Mnogi pojedinci bacaju ljuske jaja ne shvaćajući pogrešku koju čine. Ovaj rasprostranjeni kuhinjski otpad zapravo je obilan rezervoar kalcija – neophodnog minerala za održavanje jakih kostiju. Iznenađujuće, ljuske jaja sadrže nevjerojatnih 90% kalcija, nadmašujući sadržaj kalcija koji se nalazi u bilo kojoj drugoj hrani.

  • Naravno, ljuske jaja nisu namijenjene izravnoj konzumaciji, ali postoje brojne alternativne primjene za njih. Opsežno istraživanje koje je proveo cijenjeni “National Institute of Health” u Sjedinjenim Državama otkrilo je mnoštvo korisnih svojstava povezanih s prahom mljevenih ljuski jajeta. Dopustite mi da predstavim nekoliko prijedloga o tome kako možete uključiti ova izvanredna otkrića u svoju svakodnevnu rutinu:

Biljke imaju velike koristi od upotrebe ljuski jajeta kao gnojiva zbog visokog sadržaja kalcijevog karbonata, vrijednog izvora hranjivih tvari. Uzmite ljuske i temeljito ih osušite prije nego što ih sameljete na najsitnije moguće čestice. Preporučljivo je držati dobiveni prah u staklenci za jednostavan pristup kad god zatreba.

  • Napravite domaće sredstvo za čišćenje kombinirajući zemlju s prahom ljuske i upotrijebite ga kao gnojivo bogato hranjivim tvarima za svoje biljke. Korištenje ljuski jaja može se pokazati vrlo učinkovitim kada je riječ o čišćenju zagorenog posuđa ili uklanjanju naslaga kamenca.

Osušene ljuske sameljite u blenderu u fini prah, zatim prah pomiješajte sa sodom bikarbonom u omjeru 1:3. Kombiniranjem vode ili octa s ljuskama jajeta možete stvoriti snažno rješenje koje učinkovito uklanja tvrdokorne nakupine. Umjesto zbrinjavanja ljuski jaja, ova vam metoda omogućuje njihovu prenamjenu u korisne proizvode koji promiču i dobrobit i održivost okoliša.

BONUS TEKST:

Redovito održavanje klima uređaja je ključno, a postoje određeni zadaci koji se mogu obavljati bez potrebe za naprednom diplomom. Tijekom ovog intenzivnog toplinskog vala, čak ni noć ne pruža olakšanje, što je rezultiralo širokom upotrebom klima uređaja koji rade na maksimalnom kapacitetu.

Povremeno hlađenje prostora može biti pretjerano, što rezultira čestim uključivanjem i isključivanjem klima uređaja. Stručnjaci za klima uređaje daju uvid u ispravan način čišćenja rashladnog uređaja, prednosti kontinuiranog rada te preporučenu optimalnu temperaturu za njegove postavke.

Čišćenje klima uređaja posao je koji lako možemo obaviti i kod nas, a cijeli posao ne traje duže od sat vremena. Prema riječima Vladimira Dujakovića, stručnjaka za klimatizaciju s Prve televizije, održavanje čistoće vašeg klima uređaja jednostavan je zadatak koji se može obaviti u svega 45 minuta do sat vremena. Savjetuje da svaki mjesec treba otvoriti klimu i izvaditi filtere.

Ne brinite da će vam nešto pasti jer samo trebate izvući mrežicu. Ako filtri nisu jako zaprljani, možete ih oprati vrućom vodom, sapunom ili deterdžentom. Ostale dijelove klima uređaja jednostavno obrišite vlažnom krpom. Nakon što se ukloni turbina, odgovorna za distribuciju ohlađenog ili zagrijanog zraka, testira se vanjska jedinica i provjerava se cjelokupno stanje.

Konačno je sve vraćeno na svoje mjesto. Ako vam je potrebna pomoć s nekim drugim zadacima, savjetuje se da se obratite profesionalnom tehničaru za klimatizacijske uređaje. Prema njegovom mišljenju, kako bi se izbjegle glavobolje uzrokovane nedostatkom kisika, preporuča se kontinuirani rad klima uređaja, a ne paljenje i gašenje svakih sat vremena, iako bi idealno bilo provjetravanje prostorije svaka dva do tri sata.

Postoji li određena temperatura na koju možete postaviti klima uređaj kako biste smanjili troškove električne energije? Nažalost, s porastom temperature rastu i troškovi električne energije. Kako bismo učinkovito rashladili prostor, a pritom vodili računa o svom budžetu, postoji više strategija koje možemo primijeniti.

Usred velike vrućine, mnogi pojedinci odlučuju svoje klima-uređaje namjestiti na hladnih 16 stupnjeva, vjerujući da će to ubrzati i poboljšati proces hlađenja. Prema riječima inženjera Pavla Pavlovića, treba izbjegavati pogrešku postavljanja temperature na uređaju ispod 20 stupnjeva.

Pavlović je objasnio da većina kućanstava obično kupuje standardne komercijalne klima-uređaje koji prostoriju teško hlade ispod 16 stupnjeva, pogotovo kada vanjska temperatura dosegne 36 stupnjeva. To značajno opterećuje kompresor, glavnu komponentu uređaja. Idealno bi bilo da klima uređaji budu postavljeni na 26 stupnjeva, iako neki predlažu nižu temperaturu od 22 stupnja. Cilj je pronaći optimalnu temperaturu koja kompresoru omogućuje učinkovitiji rad i s manje stresa, osiguravajući njegovu dugovječnost.

 

 

Besplatno