržali zajedno, provodeći nebrojene sate trenirajući i pretvarajući se da je sve normalno. Unatoč okolnostima, Novak je ostao usredotočen, uživao je i često se smijao, stvarajući osjećaj normalnosti usred kaosa, prisjetio se Obradović. Đoković je nerijetko vježbao u teniskom klubu Partizan, gdje se nalazi mural s likom njega i Ane Ivanović, poznate srpske tenisačice i prvakinje Roland Garrosa 2008. godine.

Milenić je Novakovom djedu Vladi često znao u šali primijetiti kako se Novak trebao vjenčati s Anom. Međutim, ova šaljiva primjedba nema nikakvu težinu jer su Ana i Novak u blaženom braku. Ana, koja dijeli tri sina s njemačkim nogometašem Bastianom Schweinsteigerom, i Nole, koji iz braka s Jelenom Đoković ima sina i kćer, imaju brak na kojem je zaista zavidno. Tijekom sastavljanja ovog narativa dodatno je obavljen razgovor s Draganom Gavrilovićem, koji je s cigaretom u ruci dao iskaz.

Gavrilović se prisjetio Novakovih ranih godina, prisjećajući se kako je upravo na ovom mjestu dolazio igrati od svoje 12. do 15. godine. Cijeli se grad okupljao da svjedoči njegovom talentu, svjestan da je stvoren za izvanredna postignuća. Ljudi su jedva čekali svjedočiti rađanju legende. Na Banjici postoji još jedan mural koji prikazuje Novaka i Jelenu Genčić, ženu koju je često nazivao svojom „drugom majkom“.

Osjećajte se slobodnima raspravljati o Novaku jer on utjelovljuje kvalitete mladog anđela. Posjeduje skromnost i normalnost koja ga izdvaja od ostalih muškaraca. Vidite li ono nogometno igralište u daljini? Tamo bi igrao kad god bi našao vremena, unatoč rigoroznom rasporedu treninga. Čak i nakon što je stekao slavu, često bi se vraćao na ovo mjesto, bilo nakratko ili cijeli dan, ispričala nam je anonimna žena koja ovdje živi više od četiri desetljeća.

Kako pišu Nezavisne, tema razgovora bila je negativna percepcija Srbije u stranim medijima. Mnogo je zabluda kada je riječ o našem ugledu jer pojedinci stvaraju mišljenja bez iskustva iz prve ruke. Oslanjajući se isključivo na novinska izvješća, oni stvaraju iskrivljenu sliku u svojim umovima. Nedavno sam imao priliku prevesti neke skandinavske posjetitelje s aerodroma, koji su izrazili strah. Radoznalo sam se raspitivao o izvoru njihove strepnje, a oni su naveli rat u kojem je naša zemlja prošla. Iskoristivši priliku da ih prosvijetlim, naglasio sam da naše društvo karakteriziraju otvorenost i toplina. Ovaj poučni razgovor podijelio je taksist Đorđe.