Značajno povećanje inzulina uzrokovano konzumacijom ovog naizgled hranjivog soka može poslužiti kao katalizator za inhibiciju razgradnje potkožnog masnog tkiva, poticanje proizvodnje kolesterola i pridonošenje nakupljanju masti u jetri. Trend detoksikacije organizma konzumacijom sokova od voća i povrća stekao je značajnu popularnost, posebice među mlađom generacijom.

  • Mnogi se pojedinci oslanjaju na informacije pronađene na internetu, umjesto da traže smjernice od stručnjaka. Lako se mogu pronaći brojni programi koji tvrde da čiste tijelo od toksina i potiču mršavljenje. Međutim, ključno je razumjeti veliku zabludu koja može imati štetne učinke na nečije zdravlje. Opsežno objašnjenje dao je dr. Dejan Čubrilo, cijenjeni autoritet za tu temu.

Svi imamo brojna pitanja koja nas zabrinjavaju, primjerice kada je prikladno vrijeme za detoksikaciju, kome je ona uistinu potrebna te mogu li se voćni sokovi koristiti kao sredstvo za detoksikaciju. Dr Dejan Čubrilo, cijenjeni specijalista sportske medicine i profesor fiziologije na Medicinskom fakultetu u Kragujevcu, iznosi vrijedna saznanja o ispravnom načinu i optimalnom vremenu čišćenja organizma.

  • Dodatno, nudi svoje viđenje aktualnog trenda detoksikacije i je li ona postala samo modni izričaj. Doista, moda je tema koja nam je pri ruci. Čvrsto sam protiv toga, što dokazuje moja nedavna trodnevna detoksikacija i naknadni trodnevni post. Odlučno se protivim tom konceptu, što pokazuje moja desetodnevna konzumacija raznih sokova. Stoga je imperativ pristupiti detoksikaciji odnosno pročišćavanju organizma na metodičan način. Kada koristimo izraz “opijanje” i svjesni smo njegove prisutnosti, razumijemo da je narušena harmonična ravnoteža unutar crijeva, a to je bit stvari.

Ključni aspekt leži u razumijevanju kako je ta ravnoteža poremećena, osobito kada konzumiramo neprovjerenu hranu. Ovo razumijevanje je ključ za razumijevanje cijele priče. Ako hranu ne uspijemo pravilno probaviti, ona postaje podložna utjecaju bakterija, gljivica ili parazita – organizama koji u takvim uvjetima uspijevaju. Mikrobi posebno vole nečistu okolinu. Umjesto oslanjanja na lijekove, fokus bi trebao biti na stvaranju okruženja koje je nepovoljno za njihov rast i preživljavanje.

  • Ovo potpuno razbija sva uvriježena uvjerenja o procesu detoksikacije. Je li istina da je detoksikacija neophodna kada osoba ima visoku razinu kolesterola i masnu jetru? Prema riječima dr. Čubrilo, osobe s masnom jetrom, što je stanje koje u određenoj mjeri ima većina nas, prirodno će imati višu razinu inzulina. Inzulin je hormon koji luči gušterača i ima ulogu u regulaciji šećera i probavi. Kada razina inzulina varira tijekom dana, to može dovesti do nakupljanja masti u jetri.

Važno je napomenuti da kolesterol ne dolazi iz hrane koju konzumiramo. Iako konzumiranje velikih porcija ili određene hrane poput ćevapa može izazvati probavne smetnje, povećana proizvodnja inzulina u tijelu potiče proizvodnju kolesterola. Stoga osobe s povišenim razinama kolesterola imaju tendenciju da imaju i povišene razine inzulina, i obrnuto. Liječnik se osvrnuo na nesporazume oko lošeg kolesterola, uz fotografiju cijeđenih sokova s ​​Thinkstocka.

  • Koncept lošeg kolesterola prilično je zbunjujući, jer zapravo sadrži manje kolesterola u usporedbi s dobrim kolesterolom. Ali koja je njegova svrha? Zamislite kamion odgovoran za prijevoz robe, gdje je roba u ovom slučaju kolesterol. Ovaj kolesterol putuje kroz LDL, također poznat kao loš kolesterol. Ponaša se kao kamion koji nešto prevozi, ali u ovom slučaju to se smatra lošim kolesterolom. Kako se pogoršava, nazivamo ga oksidiranim kolesterolom, što znači da ne može proći granicu i doći do željenog odredišta (kako bi podržao proizvodnju hormona).

