Česta je pojava da pojedinci dožive modrice kada slučajno udare o stol, jer to može rezultirati ozljedom krvnih žila ispod kože. Ipak, vrijedno je napomenuti da neke osobe ne utječu na prisutnost ovih modrica. Iako nema vidljivih izbočina ili ozljeda, modrice se mogu pojaviti na nogama, rukama i trbuhu.

  • Uključivanje preporuke o traženju liječničkog savjeta prije konzumacije razuman je dodatak pakiranju svih dodataka prehrani. Određene tablete, poput onih koje sadrže češnjak, đumbir, ginko, ginseng, omega-3 kiseline i vitamin E, mogu utjecati na trombocite i zgrušavanje krvi, što rezultira vidljivim modricama na tijelu. Zbog tanje kože u usporedbi s muškarcima, žene su sklone neobjašnjivim modricama, jer čak i lagani dodir s predmetima može rezultirati vidljivim tragovima.

Estrogen, hormon koji utječe na sastav i trajnost krvnih žila, također je faktor koji doprinosi ovoj pojavi. Nakon što pojedinci navrše 60 godina, postoji povećana vjerojatnost pojave modrica zbog prirodnog stanjivanja kože i povećane osjetljivosti krvnih žila. Nadalje, smanjenje masnoće i kolagena ispod kože smanjuje zaštitnu barijeru za krvne žile, čineći ih osjetljivijima na oštećenja.

  • Uzimanje razrjeđivača krvi poput ibuprofena ili aspirina može dovesti do pojave modrica. Slično tome, lijekovi za srčanu aritmiju i razrjeđivači krvi također mogu biti odgovorni za nastanak modrica. Određeni antidepresivi utječu na trombocite koji igraju ključnu ulogu u zgrušavanju krvi. Osim toga, kortikosteroidi, koji se obično koriste za liječenje kožnih bolesti, mogu rezultirati tanjom kožom i povećanom osjetljivošću na modrice. Ako primijetite česte i neobjašnjive modrice, ključno je zakazati pregled kod svog liječnika.

Iako je većina modrica bezopasna, postoji mogućnost da mogu biti indikacija temeljnih poremećaja krvi. Dr. Fisher, Ph.D.Sc., preporučuje da se posavjetujete sa svojim liječnikom ako modrice traju dulje od tri tjedna, ako se stalno pojavljuju na istom mjestu ili ako osjetite dodatne simptome kao što su vrućica, noćno znojenje ili otečene limfe čvorovi. Ako na svom tijelu pronađete neobjašnjive modrice, što biste trebali poduzeti? Ima li razloga za uzbunu?

  • Prema Bright Sideu, prisutnost modrica ukazuje na to da su vam kapilare iznimno osjetljive. Ali što točno dovodi do ovog stanja? Upuštanje u rigorozan trening i podizanje teških predmeta zahtijevaju predanost i ustrajnost. Čin dizanja utega nije primarni uzrok modrica; nego služi kao konačni okidač za već oslabljene krvne žile. Ipak, i najjače kapilare mogu biti oštećene pretjeranim fizičkim naporom. Uzmimo, na primjer, potencijalne opasnosti bavljenja treningom s utezima koji nadilazi tvoje trenutne mogućnosti.

Težina preteških školskih torbi može rezultirati modricama, čak i kod male djece. Iako se ove modrice općenito smatraju relativno bezopasnima, one služe kao dokaz da se previše opterećujete. Uključivanje u čin konzumiranja propisanih lijekova. Modrice, koje mogu varirati od neprimjetnih do teških, mogu nastati zbog upotrebe određenih lijekova koji utječu na krv.

  • Ovi lijekovi, kao što su antidepresivi, analgetici, protuupalni lijekovi, lijekovi koji sadrže željezo i lijekovi protiv astme, prvenstveno su odgovorni za nastanak modrica. Aspirin, kao najčešći lijek za razrjeđivanje krvi, može uzrokovati modrice. Uočite li bilo kakvu povezanost između uzimanja lijekova i promjena na koži, nužno je da se obratite liječniku. Takva pojava potencijalno može ukazivati ​​na nužnost prekida uzimanja lijeka kako bi se smanjio rizik od unutarnjeg krvarenja.

Medicinska stanja koja uključuju krv Modrice mogu biti posljedica raznih poremećaja krvi i krvnih žila. Stanja kao što su proširene vene, Willebrandova bolest, trombocitopenija ili leukemija često su povezana s problemima u vezi s protokom krvi. Od ključne je važnosti dati prednost posjetu liječniku ako osjetite dodatne zabrinjavajuće simptome poput boli, otečenih nogu, krvarenja desni, malih kapilarnih točkica na tijelu ili krvarenja iz nosa. Nedovoljna opskrba esencijalnim nutrijentima.

  • Često nam je prioritet osigurati da djeca dobiju odgovarajuću količinu vitamina, ali smo skloni zanemariti vlastite potrebe. Zanemarivanje opskrbe našeg tijela bitnim elementima može se očitovati u obliku neobjašnjivih modrica. Na stvaranje novog tkiva uvelike utječe vitamin C, dok je vitamin K ključan za zgrušavanje krvi, a B12 pridonosi stvaranju krvi.

Bez ovih esencijalnih vitamina, mišići mogu izgubiti tonus i postati mlohavi. P je još jedan ključni vitamin koji igra značajnu ulogu u proizvodnji kolagena. Njegov nedostatak čini krvne žile tankima, što posljedično pridonosi pogoršanju zdravlja kože. Tijelo se uvelike oslanja na željezo za optimalno funkcioniranje. Svaka neravnoteža, bilo da se radi o manjku ili višku željeza, štetno utječe na stanje kapilara.