Osjećaj utrnulosti i trnaca u rukama može biti pokazatelj niza temeljnih zdravstvenih problema i stanja. Vrlo je važno pravodobno potražiti liječničku pomoć kako bi se dobila točna dijagnoza i odgovarajuće liječenje. Kada je riječ o osjećaju utrnulosti i trnaca, postoji nekoliko ključnih čimbenika koje treba uzeti u obzir.
Dugotrajna razdoblja sjedenja ili stajanja u jednom položaju mogu dovesti do privremene obamrlosti zbog kompresije živaca ili krvnih žila. Osim toga, neadekvatna cirkulacija krvi može ograničiti dotok krvi u ekstremitete, što rezultira osjećajem utrnulosti.
Periferni živci mogu biti oštećeni ili komprimirani zbog ozljeda, zlouporabe alkohola, dijabetesa i drugih stanja. Trnci i obamrlost u živcima i mišićima mogu biti uzrokovani nedostatkom vitamina i minerala, osobito vitamina B12 i B6, kao i magnezija i kalija. Ključno je istražiti potencijalne temeljne uzroke, kao što su dijabetes, multipla skleroza, migrene, moždani udar i srčani udar, ako osjetite ove simptome. Nadalje, navike poput pušenja i prekomjerne konzumacije kofeina, alkohola ili droga također mogu pridonijeti manifestaciji ovih simptoma.
Ako se susrećete s dugotrajnim ili produženim osjećajem utrnulosti i trnaca, osobito kada su popraćeni drugim znakovima kao što su oštećenje vida, halucinacije, problemi s koordinacijom, problemi s govorom ili gubitak svijesti, toplo se savjetuje da se posavjetujete s liječnikom. Brzo prepoznavanje i intervencija mogu značajno povećati učinkovitost liječenja i preventivnog djelovanja. Kako bi se utvrdio glavni uzrok utrnulosti i trnaca, vaš liječnik može predložiti niz dijagnostičkih mjera koje mogu uključivati različite pretrage. Krvni testovi mogu se koristiti za procjenu pokazatelja zdravlja poput razine šećera u krvi, vitamina, minerala i raznih drugih čimbenika.
Nadalje, elektromiografija (EMG) i studije provodljivosti živaca mogu se koristiti za mjerenje električne aktivnosti mišića i brzine provodljivosti živaca. Za cjelovito razumijevanje stanja mozga i živčanog sustava potrebno je podvrgnuti se temeljitoj procjeni pomoću magnetske rezonancije ili CT-a. Neophodno je zakazati pregled kod liječnika kako bi se postavila ispravna dijagnoza i odredio najprikladniji tijek liječenja. Uz medicinske intervencije, liječnik može preporučiti promjene načina života, kao što su promjene u prehrani, dosljedna tjelesna aktivnost i izbjegavanje štetnog ponašanja poput pušenja i prekomjerne konzumacije alkohola.
BONUS ČLANAK:
Koncept glikemijskog indeksa često se povezuje s hranom, ali postoji manje poznata prednost koju može dobiti zamrzavanje bijelog kruha.
U području zdravlja i prehrane ključno je razumjeti utjecaj koji određena hrana i metode njezine pripreme mogu imati na naše tijelo. Prof. dr. Jagoda Jorga, stručnjakinja za higijenu i prehranu, podijelila je neprocjenjive spoznaje o hranjivoj hrani i strategijama izbjegavanja nadutosti i prekomjerne konzumacije. Kada je riječ o obrocima za odrasle, dr. Jorga naglašava važnost izbjegavanja pretrpanosti tanjura. Umjesto toga, predlaže korištenje manjih tanjura i posluživanje umjerenih porcija. Kako biste spriječili eventualno izlijevanje, preporuča se prakticirati konzumiranje hrane u manjim obrocima i ne stavljati cijeli obrok na stol.
Za održavanje dobrog zdravlja potreban je raznolik izbor namirnica. Uravnoteženi ručak trebao bi sadržavati pola tanjura ispunjenog svježim povrćem, četvrtinu namijenjenu proteinima poput ribe ili mesa, a preostalu četvrtinu žitaricama. Količinski, to je otprilike 150 do 200 grama mesa ili ribe, oko 300 grama povrća i oko 100 grama žitarica. Inozemni i domaći stručnjaci uvelike priznaju štetnost korištenja ulja za prženje, pa je ovu praksu nužno izbjegavati.
Ponovna uporaba ulja uobičajena je pogreška koja znatno povećava rizik od kancerogenih tvari. Dr. Jorga naglašava važnost razumijevanja da iako ulje sadrži esencijalne masne kiseline potrebne za tjelesne funkcije, pretjerana ili ponovljena uporaba može dovesti do komplikacija.
Tijekom gostovanja u televizijskoj emisiji “Uranko” na K1, dr. Jorga opširno govori o štetnosti prženja hrane, s posebnim naglaskom na njegove negativne posljedice. Prejedanje je uobičajena pojava tijekom blagdanske sezone, ali dr. Jorga nudi praktično rješenje za borbu protiv toga zamrzavanjem viška hrane u pojedinačne porcije za buduću konzumaciju. Ukupna količina po obroku obično iznosi oko 600 grama.