Kolesterol zarobljen u ovom zahrđalom kamionu će se zalijepiti za određena područja, označavajući početak razvoja ateroskleroze. Stoga se samo ovaj specifični kolesterol smatra lošim. Doktor Dejan Čubrilo u svojim nalazima otkriva prihvatljivi prag razine kolesterola i daje smjernice kako se nositi s graničnim ili blago povišenim vrijednostima. Dr. Čubrilo izražava drugačiji pogled na razine kolesterola 6 ili 6,5, suzdržavajući se od toga da ih promatra kao katastrofalne ili inherentno negativne.

  • Umjesto toga, liječnik sugerira da bi te razine mogle biti povišene zbog različitih čimbenika kao što su stimulacija inzulinom, neadekvatno izlučivanje putem žuči ili oksidacija. Svojim pacijentima predlažem uključivanje antioksidansa u njihov režim i povećanje konzumacije hranjivog voća i povrća. Osim toga, važno je kontrolirati razinu inzulina ograničavanjem unosa šećera i pazeći na veličinu porcija kako bi se smanjio pritisak na gušteraču. Što se tiče masti, dr. Čubrilo savjetuje da se u kuhanju koristi manje od žličice, čisto za aromatiziranje.

Treći aspekt koji treba razmotriti je održavanje pravilne eliminacije promicanjem učinkovitog izbacivanja žuči u crijeva putem konzumacije hrane biljnog podrijetla. Osvježavajuća mješavina limunade s natruhom đumbira može pomoći u stimulaciji žučnih kanala i olakšavanju njihovog nesmetanog prolaska. Dok mnogi vjeruju da je najučinkovitiji način čišćenja organizma konzumiranje isključivo svježe cijeđenih sokova od voća i povrća, liječnik tvrdi suprotno. Dr. Čubrilo smatra da konzumacija ovih sokova, koji se prvenstveno sastoje od izmiksanog različitog voća i povrća, više puta dnevno može značajno utjecati na razinu inzulina.

  • Unatoč činjenici da su ovi sokovi pažljivo pripremljeni, s temeljitim čišćenjem i prešanjem, što rezultira izdašnom količinom od približno 500 ml, odgovor inzulina usporediv je s testom opterećenja glukozom. Iznenađujuće, ovaj val inzulina izazvan naizgled zdravim sokom djeluje kao katalizator za inhibiciju razgradnje potkožnog masnog tkiva, stimulirajući povećanu proizvodnju kolesterola i uzrokujući nakupljanje masti u jetri. Kako bi se ublažio odgovor gušterače, bitno je da sok sadrži vlakna, minimalnu masnoću i sjemenke. Iako je poželjno konzumiranje cijelog voća, osobe s osjetljivim želucem ili nedovoljno probavnih enzima mogu se suočiti s izazovima.

Dr. Čubrilo ovu problematiku smatra epidemijom u suvremenom društvu. Prema njegovim riječima, prisutnost stresa rezultirala je iscrpljivanjem probavnih enzima. Kontinuirana izloženost stresu uzrokuje nestanak ovih enzima, što dovodi do nemogućnosti pravilne probave hrane, što rezultira njezinim kvarenjem i posljedičnom intoksikacijom. U procesu detoksikacije početni korak je eliminacija svake konzumacije masti. To uključuje i suzdržavanje od maslinovog ulja.

  • Kada je tijelo pretrpano toksinima, jetra postaje nesposobna da se učinkovito bori protiv njih. Stoga je nerazborito opterećivati ​​jetru zadatkom prerade masti. Umjesto toga, bitno je dopustiti jetri da se oporavi opskrbljujući je minimalnom količinom masti. Prema riječima stručnjaka, obrok se može pripremiti i bez upotrebe ulja kuhanjem mesa u vodi i dodatkom obilja povrća. Ovaj pristup bez ulja osigurava netoksičan ručak, jer su jaja i mlijeko eliminirani iz jednadžbe. Uobičajena zabluda je da su čajevi protiv zatvora neophodna komponenta procesa detoksikacije.

Dr. Čubrilo strastveno artikulira svoja razmišljanja o tome, ostavljajući upečatljiv dojam. Zabranjeno je tjeranje umornog i iscrpljenog magarca jer može dovesti do njegove smrti. Slično tome, kada se radi o zatvoru crijeva, treba biti oprezan. Ako pokušate stimulirati takva crijeva, to je slično pretjeranom pritisku na umornog magarca, što može dovesti do kidanja i daljnjeg pogoršanja. To može uzrokovati krvarenje u crijevima, pogoršavajući problem hemoroida. Kako bi se to popravilo, bitno je napuniti i povećati razinu energije u svojim stanicama, kako je naglasio govornik.

Besplatno