Fleke na odjeći i predmetima koje koristimo u svakodnevnom životu su neizbježne. One koje su tvrdokorne je jako teško ukloiti ali postoji niz trikova na društvenim mrežama koji vam mogu pomoći u tome.
S vremena na vrijeme deterdžent može ostaviti tragove na odjeći, no stručnjaci za čišćenje identificirali su metode za uklanjanje tih mrlja. Ako je perilica prepuna, deterdžent se možda neće dovoljno otopiti u vodi. Posljedično, može se očitovati na odjeći kao bijele ili plave mrlje, ostaci voska ili gruba tekstura.
- Možda ste mislili da se ove mrlje ne mogu ukloniti, ali stručnjaci za čišćenje časopisa The Sun otkrili su da se za njihovo čišćenje doista mogu koristiti ocat i alkohol. Stručnjaci su pojasnili: “Kada se deterdžent za pranje rublja ne ispere do kraja, može izazvati mrlje. Srećom, te se mrlje mogu relativno lako ukloniti. Da biste ih uklonili, pomiješajte jednu šalicu octa s četvrtinom šalice vode u sudoperu.
Uronite zamrljanu odjeću u ovu otopinu i protrljajte tkaninu o sebe kako biste uklonili deterdžent, ostavite odjeću da odstoji sat vremena prije nego što je stavite u perilicu, bilo samu ili uz druge odjevne predmete. Bitan čimbenik je spriječiti preopterećenje stroja, što omogućuje pravilno otpuštanje deterdženta iz tkanine. Bijeli destilirani ocat, koji se često koristi u salatama i za pripremu zimskih jela, pokazao se nevjerojatno učinkovitim i ekonomičnim sredstvom za čišćenje doma i uklanjanjem mrlja zbog svojih antiseptičkih, antibakterijskih i dezodorirajućih svojstava.
Ovo prilagodljivo sredstvo za čišćenje može se koristiti na gotovo svim kućanskim predmetima, poput stakla, namještaja, kućanskih aparata i odjeće. Učinkovito rješava probleme s kamencem, a najpovoljniji aspekt je da je potrebna samo minimalna količina za postizanje izvanrednih rezultata. Važno je razumjeti kada se suzdržati od njegove upotrebe jer može oštetiti određene površine u vašem domu. Na primjer, zbog opasnosti od promjene boje ili ljuštenja, ne preporučuje se korištenje na mramoru.
Dodatno, proizvođači predlažu izbjegavanje njegove primjene na drvenim podovima. Međutim, pokazalo se učinkovitim za čišćenje kuhala za vodu i tostera, uklanjanje naljepnica s staklenki, ribanje pećnica, djeluje kao prirodni repelent protiv komaraca, dodaje se u rublje za ručnike i odjeću, te u borbi protiv tvrdokornih mrlja na kuhinjskom tekstilu. Među brojnim primjerima, uputama i savjetima za korištenje bijelog octa kao sredstva za čišćenje, D&D predstavlja jednostavan pristup čišćenju kuhinjskih krpa.
Pomiješajte vruću vodu s pola čaše octa u posudi i ostavite krpe da se namaču nekoliko sati. Nakon namakanja možete ih oprati ručno ili u perilici rublja. Ocat će temeljito ukloniti mrlje, dezinficirati krpe i iskorijeniti sve neugodne mirise. Pretrpavanje perilice rubljem često uzrokuje neučinkovito čišćenje deterdženta ili praška za pranje, što može rezultirati plavim ili bijelim mrljama na opranoj odjeći. Za jednostavno uklanjanje ovih mrlja, može se koristiti jednostavna otopina octa i vode; pomiješajte jednu šalicu octa s četvrtinom šalice vode i nanesite izravno na umrljanu tkaninu.
Ostavite odjevni predmet da odstoji otprilike sat vremena prije nego što ga ponovno operete u perilici s ostalim predmetima. Kako bi se osiguralo da se deterdžent temeljito ispere s tkanine, ključno je ne preopteretiti perilicu rublja. Za čišćenje različitih staklenih površina ocat je moćno rješenje koje uklanja potrebu za kupnjom kemijskih sredstava za čišćenje prozora i ogledala.
Samo pomiješajte jednake dijelove octa i obične vode u bočici s raspršivačem. Dobro protresite, zatim raspršite smjesu na zamrljano područje i obrišite ga mekom krpom. Rezultati će biti izvanredni. Osim toga, učinkovita tehnika za uklanjanje kamenca iz slavina uključuje mješavinu nerazrijeđenog octa i sode bikarbone.
Za one koji se žele riješiti mrlja na tepihu, kombinacija sode bikarbone i octa pruža jednostavan lijek, jer je njegova blaga kiselost sigurna za tkanine i površine podjednako, a istovremeno je dovoljno učinkovita za uklanjanje mrlja.