Ukoliko ste ljubitelji poljoprivrede i imate manjak inspiracije šta da sijete u jesensko doba godine onda je ovo pravo mjesto za Vas. U nastavku saznajte par savjeta iskusnih poljoprivrednika koje možete iskoristiti za unapređenje svog vrta…
Jul je mesec kada vrtlari i ljubitelji baštovanstva imaju priliku da pripreme svoj povrtnjak za drugu polovinu godine i buduće jesenje i zimske useve. Visoke temperature, dugi sunčani dani i česti periodi suše zahtevaju dodatnu pažnju, ali istovremeno omogućavaju ubrzan rast mnogih kultura otpornih na toplotu. Upravo sada se planira, sadi i neguje kako bi bašta nastavila da daje obilne i zdrave plodove.
Letnje vrućine donose svoje izazove, ali i prednosti. Brži rast biljaka može biti sjajan za one vrste koje dobro podnose sunce, dok je za osetljivije biljke potrebno obezbediti hladovinu i stabilan režim zalivanja. Da bi vrt bio uspešan u ovom periodu, najvažnije je pravilno organizovati navodnjavanje, štititi useve od štetočina i obogatiti zemlju hranljivim materijama.
- Ranojutarnje ili večernje zalivanje posebno je važno tokom jula. Time se izbegava prekomerno isparavanje vode i smanjuje rizik od stvaranja opekotina na lišću. Malčiranje – prekrivanje tla slamom, lišćem ili kompostom – takođe je odličan način da se očuva vlaga i zaštite koreni biljaka od pregrevanja. Pored toga, redovno uklanjanje korova i kontrola štetočina, poput lisnih vaši i grinja, osiguraće zdrav razvoj zasada.
Jul je savršen mesec za direktnu setvu povrća kao što su blitva, boranija, cvekla, mrkva, rukola i rotkvice. Ove kulture dobro podnose toplotu i, uz dovoljno vlage, mogu pružiti kvalitetan i brz prinos. Ako se planira jesenja berba, sada je pravi trenutak za setvu prokulica, karfiola, kupusa i poriluka u gredice, odakle se kasnije mogu presaditi na stalno mesto.
- Povrće poput zelene salate, escarole i spanaća treba pažljivo birati – postoje sorte otporne na letnju vrućinu koje bolje uspevaju u ovom periodu. Takođe, aromatične biljke poput bosiljka, peršuna i korijandera mogu se sejati između povrtarskih kultura. Osim što oplemenjuju prostor, odbijaju štetočine i pomažu u očuvanju mikroklime u bašti. Za one koji su u junu propustili da zasade letnje povrće, još nije kasno da se kupe gotove sadnice paradajza, paprika, patlidžana, krastavaca i tikvica i da se presade u baštu ili velike saksije. Presađivanje u julu treba raditi pažljivo, po mogućstvu u oblačnim danima ili u sumrak, kako bi se mlade biljke lakše prilagodile i izbegao toplotni šok. Nakon presađivanja obavezno je obilno zalivanje i eventualna zaštita biljaka laganim prekrivačem dok se ne ukorene.
Od dodatnih saveta, važno je naglasiti pravilno razređivanje mladih biljaka. Nakon nicanja, slabije i zbijene sadnice treba ukloniti kako bi se jače mogle nesmetano razvijati. Takođe, tokom celog meseca preporučuje se kontinuirana berba povrća koje je već rodilo – tikvice, krastavci i paradajz će davati nove plodove ako se redovno skidaju oni koji su sazreli.
- Bašta u julu traži strpljenje i pažnju, ali trud se višestruko isplati. Kombinovanjem direktne setve i presađivanja može se osigurati raznovrstan prinos tokom cele sezone, a pametnim upravljanjem vodom i prirodnim sredstvima za zaštitu biljaka, vrt postaje otporniji na promene vremena i izazove koje donosi leto.
Ako se uz sve to planira i sadnja biljaka koje štite tlo i poboljšavaju njegovu strukturu, poput mahunarki koje obogaćuju zemlju azotom, vrt može ostati plodan i zdrav i za sledeće sezone. Ključ uspeha je u jednostavnosti – redovno zalivanje, dobra priprema tla i pažljivo biranje kultura koje vole sunce i toplotu.